«Արարատի» յուրահատկությունը նրա միասնականության մեջ էր
«Արարատի» յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ շատ միասնական է: Բոլոր տղաներն էլ համախմբված են: 1971 թվականից մենք արդեն զգում էինք, որ ուժեղ ենք մյուս թիմերից: Մենք առաջատար չունենք, բոլորս հավասար ենք ու օգնում ենք իրար: Դժվար է գտնել ավելի համախմբված թիմ, քան «Արարատն» է, և դրանով ամեն ինչ ասված է:
Պատահական չէ նաև, որ «Արարատի» մի քանի խաղացողներ հանդես են գալիս ԽՍՀՄ հավաքականներում և մշտապես ընդգրկվում են լավագույն 33 խաղացողների մեջ:
Ցանկացած թիմի հետ էլ հեշտ չի խաղալ, բայց, հատկապես, Լվովի «Կարպատների» հետ հանդիպումները դժվար են ստացվում, քանի որ նրանք շատ կոպիտ են խաղում: Հայաստանում սիրում են ասել, որ Թբիլիսիի ու Բաքվի թիմերին հաղթեք, մյուսների հետ ինչ ուզում եք արեք: Սակայն բոլորի հետ էլ դժվար է, քանի որ մենք պայքարում ենք միայն հաղթանակի համար:
Մեր հաղթանակներից հետո մարդիկ իրենց պլանները գերակատարում են
Եթե ֆուտբոլիստը դուրս է գալիս խաղադաշտ, պետք է անի ամեն ինչ հաղթանակի հասնելու համար: Գավաթի եզրափակչում էլ մենք հենց այդպիսի տրամադրվածությամբ էինք գործում: Պարտության եզրին լինելով` ուժ գտանք ու պայքարեցինք մինչև վերջ:
Առաջին կեսից հետո Նիկիտա Սիմոնյանը մեզ այնպես տրամադրեց, որ չէինք կարող այդ խաղում չհաղթել: Նյարդային հանդիպում էր նրանով, որ գավաթի ճակատագիրն էր որոշվում, ու մի քիչ լարված էինք խաղում: Մենք չհանձնվեցինք, ու այդ հաղթանակն անչափ ուրախացրեց մեզ: Յուրաքանչյուր ոք ձգտում է իր աշխատանքում գագաթնակետին հասնել, իսկ մեզ դա հաջողվել է: Մեր հաղթանակներից հետո մարդիկ իրենց պլանները գերակատարում են:
Հայերենը խաղադաշտում շատ է օգնում մեզ
Մի քանի տարի է, որ մոտ 9 խաղացողներ մշտապես միասին ենք խաղում, մենք գիտենք, թե մյուսներն ինչպես են սիրում գործել խաղադաշտում: Մենք չափից շատ համախմբված ենք ու բոլորս իրար շատ լավ հասկանում ենք: Առանց նայելու էլ գիտենք, թե տվյալ պահին մեր թիմակիցներից ով որ դիրքում կարող է լինել:
Մեզ շատ է օգնում նաև մեր լեզուն, երբ խաղադաշտում մենք հայերենով ինչ որ բան ենք պայմանավորվում, ոչ ոք մեզ չի հասկանում:
Մենք անչափ հավատում ենք մեր ուժերին, վստահ ենք մեզ վրա ու խաղից առաջ դեռ համոզված ենք լինում, որ արտագնա խաղերում անպայման հաղթելու ենք: Երբ մտնում ենք դաշտ ու տեսնում, թե ժողովուրդն ինչպես է երկրպագում մեզ, անգամ վնասվածքի գնով անում ենք ամեն ինչ, որ նրանք չհիասթափվեն: Ու մեզ կրկնակի ուրախություն է պատճառում այն, որ այդքան մարդկանց երջանկացնում ենք:
Մենք բոլոր մրցակիցներին ճանաչում ենք, գիտենք, թե ինչպիսի ֆուտբոլիստներ ունեն ու ինչ դիրքերում են նրանք խաղում: Ու մենք նախապես որոշում ենք, թե ինչպիսի մարտավարությամբ ենք խաղալու նրանց դեմ: Իհարկե, խաղի ընթացքում փոփոխություններ կատարվում են:
Ես գիտեմ, թե մրցակցի հարձակվողներին ինչպես հսկեմ
Ես ձախ պաշտպան եմ, ու ինձ համար հատկապես անհարմար է Թբիլիսի «Դինամոյի» հարձակվող Վլադիմիր Գուցաևին հսկելը, նա շատ արագ է: Բայց ես միշտ տարածություն եմ պահում նրա հետ պայքարում, որպեսզի չկարողանա ինձ շրջանցել: Գուցաևն էլ մի անգամ խոստովանել է, որ մրցակցի պաշտպաններից նրա դեմ միայն ես կոպիտ խաղ չեմ ցույց տվել: Ես գիտեմ, թե ում ինչպես հսկեմ:
Քիչ է պատահում, որ ֆուտբոլային թիմն այսպիսի խանդավառություն առաջացնի ամբողջ աշխարհում: Մեր ցույց տված խաղն է գրավել աշխարհի տարբեր կողմերում ապրող հայերին: Մենք զարմանում ենք, որ անգամ Սուդանում ու Ալժիրում մեզ երկրպագուներ են դիմավորում:
