«Ադրբեջանի ղեկավարությունը բազմիցս անգամ իր խիստ դժգոհությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության վերաբերյալ: Նույնիսկ հայտարարություններ են հնչել այն մասին, որ որոշակի դեպքերում հարկավոր է հրաժարվել նրանց միջնորդությունից»,-հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի գործադիր աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը` պատասխանելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավորության մասին հայտարարությունների հիմնավորվածության վերաբերյալ հարցին: Որպես այս ամենի արդյունք, ասել է նա, «Մինսկի խմբի համանախագահները ակտիվացան 2005 թվականին, մի քանի անգամ այցելեցին տարածաշրջան, երկու անգամ հանդիպեցին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների հետ, մի քանի հանդիպումներ ունեցան երկու երկրների արտգործնախարարների հետ: Այդպիսով խաղաղ գործընթացը առավել ինտենսիվ դարձավ»: Ինչպես նշեց Ն.Մամեդովը, «կան մի շարք այլ պատճառներ, որոնք նպաստեցին այդ գործընթացի ինտենսիֆիկացմանը: «Դա Ադրբեջանի նախագահի գործունեությունն էր, ուղղված հանրապետության դիրքերի ամրապնդմանը, տարածաշրջանային առաջատարը դառնալուն, առաջատար դերը միջազգային համագործակցության մեջ, տնտեսական ներուժի եւ բանակի ամրապնդումը, պետբյուջեի ամրապնդումը: Այս ամենը, բացառիկ դեր է կատարում ոչ միայն Ադրբեջանի համար, այլ նաեւ լրջորեն ազդում է Հայաստանի վրա: Դա մրցում է, մրցակցություն, եւ Հայաստանը չի դիմանում դրան եւ չի կարող դիմանալ: Մյուս կողմից, հաջող բանակցությունները տարբեր երկրների հետ, Ադրբեջանի նախագահի դիրքորոշումը եւ նրա արձագանքը նույնպես հզոր գործոններ են, որ ազդում են գործընթացի վրա»,-հայտարարել է Ն.Մամեդովը: Ընդհանուր առմամբ, ասել է նա, կարգավորման գործընթացը հասել է մի կետի, որ, ըստ Մինսկի խմբի համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի, այլ կազմակերպությունների ղեկավարների, բոլորը լիահույս են, որ 2006 թվականին հակամարտությունը հնարավոր կլինի կարգավորել»:
«Դա բնական է եւ քաոսային բնույթ չի կրում` դա Ադրբեջանի ղեկավարության, մասնավորապես նախագահի, անտրտունջ, նպատակասլաց աշխատանքի արգասիքն է: Այդ տեսակետից բնական է ենթադրել, որ 2006 թվականը կարող է դառնալ այն ժամանակահատվածը, երբ կարող են որոշակի քայլեր ձեռնարկվել: Սակայն ասյտեղ հատկապես կարեւորվում է առաջին քայլը, որից հետո գործընթացը հնարավոր չի լինի կասեցնել: Սակայն դրան խոչընդոտում է Հայաստանի ղեկավարությունը: Միեւնույն ժամանակ, ես իրատեսական չեմ համարում որեւէ համաձայնագրի ստորագորւմը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների ընթացիկ տարում առաջին հանդիպման ժամանակ»,-իր կարծիքն է հայտնել Ն.Մամեդովը, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

19 Январь 2006 - 13:44 AMT
«Руководство Азербайджана неоднократно выражало свое резкое недовольство деятельностью сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Даже звучали заявления о том, что в определенном случае необходимо отказаться от их посредничества», – заявил заведующим отделом внешних связей Исполнительного аппарата президента Азербайджана Новруз Мамедов, отвечая на вопрос об обоснованности заявлений о возможности подписания в феврале на встрече президентов Азербайджана и Армении соглашения по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как результат этого, по его словам, «сопредседатели Минской группы в 2005 году активизировались, совершили несколько визитов в регион, дважды встретились с президентами Азербайджана и Армении, имели место несколько встреч с министрами иностранных дел. И этим самым мирный процесс интенсифицировался». Как отметил Новруз Мамедов, «есть ряд других причин, которые способствовали интенсификации данного процесса. «Это деятельность президента Азербайджана, направленная на укрепление позиции республики, вывод страны в региональные лидеры, ведущая роль в международном сотрудничестве, усиление экономического потенциала и армии, укрепление госбюджета. Все это, наряду с тем, что играет исключительную роль как для самого Азербайджана, оказывает серьезное воздействие на Армению. Это соревнование, конкуренция, и Армения не выдерживает и не сможет выдержать ее. С другой стороны, успешные переговоры с различными странами мира, позиция президента Азербайджана и реакция на нее также является мощным фактором, влияющим на процессы», – заявил заведующим отделом внешних связей Исполнительного аппарата президента Азербайджана. В общем, добавил он, процесс урегулирования достиг такого положения, что и сопредседатели Минской группы, и действующий председатель ОБСЕ, и руководители иных организаций и стран возлагают большие надежды на 2006 год».
«Это естественно и это не хаотический процесс – это результат неустанной целенаправленной работы руководства Азербайджана, и в частности президента. И с этой точки зрения естественны предположения о том, что 2006 год может стать годом, когда могут быть предприняты определенные шаги. Но здесь особую значимость имеет первый шаг, после чего процесс приостановить будет невозможно. Однако препятствием всему этому продолжает оставаться руководство Армении. Вместе с тем я не считаю реальным подписание какого-либо соглашения на первой встрече президентов Азербайджана и Армении в текущем году», – выразил свое мнение Н.Мамедов, сообщает агентство «Тренд».