Կողմերի անհանդուրժողականությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական խոչընդոտն է: Այդ մասին, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին OpenArmenia.com ֆորումի էջերում օնլայն-հարցազրույցի ժամանանկ, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի գծով լիազոր ներկայացուցիչ (1992-96թթ.), ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ, դեսպան Վլադիմիր Կազիմիրովը: Նրա խոսքերով, «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի քաղաքական օրացույցն այս տարի խոչընդոտներ չի ստեղծում բանակցությունների եւ փոխադարձ զիջումների համար, առանց որի կողմերը չեն կարող գալ համաձայնության»: «Այժմ ավելի շատ հնարավորություններ կան առաջընթացի համար, քան 2007-2008թթ.»,-հայտարարել է նա: Սակայն միեւնույն ժամանակ դիվանագետը նշել է, որ գլխավոր խոչընդոտը կողմերի անզիջողականությունն է, «մաքսիմալիստական, ակնհայտորեն անհասանելի պահանջների» առաջ քաշումը:
Այդ կապակցությամբ Կազիմիրովը խորհուրդ տվեց չտրվել առաջխաղացման պատրանքներին: «Եթե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունները իրատեսական մոտեցում չցուցաբերեն, ապա 2006 թվականին ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելու բոլոր շանսերը կտապալվեն»,-նշել է նա: «Շուտով արդեն կավարտվի տարվա առաջին ամիսը, իսկ նախարարները միայն այսօր են հանդիպում Լոնդոնում: Ենթատեքստում նույնիսկ պայմաններ են դրվում նախագահների հանդիպման համար` իբր, արդյունավետություն է հարկավոր, իսկ ո՞վ, եթե ոչ իրենք պետք է ապահովեն այդ արդյունավետությունը: 2005 թ. նրանք հանդիպել են ընդամենը երկու անգամ, իսկ այժմ պետք է հանդիպել հինգ, յոթ անգամ, երբեմն նույնիսկ առանց լուսաբանման, գաղտնի: Եթե հակամարտության լուծումը նրանց համար գերակա խմդիր է, եթե նրանք իրոք ցանկանում են այն կարգավորել, այլ ոչ թե ընթանալ իրենց շահերի հունով: Նրանց կներվի նույնիսկ 5 անպտուղ հանդիպում, եթե 6-ը արդյունք տա»,-ընդգծել է Վ.Կազիմիրովը:
Պատասխանելով հակամարտության լուծման տարբերակների կոնկրետացման մասին հարցին` Կազիմիրովը նշեց, որ «կոնկրետ տարբերակ» դեռեւս չկա, եւ ավելացրեց.«Չկան նաեւ կամավոր քայլեր միմյանց ընդառաջ, ստիպողականներն են նույնիսկ քիչ»: Միեւնույն ժամանակ, նա հայտարարեց, որ նույնիսկ իմանալով մանրամասները, նա իրավունք չունի հրապարակել դրանք: «Սակայն խնդիրները բոլորին են հայտնի: Տարբերակները այնքան էլ շատ չեն, դրանք վաղուց հաշվարկված են, տեսարանը տեսանելի չէ հանրությանը, սակայն շոշափելի է: «Մանրամասներով, փոքր առաջխաղացումներով չգրգռելու համար հանրությանը, իշխանությունները թողնում են դրանք գուշակությունների մշուշում, ընդ որում ավելի հեռուն են գնում` խուսափելով նույնիսկ բուն այդ առաջխաղացումներից»,-ավելացրել է ռուս դիվանագետը:

Главным препятствием на пути решения нагорно-карабахского вопроса является неуступчивость сторон конфликта. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net в ходе онлайн-интервью на страницах форума OpenArmenia.com заявил Полномочный представитель президента России по Нагорному Карабаху (1992-96гг.), экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, посол Владимир Казимиров. По его словам, «политический календарь Азербайджана и Армении не чинит в этом году помех для ведения переговоров и встречных уступок, без которых сторонам не выйти на соглашение». «Сейчас больше возможностей для прогресса, чем прежде или в 2007-2008 годах», – заявил он, Однако вместе с тем дипломат отметил, что главным препятствием все же является неуступчивость сторон, а именно выдвижение «максималистских, явно недостижимых требований».
В этой связи Казимиров порекомендовал не обольщаться иллюзиями прорыва. «Не прояви руководство сторон реализма, пропадут шансы и 2006 года», – отметил он. «Скоро уже позади первый месяц, а лишь сегодня министры встречаются в Лондоне. Подтекстом даже выдвигаются условия для встречи президентов: нужна, мол, ее результативность, а кто, кроме них самих, обеспечит это? В 2005 году они провели лишь две встречи, а сейчас надо и пять, и семь, пусть иногда без афиширования, даже негласно. Если решение конфликта для них – приоритетная задача, если они в самом деле хотят его решить, а не плыть по течению своих интересов. Простят им и 5 бесплодных встреч, если шестая даст результат», – подчеркнул Владимир Казимиров. Отвечая на вопрос о конкретизации вариантов разрешения конфликта, Казимиров отметил, что «конкретного варианта» еще и нет, и добавил: «Нет и добровольных шагов навстречу друг другу, вынужденных и то мало».Вместе с тем он заявили, что даже зная детали, он не вправе оглашать их. «Но проблемы общеизвестны. Вариантов их решения не так много, они давно просчитаны, панорама не видна обществу, но знакома на ощупь. Чтобы не будоражить деталями, малейшими подвижками, власти оставляют его в тумане гаданий, причём идут даже дальше – избегают и самих этих подвижек”, – добавил российский дипломат.