«2005 թվականին հստակեցվեց, որ Ադրբեջանը վայելում է միջազգային հանրության աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում»,-հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի գործադիր աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը: «Այդպիսով, կարելի է ասել, որ բացահայտորեն ակնհայտ է հայկական կողմի մեկուսացման գործընթացը: Ընդհանուր առմամբ, նման գործընթաց եղել է կարգավորման բոլոր փուլերում, բոլոր ուղղություններով: Հատուկ ցանկանում են նշել, որ 2005 թվականին մի շարք միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպությունը, Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը լիովին եւ միանշանակ հավանություն տվեցին Ադրբեջանի դիրքորոշմանը: Իսկ Եվրոպայի Խորհրդի բանաձեւում Լեռնային Ղարաբաղի ռեժիմը բնութագրվում է որպես անջատողական, ճանաչվում է Հայաստանի Զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանի տարածքների գրավման եւ գրավյալ տարածքներում էթնիկ զտումների անցկացման փաստը: Սա հարկ է դիտարկել որպես շոշափելի ձեռքբերում, որն այսօր շարունակվում է եւ դրական միտումներ ունի: Եվ այդ ազդեցիկ միջազգային կազմակերպությունները այս հարցերի շուրջ իրենց որոշումներում շարունակում են աջակցել Ադրբեջանին»,-հայտարարել է նա: Ըստ Ն.Մամեդովի, անցյալ տարի ղարաբաղյան հակամրտության շուրջ իրադրության մասին հարցը քննարկվեց Միացյալ Ազգերի կազմակերպությունում: Թեեւ այդ քննարկման արդյունքները մինչ օրս բաց են, «ղարաբաղյան խնդրի քննարկումն ինքնին շատ կարեւոր է միջազգային կարծիքի ձեւավորման տեսակետից»: Որպես արդյունք, «ԵԱՀԿ, Եվրամիության եւ բազմաթիվ երկրների դիրքորոշումներում նկատելի են դարձել Ադրբեջանին աջակցելու միտումները»: «ԵՎ վերջին ամիսներին մենք տեսնում ենք, որ տարբեր երկրների ղեկավարներ, կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ առանձնակի ուշադրություն են դարձնում այս հակամարտության կարգավորման հարցին: Նախորդ տարիների համեմատ տեսանելի է, որ գործընթացն իրոք աշխուժացել է, եւ դա Ադրբեջանի ղեկավարության կանոնանվոր ջանքերի տրամաբանական արդյունքն է»,-ավելացրել է նա:
«Այստեղ պետք է նշեմ, որ ընդհանուր առմամբ այս հակամարտությունը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է առնվազն երեք առանցքային գործոնների առկայություն: Առաջինը, հակամարտությունը կարգավորելու Ադրբեջանի քաղաքական կամքը: Այս գործոնը միշտ է եղել, իսկ վերջին տարիներին առավել ամրապնդվել է: Երկրորդը, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հանդեպ միջազգային հանրության, հասարակայնության հետաքրքրությունը պահանջի վերածվելու գործընթացը: Այժմ միջազգային հանրությունը գտնվում է այդ երկու հասկացողությունների միջեւ: Միջազգային հանրության հետաքրքրությունը չափազանց մեծ է եւ նա, մի կողմից, աստիճանաբար ընդունում է Հայաստանի ղեկավարության հանդեպ ճնշման ձեւ, իսկ մյուս կողմից` պահանջ է դառնում: Երրորդը, եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի ղեկավարությունը հրաժարվի նախկին նկրտումներից, առավել իրատեսորեն գնահատի աշխարհում եւ տարածաշրջանում ընթացող գործընթացները, եւ ավելի կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի: Այդ երեք գործոնները շատ կարեւոր են: Առաջին գործոնը եղել է եւ կա դրական առումով: Երկրորդը այժմ ձեւավորվում է ի օգուտ Ադրբեջանի: Կարծում եմ, որ երրորդն էլ առաջին երկուսի ազդեցության տակ վաղ թե ուշ կձեւավորվի»,-հայտարարել է Նովրուզ Մամեդովը:
«Տարբեր առաքելությունների ժամանումն Ադրբեջան, նախագահների եւ արտգործնախարարների հանդիպումների կազմակերպումը, Մինսկի խմբի համանախագահների այցելությունը տարածաշրջան եւ մի շարք այլ իրադարձություններ արդեն ինտենսիֆիկացրել են այդ գործընթացը, եւ հենց այդ պատճառով ես կարծում եմ, որ բոլորը լիահույս են, որ 2006 թվականին հակամարտությունը հնարավոր կլինի կարգավորել»,-ավելացրել է Ադրբեջանի նախագահի գործադիր աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի վարիչը, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