Սիմոնյանի շնորհիվ մրցավարները չեն կարողանում մեր դեմ որևէ բան անել
Երբ Նիկիտա Սիմոնյանը եկավ, մեր թիմն արդեն կայացած էր: Մենք 1971 թվականին ավելի լավ էինք խաղում: Նա ճանաչված մարզիչ է, իսկ դա նշանակում է, որ դատավորները չեն կարողանում մեր դեմ որևէ բան անել: Թիմի մարզչական շտաբում ֆուտբոլի մեծ գիտակներ են աշխատում, և մենք շատ լավ ենք իրար հասկանում:
Պելեն գոլեր է խփում, բայց Բեքենբաուերն էլ չի թողնում գրավել դարպասը
Ես շատ եմ սիրում Ֆրանց Բեքենբաուերի խաղը: Բոլորը Պելեին են սիրում, որովհետև նա գոլեր է խփում: Բայց Բեքենբաուրեն էլ չի թողնում, որ իրենց դարպասը գրավեն: Ես էլ որպես պաշտպան իր խաղաոճն եմ նախընտրում: Սխալ է ֆուտբոլիստների միջև ընդհանուր բաներ որոնել, որովհետև անհնար է Պելեին և Յաշինին համեմատել:
Իմ կարիերայի ընթացքում ընդամենը մեկ դեղին քարտ եմ ստացել
Շատ է պատահել, որ վնասվածքով եմ հանդես եկել: Ոտքի վնասվածքով խաղալուց հետո այն 3 ամիս գիպսի մեջ է մնացել: Եղել է նաև, որ դեմքի լուրջ վնասվածքով եմ դուրս եկել խաղադաշտ, բայց երբեք չեմ թուլացել: Ես չեմ սիրում, երբ ինձ փոխարինում են, առանց փոխարինման ես հանդես եմ եկել 122 խաղում:
Ես սիրում եմ նաև գրոհներին միանալ: «Արարատի» ձախ եզրում խաղում ենք ես, Արկադի Անդրեասյանը և Նիկոլայ Ղազարյանը, ու մենք հիանալի գրոհներ ենք կազմակերպում:
Իմ կարիերայի ընթացքում երբեք կարմիր քարտ չեմ ստացել: Դա ռեկորդ է պաշտպանի համար, իսկ դեղին քարտ ընդամենը մեկ անգամ եմ ստացել: Երբեք կոպիտ չեմ խաղացել, բայց կոպիտ պայքար մղել եմ: Իմ տեխնիկայի հաշվին էի գնդակ խլում:
Դասախոսներն ու միլիցիոներները միշտ օգնում են մեզ
«Արարատի» խաղացող լինելը մեծ առավելություն է տալիս մեզ, հատկապես` սովորելու ընթացքում: Ժողինստիտուտում ընդունելության քննություն էր, և ես խաղից նոր էի վերադարձել: Քննական հանձնաժողովն ինձ շատ օգնեց, թույլ տվեց, որ արտագրեմ: Սակայն ավարտելուց հետո արագ դուրս եկա, ու ինձ վրա մի քիչ զայրացան, ասելով. «Կիմանան, որ արտագրել ես, գոնե մի քիչ սպասեիր»: Դասախոսներն իսկապես շատ են օգնում, ինչի համար շնորհակալ ենք բոլորից:
Իսկ մեքենայով խախտում անելու դեպքում` միլիցիոներները մեզ կանգնեցնելուց հետո «չեստ» են տալիս, գովում ու բաց թողնում: Բայց խախտումները երբեք չեն գրանցում:
Մեզ շատ է սիրում նաև ժողովուրդը: Երբ հանդիպումից հետո վերադառնում եմ, բոլոր հարևանները հավաքվում են ու ինձ դիմավորում: Իսկ պարտություններից հետո փորձում եմ աննկատ տուն մտնել, որպեսզի ոչ ոք չնկատի ինձ: Հայրս մեծ երկրպագու է, ու միշտ սեղան է գցում ու նշում մեր հաղթանակները:
Ամենաշատը 150 ռուբլի պարգևավճար ենք ստացել
Մարզիկները սովորաբար այդքան էլ չեն սիրում խոսել դրամական պարգևների մասին, բայց ես անկեղծ կլինեմ` մեր պարագայում գումարային պարգևավճարը կախված է ստադիոնի մարդաշատությունից: 70 հազարի դեպքում ստանում ենք մոտ 100-150 ռուբլի: Դրանից շատ երբեք չենք ստացել: Իսկ ամենաքիչը 30-40 ռուբլի է եղել: Առանձին աշխատավարձ էլ ենք ստանում: Մենք գրանցված ենք տարբեր տեղերում` Կամազի գործարանից մինչև տարբեր հանքեր: Նշվում ենք որպես ֆուտբոլի հրահանգիչ:
40 տարի անց` 2013-ին, ֆուտբոլն ավելի կզարգանա ողջ աշխարհում
Ուզում եմ պատկերացնել, որ 40 տարի անց` 2013-ին, «Արարատն» ավելի կհզորանա, ֆուտբոլն ավելի կզարգանա ողջ աշխարհում: Արարատցիները հանդես կգան «Բարսելոնայի», «Մանչեսթեր Յունայթեդի» նման ակումբներում և ԽՍՀՄ հավաքականում, որը կկարողանա դառնալ Եվրոպայի կամ էլ աշխարհի չեմպիոն, Բրազիլիան էլ երկրորդը կլինի:

3 Июнь 2013 - 11:21 AMT
