19 Հունվար 2006 - 10:25 AMT
Ոչ ոք չի պատրաստվում խաղաղապահներին պարտադրել ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին: Այդ մասին OpenArmenia.com ֆորումի էջերին տված օնլայն-հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի գծով լիազոր ներկայացուցիչ (1992-96թթ.), ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ, դեսպան Վլադիմիր Կազիմիրովը «Թող իրենց խնդիրները իրենք էլ լուծեն: Սակայն կարո՞ղ են արդյոք նրանք պայմանավորվել եւ առավել եւս հետեւել այդ պայմանավորվածություններին: Դա դեռեւս ոչ մի բանով չի հաստատվել: Հակամարտության բոլոր 18 տարիների ընթացքում ձեռք բերված երեք պայմանավորվածություններից երկուսը խախտվել են եւ միայն երրորդը` զինադադարի մասին, պահպանվում է ընդհանուր առմամբ, բայց ոչ լիովին: Չծանրացնեմ այդ մռայլ վիճակագրությունը նաեւ նրանով, թե հրադադարի կամ ռազմական գործողությունների սահմանփակման մասին քանի համաձայնություն է տապալվել դեռ պատերազմի տարիներին: Այսքանից հետո, տեսեք կկարողանան արդյո՞ք կողմերը պայմանավորվել, իսկ կարեւորը` պահպանել այդ համաձայնությունը առանց արտաքին օգնության»,-նշել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե նրա կարծիքով երբ կսկսվեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բուն բանակցությունները` Վ.Կազիմիրովը հայտարարել է.«Այո, դեռեւս դրանք ընդամենը խորհրդակցություններ են, թեեւ բարձր նույնիսկ շատ բարձր մակարդակով, շփման եզրերի որոնում: Սակայն վաղուց արդեն ժամանակն է վերականգնել բանակցային գործընթացը ողջ ծավալով:Երկու նախագահների հերթական հանդիպումը կարող էր կանաչ ճանապարհ բացել դրա համար, սակայն այդ լուսաֆորը կանգ է առել դեղինի վրա: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ով ներկայացված կլինի այդ բանակցություններում եւ ում միջեւ կընթանան բանակցությունները, ապա ռուս դիվանագետը նշեց.«Կարող եմ ասել միայն, որ բանակցություններին պետք է մասնակցեն հակամարտության բոլոր կողմերը: ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովը հանձնարարեց Մինսկի խմբի համանախագահներին բանակցություններ վարել հակամարտող բոլոր կողմերի միջեւ: Ոչ ոք այդ որոշումը չեղյալ չի հայտարարել»: Նրա խոսքերով, երկու կողմերը փաստորեն ձեւափոխել են բանակցային գործընթացը: Տարօրինակ է, որ դա հակազդեցության չի արժանացել ԵԱՀԿ կողմից, որը գերադասեց ընթանալ հոսանքին համընթաց. միայն թե չխզվեն շփումները, նույնիսկ եթե դրանք բավարար արդյունավետությունը չունեն: Ամենաբարձր մակարդակի համաժողովում կայացված որոշումները պաշտպանելու եւ կյանքի կոչելու անկարողությունը լավագույնս չի բնորոշում այդ միջազգային կազմակերպության արդյունավետությունը, եզրափակեց նա:

19 Январь 2006 - 10:25 AMT
Никто не собирается навязывать миротворцев сторонам нагорно-карабахского конфликта. Об этом в ходе онлайн-интервью на страницах форума OpenArmenia.com заявил Полномочный представитель президента России по Нагорному Карабаху (1992-96гг.), экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, посол Владимир Казимиров. “Пусть решают все проблемы сами! Но умеют ли они договариваться и особенно соблюдать соглашения? Пока это ничем не доказано. Из трех соглашений, достигнутых с грехом пополам за все 18 лет конфликта, два сорваны довольно быстро и лишь третье – о перемирии – сохраняется в целом, но далеко не идеально. Не буду отягощать эту мрачную статистику еще и тем, сколько договоренностей о прекращении огня или ограничении военных действий сорвано еще в период войны. Вот и смотрите, смогут ли стороны договориться обо всём сами , а главное соблюсти без помощи извне то, что согласовано?”, – отметил он.
Отвечая на вопрос о том, когда, по его мнению, начнется сам процесс переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, Владимир Казимиров заявил: “Да, пока это лишь консультации, хотя и на высоком и даже высшем уровне, поиск ряда точек соприкосновения. Но давно пора перейти к воссозданию полномасштабного переговорного процесса. Очередная встреча двух президентов могла быть дать ему зеленый свет, но этот светофор заклинило на желтом. Что касается того, кто будет представлен на этих переговорах и между кем будут вестись переговоры, российский дипломат отметил: “Могу сказать лишь, что в переговорах должны участвовать все стороны конфликта. Будапештский саммит ОБСЕ поручил сопредседателям Минской группы провести переговоры между конфликтующими сторонами. Никто не отменял этого решения”. По его словам, две стороны фактически деформировали переговорный процесс. Странно, что это не встретило должного противодействия со стороны ОБСЕ, которая предпочла плыть по течению: лишь бы не прерывались контакты, даже если они недостаточно продуктивны. Неумение отстаивать и проводить в жизнь свои решения, принятые на самом высоком форуме – не лучшая аттестация эффективности международной организации, резюмировал он.