31 Մայիս 2013 - 14:13 AMT
ԱՄՆ Լուիզիանայի նահանգի Սենատը ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը: Սենատորները միաձայն քվեարկել են թիվ 151 բանաձևի օգտին, որը ներկայացրել է սենատոր Մյուրեյը: Բանաձևում ասվում է, որ ԼՂՀ-ն զարգանում է որպես ազատ ու ժողովրդավարական պետություն:
Սենատոր Մյուրեյը նաև պատմական տեղեկանք է ներկայացրել Արցախի մասին, որտեղ ասվում է, որ 1921թ. Լեռնային Ղարաբաղը բռնակցվեց Ադրբեջանին: 1988թ. փետրվարի 20-ին ժողովուրդը անկախության համար պայքար ծավալեց, որն ավարտվեց ինքնիշխան Արցախի հռչակմամբ:
Լուիզիանայի նահանգի Սենատը որոշեց ներկայացնել բանաձևն ԱՄՆ Կոնգրեսին և Սպիտակ տանը: «Մենք կոչ ենք անում նախագահին և Կոնգրեսին ճանաչել ԼՂՀ անկախությունն ու համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել նրա զարգացմանն ու անվտանգության ապահովմանը»,-ասվում է փաստաթղթում:

31 Май 2013 - 14:01 AMT
Сенат штата Луизиана признал независимость Нагорно-Карабахской Республики. Сенаторы единогласно проголосовали за резолюцию №151, представленную сенатором Мюрреем. В резолюции отмечается, что Нагорно-Карабахская Республика развивается как свободное и демократичное государство.
Сенатор Мюррей также представил историческую справку об Арцахе, где отмечается, что в 1921 году Нагорный Карабах был насильственно присоединен к Азербайджану. 20 февраля 1988 года народ начал борьбу за независимость, которая закончилась провозглашением суверенного Арцаха.
Сенат штата Луизиана постановил, что резолюция будет представлена в Конгресс США администрацию Белого Дома. «Мы призываем президента и Конгресс признать независимость НКР и оказать ей всемерную поддержку в развитии и обеспечении безопасности», – подчеркивается в документе.