23 Հունվար 2006 - 09:33 AMT
Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ իր երկիրը ռուսական գազից զրկած պայթյունները գազատարում շանտաժ է Ռուսաստանի կողմից: Ի պատասխան Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն Վրաստանի նախագահի արտահայտությունները անվանել է «հիստերիա եւ վակխանալիա»: Ռուսական իրավապահ մարմինները տեղեկացրել են, որ պայթյունները տեղի են ունեցել Ներքին Լարս ավանի շրջանում 20-րոպեանոց ընդմիջումներով: Ըստ Մոսկվայի տվյալների, գազամուղի երկու ճյուղերում պայթեցման համար օգտագործված պայթուցիկ սարքերի հզորությունը կազմում է 700-800 գրամ տրոտիլայիւն համարժեքով: Որպես հիմնական վարկած դիտարկվում է ծայրահեղական խմբավորումների դիվերսիոն գործունեության հետ կապված վարկածը: Սակայն Սահակաշվիլին Բի-բի-սի-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ չի ընդունում Մոսկվայի հավաստիացումները պայթյուններին գրոհայինների մեղսակցության մասին:
Ընդ որում Սահակաշվիլին ենթադրել է, որ գազի առաքումը դադարեցվել է ստիպելու համար Թբիլիսիին Մոսկվայի վերհսկողությանը հանձնել իր գազատրանսպորտային համակարգը: «Մենք բազմիցս ենք սպառնալիքներ լսել ռուս պաշտոնյաների կողմից, որ կդադարեցվի գազի առաքումը, որ կարող է շարքից դուրս գալ էլեկտրահաղորդիչ գիծը եւ մենք կսառենք ձմեռային սաստիկ ցրտից»,-մեջբերում է նրա խոսքերը «Ռոյթեր» գործակալությունը: «Ես կարծում եմ, որ աշխարհը պետք է արթնանա եւ արձագանքի նման վարքագծին: Երեկ դա Ուկրաինան էր: Այսօր Վրաստանն է: Վաղը դա կարող է ցանկացած այլ վայր լինել, ուր գազ եւ էլեկտրականություն է առաքում Ռուսաստանը»,-ասել է Սահակաշվիլին: Նա նաեւ պահանջել է Ռուսաստանից որքան հնարավոր է արագ վերականգնել իր երկրի էներգամատակարարումը:
Ի պատասխան ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունը հայտարարել է, որ ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները վթարի հետեւանքները վերացնելու համար, եւ կոչ է արել չքաղաքականացնել տեղի ունեցածը: Ըստ «Գազպրոմի» ներկայացուցիչների, ընկերությունը ավելացնում է գազի առաքումները Ադրբեջանի ուղղությամբ` օրեկան 3 մլն խորանարդ մետրի չափով Վրաստանին փոխանցելու համար: Վրացական իշխանություններն ասում են, որ այժմ մատակարարում են սպառողներին միայն մայրուղային գազատարում մնացած մնացորդային գազի հաշվին, թեեւ խափանումները էներգահամակարգում արդեն սկսվել են: Ընկերության ներկայացուցիչները, որոնք պատասխանատու են գազով Թբիլիսիի ապահովման համար, ասում են, որ եթե մոտակա ժամերին չգտնվեն էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ, ապա Վրաստանի մայրաքաղաքը կմնա առանց վառելիքի: Մինչդեռ, ինչպես հայտարարել են Ռուսաստանի իշխանության ներկայացուցիչները, քանդված գազատարերի վերականգնման համար կպահանջվի երկուսից չորս օր: Հյուսիսային Օսեթիայի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամլո ծառայության ղեկավարը հայտարարել է, որ վնասված խողովակներից մեկը` 700 մմ տրամագծով ենթակա չէ վերականգնման, իսկ կվերանորոգվի միայն գազատարի հրմնական ճյուղը` 1200 մմ տրամագծով, հաղորդում են ռուսական ԶԼՄ-ները:
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը Մոզդոկ-Թբիլիսի գազատարի վրա տեղի է ունեցել մի քանի պայթյուն, որի արդյունքում դադարեցվել է գազի առաքումը Ռուսաստանից դեպի Վրաստան եւ Հայաստան: Ինչպես հաղորդել են Ռուսաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում, պայթյունները տեղի են ունեցել «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» 1200 մմ տրամագծով գազատարի ճյուղերից մեկում` «Վերին Լարս» մաքսային սահմանային անցակետի մոտ: Այնուհետեւ պայթել եւ այրվել է Մոզդոկ-Թբիլիսի գազամուղի 700 մմ տրամագիծ ունեցող ռեզերվային հատվածը: Հյուսիսային Օսեթիայի իրավապահ մարմինները չեն բացառում, որ դա կորղ է դիվերսիա լինել:
Մինչդեռ, «ԱրմՌոսգազպրոմ» ընկերությունը կոչ է արել Հայաստանի բնկաչությանը անցնել բնական գազի օգտագործման խնայողական ռեժիմի եւ կիրառել ջերմության բոլոր այլ հնարավոր այլընտրանքային աղբյուրները: Այդ մասին հաղորդել է ընկերության մամլո քարտուղար Շուշաննա Սարդարյանը: Նրա խոսքերով, Ռուսաստանից գազի առաքման դադարեցման պատճառով «ԱրմՌոսգազպրոմը» սկսել է գազ մատակարարել բնակչությանը նախկին ծավալներով Աբովյանի ստորերկրյա գազի պահեստարանից (ՍԳՊ): Մինչդեռ, ըստ Սարդարյանի, մոտ օրերս կարող է դադարեցվել գազի մատակարարումը տեղական գազալցակայաններին: «Եթե բնակչությունը խնայողաբար օգտագործի գազը, ապա դրա պաշարները կբավականացնեն մինչեւ գազատարի վերականգնումը, որով գազը Ռուսաստանից առաքվում է Վրաստան եւ Հայաստան»,-նշել են «ԱրմՌոսգազպրոմ» ընկերությունում:

