Հունվարի 19-ին Եվրոպական խորհրդանանի լիագումար նիստում ընդունվեց «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականություն» զեկույցը, որ պատրաստել էր Եվրախորհրդարանի անդամ բրիտանացի Չարլզ Թանոքը: Լիագումար նիստին մասնակցելու համար Ստրասբուրգ էր մեկնել ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Վիգեն Չիտեչյանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Թանոքի զեկույցը դեկտեմբերի 7-ին հաստատվել էր արտաքին կապերի հանձնաժողովում, որից հետո փոխանցվել լիագումար նիստին: Լիագումարին նախորդած մի քանի շաբաթվա պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական քննարկումների արդյունքում ներկայացվել էր 50-ից ավելի լրացում, այդ թվում Հարավային Կովկասի վերաբերյալ:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Մարի-Անն Իզլեր Բեգինը ներկայացրել էր մի քանի լրացում, այդ թվում Ջուղայի հայկական հուշարձանների ոնչացումը դատապարտող պարբերություն, որով ադրբեջանական իշխանություններին կոչ է արվում վերջ դնել Նախիջեւանի հարավում հայկական միջնադարյան տապանաքարերի եւ պատմական խաչքարերի ներկա ավերմանը:
Իզլեր-Բեգինի մեկ այլ լրացմամբ Եվրոպական խորհրդարանը հորդորում է Ռուսաստանին եւ Թուրքիային կառուցողական դեր խաղալ, հիմքեր դնելով հակամարտության խաղաղ կարգավորման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերականգնման համար եւ այս առումով կոչ է անում Թուրքիային բացել սահմանները Հայաստանի հետ:
Բանաձեւում եւս մեկ անդրադարձ է արվում հայ-թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ` այդ հարցում առաջընթացը համարելով անհրաժեշտ: Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ, անսալով հայկական կողմի փաստարկին, թե այս պահին ցանկացած հայտարարություն կարող է անդրադառնալ հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններ վրա, ընդունվեց բավականին հավասարակշիռ տեքստ, որտեղ ասվում է, թե` հաշվի առնելով, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը խոչընդոտում է թե’ Հայաստանի, թե’ Ադրբեջանի զարգացմանն ու տարածաշրջանային համագործակցությանը, ինչպես նաեւ ԵՀՔ-ի իրագործմանը, ԵՄ-ն կոչ է անում կողմերին խուսափել միակողմանի գործողություններից եւ ռազմաշունչ հայտարարություններից եւ բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ կառուցողական երկխոսությամբ աշխատել հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ` հարգելով փոքրամասնությունների իրավունքները եւ միջազգային օրենքի սկզբունքները: ԵՄ-ն շեշտադրում է նաեւ ժողովրդավական բարեփոխումների շարունակականության կարեւորությունը տարածաշրջանի զարգացման եւ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների համար, հորդորում է բոլոր կողմերին ուղիներ գտնել թույլ տալու փախստականների աստիճանական վերադարձը փոքրամասնությունների իրավունքների հիման վրա, մասնավորապես ադրբեջանցի փախստականների վերադարձը գրավյալ տարածքներ: Այս կապակցությամբ կոչ է արվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետություններին առավել արդյունավետ համակարգել իրենց գործողությունները Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ Հատուկ ներկայացուցչի հետ` բանակցություններում առաջընթաց ապահովելու նպատակով:

20 Январь 2006 - 15:15 AMT
19-го января Европейский парламент в ходе пленарного заседания принял доклад “Европейская политика соседства”, подготовленный членом Европарламента Чарльзом Танноком. Для участия в пленарном заседании Европарламента в Страсбург отправился глава представительства Армении в ЕС Виген Читечян, сообщает пресс-служба МИД РА. Доклад Таннока 7 декабря прошлого года был утвержден в комиссии по внешним связям, после чего был передан на рассмотрение пленарного заседания. До представления на пленарное заседание в ходе официальных и не официальных обсуждений в доклад было внесено более 50 поправок, в том числе и касающихся стран Южного Кавказа. Председатель Комиссии парламентского сотрудничества ЕС-Армении Мари-Анн Излер Бегин представила несколько поправок, в том числе и пункт, осуждающий уничтожение армянских памятников в Нахичеване и призывающий Азербайджан положить конец разрушениям средневековых армянских надгробий и исторических хачкаров (камень-крест). Другим дополнением Излер Бегин Европарламент призывает Россию и Турцию играть конструктивную роль, заложив основу для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и восстановления регионального сотрудничества. В данном контексте Европарламент призывает Турцию открыть границы с Арменией. В резолюции еще раз затрагивается тема открытия армяно-турецкой границы и отмечается необходимость достижения прогресса в этом вопросе.
Что касается нагорно-карабахского конфликта, то, приняв во внимание утверждение армянской стороны о том, что на данный момент любое заявление может повлиять на процесс урегулирования конфликта, был принят довольно уравновешенный текст, где говорится, что, учитывая тот факт, что нагорно-карабахский конфликт препятствует развитию как Армении, так и Азербайджана и региональному сотрудничеству, ЕС призывает стороны избегать односторонних действий и воинственных заявлений и посредством конструктивного диалога со всеми заинтересованными сторонами работать над мирным урегулированием конфликта, уважая права национальных меньшинств и принципы закона. ЕС подчеркивает также важность реформ для регионального развития сотрудничества с ЕС и призывает все стороны к поиску путей для постепенного возвращения беженцев на основе прав нацменьшинств, в частности, возвращения азербайджанских беженцев на “оккупированные территории”. В связи с этим ЕС призывает страны-члены Минской группы ОБСЕ эффективнее координировать свои действия со спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе для обеспечения прогресса в переговорах.