30 Մայիս 2013 - 08:28 AMT
«Ազգային պաշտպանություն» ռուսական հանդեսի գլխավոր խմբագիր, Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի տնօրեն Իգոր Կորոտչենկոն հաստատել է Հայաստանին ռուսական սպառազինության առաքումների փաստը: Ըստ ANS PRESS-ի, մեկնաբանելով տեղեկատվությունն այն մասին, որ Հայաստանը Ռուսաստանից կստանա «Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ տակտիկական հրթիռներ և «Տորնադո-Գ» համազարկային կրակի համակարգեր, ռազմական փորձագետը նշել է, որ խոսքը, մասնավորապես, ռազմական օբյեկտների արդիականացման մասին է և նոր զինատեսակների մատակարարման:
«Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերն է», ասել է Կորոտչենկոն՝ նշելով, որ Մոսկվան բացառիկ ուշադրություն է դարձնում Երևանի հետ գործընկերությանը: Հատկանշական է ՌԴ վերաբերմունքը Ադրբեջանի արձագանքին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև զենքի փոխանակմանը. «Բաքուն կարող է արձագանքել ինչպես ուզում է: Մենք չենք մոռանա, որ շնորհիվ Բաքվի «գործնական» քաղաքականության, Ռուսաստանը կորցրեց ՌԼԿ-ն Ադրբեջանի տարածքում: Մեզ այնտեղից դուրս մղեցին վարձակալության վարձը բարձրացնելու պատրվակով»: Կորոտչենկոն նշել է նաև, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում վրեժ լուծել, Բաքուն օգտվեց իր իրավունքից:
Ռազմական փորձագետը հավելել է, որ Հայաստանի հետ Ռուսաստանը նման խնդիրներ չունի. «Հարաբերությունները Հայաստանի հետ շատ կարևոր են մեզ համար և Ռուսաստանի ռազմական առաջնայնություններից են»,-ասել է նա:

30 Май 2013 - 07:57 AMT
Главред журнала "Национальная оборона", директор Центра анализа мировой торговли оружием Игорь Коротченко подтвердил поставки российского вооружения Армении. По информации ANS PRESS, комментируя информацию о том, что в Армению из России поступят оперативно-тактические ракетные комплексы (ОТРК) "Искандер-М" и системы залпового огня "Торнадо-Г", военный эксперт отметил, что речь, в частности, идет о модернизации военных объектов и поставках новых видов вооружений.
"Армения является стратегическим партнером России", отметив это, Игорь Коротченко подчеркнул, что Москва уделяет исключительное внимание партнерству с Ереваном. Весьма примечательно его отношение к реакции Азербайджана в связи с обменом оружия между Россией и Арменией: "Баку может реагировать как ему заблагорассудится. Мы не будем забывать, что, благодаря "практической" политике Баку, Россия потеряла радиолокационную станцию на территории Азербайджана. Нас выдавили оттуда под предлогом необходимости повысить арендную плату". При этом И.Коротченко сказал, что Россия не собирается мстить – у Баку было право, которым он воспользовался.
Военный эксперт добавил, что с Арменией у России подобных проблем нет: "Отношения с Арменией очень важны для нас и являются одним из военных приоритетов России".