23 Январь 2006 - 09:33 AMT
Президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что взрывы на газопроводе, в воскресенье утром оставившие его страну без российского газа, являются актом шантажа со стороны России. В ответ на это МИД России назвал высказывания президента Грузии “истерикой и вакханалией”. Российские правоохранительные органы сообщили, что взрывы произошли в ночь на воскресенье в районе селения Нижний Ларс с перерывом около 20 минут. По данным Москвы, на двух ветках газопровода сработали взрывные устройства мощностью 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. Основной версией произошедшего следователи считают деятельность экстремистских группировок.
Однако Саакашвили сказал в интервью Би-би-си, что он не принимает утверждения Москвы о причастности к взрывам боевиков. При этом Саакашвили предположил, что поставки газа были прекращены, чтобы вынудить Тбилиси передать свою газотранспортную систему под контроль Москвы. “Мы не раз слышали угрозы со стороны официальных российских лиц, что нам отключат газ, что линия электропередачи может выйти из строя и что мы замерзнем в холодную зимнюю стужу”, – цитирует его слова агентство Рейтер. “Я думаю, что мир должен проснуться и отреагировать на подобное поведение. Вчера это была Украина. Сегодня это Грузия. Завтра это может коснуться любого места, куда Россия продает газ и электричество”, – сказал Саакашвили. Саакашвили также потребовал от России как можно скорее восстановить энергоснабжение его страны.
В ответ российская газовая компания “Газпром” заявила, что предпринимает все необходимые меры для ликвидации последствий аварии, и призвала не политизировать происходящее. По словам представителей “Газпрома”, компания увеличивает поставки газа в направлении Азербайджана на 3 миллиона кубометров в сутки для передачи Грузии. Грузинские власти говорят, что сейчас снабжают потребителей только за счет остатков газа в магистральных газопроводах, хотя перебои в энергосистеме уже начались. Представители компании, отвечающей за обеспечение газом Тбилиси, говорят, что если в ближайшие часы не будут найдены альтернативные источники энергии, грузинская столица останется без топлива. Между тем, как заявили представители российских властей, на восстановление разрушенных газопроводов понадобится от двух до четырех дней. Руководитель пресс-службы МЧС Северной Осетии заявил, что одна из поврежденных труб диаметром 700 миллиметров не подлежит восстановлению, а ремонтироваться будет основная ветка газопровода диаметром 1200 миллиметров, сообщают российские СМИ.
Напомним, что воскресенье на газопроводе Моздок-Тбилиси произошло несколько взрывов, в результате которых была прекращена подача газа Армении и Грузии из России. Как сообщили в МЧС России, первый взрыв прогремел на одной из веток газопровода “Северный Кавказ-Закавказье” диаметром 1200 мм в 30 километрах южнее Владикавказа в районе пункта пропуска Верхний Ларс. Затем взорвалась и загорелась ветка резервного магистрального газопровода Моздок-Тбилиси диаметром 700 мм, добавили в пресс-службе МЧС. В правоохранительных органах Северной Осетии не исключают, что на газопроводах могла быть совершена диверсия.
Между тем, компания “АрмРосгазпром” призвала население Армении перейти на экономичный режим использования природного газа и задействовать все возможные альтернативные источники тепла. Представители компании “Армросгазпром”, которая поставляет газ в Армению, говорят, что эта страна обеспечивается газом за счет резервных запасов. из-за прекращения подачи газа из России “АрмРосгазпром” начал осуществлять подачу газа населению в прежнем объеме из Абовянского подземного газохранилища (ПГХ). Между тем, по словам Сардарян, в ближайшие дни может быть прекращена подача газа в местные газозаправочные станции. “Если население будет экономно потреблять газ, то запасов хватит до восстановления газопровода, посредством которого газ из России поставляется Грузии и Армении”, – заявили в компании “Армросгазпром”.