“В 2005 году четко проявился процесс поддержки международной общественностью позиции Азербайджана в урегулировании нагорно-карабахского конфликта”, – заявил заведующим отделом внешних связей Исполнительного аппарата президента Азербайджана Новруз Мамедов. «Таким образом, можно сказать, что открыто проявился процесс изоляции армянской стороны. В целом эти процессы происходили на всех этапах, по всем направлениям. Особо хочу отметить, что в 2005 году ряд международных организаций, в том числе Организация Исламская Конференция, Организация Экономического Сотрудничества полностью и однозначно поддержали позицию Азербайджана. А в резолюции Совета Европы режим в Нагорном Карабахе отмечается как сепаратистский, признается факт оккупации азербайджанских территорий Вооруженными силами Армении и этнических чисток на оккупированных территориях. Это следует рассматривать как ощутимое достижение, которое имеет сегодня продолжение и позитивные тенденции. И эти влиятельные международные организации в своих решениях по данным вопросам продолжают поддержку позиции Азербайджана», – заявил он. По словам Н.Мамедова, в прошлом году вопрос, связанный с ситуацией вокруг нагорно-карабахского конфликта, был вынесен на обсуждение в Организацию Объединенных Наций. Хотя результаты этого обсуждения до сих пор открыты – «само обсуждение карабахской проблемы очень важно с точки зрения формирования международного мнения». Как результат, «в позиции ОБСЕ, Европейского союза и многих стран заметны тенденции поддержки Азербайджана». «И в последние месяцы мы видим, что руководители разных стран, представители различных организаций уделяют особое внимание вопросу урегулирования данного конфликта. По сравнению с предыдущими годами видно, что процесс действительно активизировался, и это является логическим результатом систематических усилий руководства Азербайджана», – добавил он.
«Здесь хочу отметить, что в целом для урегулирования этого конфликта необходимо наличие как минимум трех ключевых факторов. Во-первых, политическая воля Азербайджана в связи с урегулированием конфликта. Этот компонент присутствовал всегда, а в последние годы еще более усилился. Во-вторых, процесс перехода, превращения позиции международного сообщества, международной общественности по урегулированию конфликта из интереса в требование. Сейчас он находится между двумя этими понятиями. Интерес международного сообщества очень высок, и он, с одной стороны, постепенно принимает форму давления на руководство Армении, с другой – форму требования. В-третьих, настало время, чтобы руководители Армении отошли от прежних претензий, реальнее оценивали процессы, происходящие в мире и в регионе, и заняли более конструктивную позицию. Эти три фактора очень важны. Первый фактор был и имеет место в позитивном плане. Второй сейчас формируется в пользу Азербайджана. Полагаю, что и третий под влиянием этих двух факторов рано или поздно сформируется», – заявил Новруз Мамедов.
«Прибытие различных миссий в Азербайджан, организация встреч президентов и министров иностранных дел, посещение региона сопредседателями Минской группы и ряд других моментов уже интенсифицировали этот процесс, и именно поэтому я думаю, что все смотрят на 2006 год с надеждой на мирное урегулирование конфликта», – добавил заведующим отделом внешних связей Исполнительного аппарата президента Азербайджана, сообщает агентство «Тренд».