Особенность «Арарата» заключается в его единстве. Уже в 1971 году мы чувствовали, что сильнее остальных команд. У нас нет лидера, мы все равны и помогаем друг другу. Трудно найти более объединенную команду, чем «Арарат», и этим все сказано.
И не случайно, что несколько игроков «Арарата» выступают в составе сборной СССР и постоянно входят в число 33-х лучших игроков.
С любой командой играть нелегко, но, особо тяжелыми получаются встречи с львовскими «Карпатами» из-за их грубой игры. В Армении любят говорить: «Выиграйте у Тбилиси и Баку, с остальными делайте, что хотите». Но со всеми трудно играть, потому что мы боремся за победу.
После наших побед люди перевыполняют свои планы
Если футболист выходит на поле, то должен сделать все для достижения победы. В финале Кубка СССР мы действовали именно с таким намерением. Будучи в шаге от поражения, мы нашли в себе силы и вели борьбу до конца.
После первого тайма Никита Симонян настроил нас так, что мы просто не могли не выиграть в этой встрече. Это была очень нервная встреча из-за того, что решалась судьба Кубка, и поэтому в нашей игре чувствовалось небольшое напряжение. Мы не сдались, и от этого победа была тем радостней для нас. Каждый из нас стремится в своей работе достичь пика, а нам это удалось. И после нашей победы люди стали перевыполнять свои планы.
Армянский язык очень помогает нам на поле
Уже несколько лет примерно 9 футболистов всегда играем вместе, и каждый из нас знает, как действуют на поле остальные, мы очень хорошо понимаем друг друга, даже не глядя, знаем, кто на какой позиции находится.
Нам очень помогает наш язык, когда на поле мы о чем-то договариваемся на армянском языке, нас никто из посторонних не понимает.
Мы верим в наши силы, уверены в себе, и еще до игр точно знаем, что победим. Когда выходим на поле и видим, как болеют за нас наши болельщики, даже ценой травм делаем все возможное, чтобы их не разочаровать. И нам вдвойне радостно, что мы можем осчастливить стольких людей.
Мы знаем всех наших соперников, знаем, какие у них игроки, и на каких позициях они играют. И мы заранее определяем нашу стратегию, хотя потом, во время игры, в нее всегда вносятся изменения.
Я знаю, как контролировать нападающих соперника
Я – левый защитник, и для меня особенно неудобно контролировать нападающего тбилисского “Динамо” Владимира Гуцаева, он очень быстрый. Но я всегда держу дистанцию, чтобы он не смог меня обойти. А Гуцаев как-то признался, что из всей защитников только я не показываю грубую игру. Я знаю, кого как контролировать.
Редко бывает, чтобы футбольная команда вызывала такой восторг во всем мире. Наша игра нравится армянам всего мира. Мы, например, были удивлены, когда в Судане или Алжире нас встречали болельщики.
Благодаря Симоняну судьи всегда бывают к нам справедливы
Когда нашим тренером стал Никита Симонян, мы были уже устоявшейся командой. В 971 мы играли еще лучше. А Симонян – признанный тренер, и поэтому судьи всегда к нам справедливы. В тренерском штабе команды работают настоящие профессионалы, и все друг друга отлично понимаем.
Пеле забивает голы, но Беккенбауэр хорошо защищает ворота
Мне очень нравится игра Франца Беккенбауэра. Могие любят Пеле, потому что он забивает голы, но Беккенбауэр хорошо защищает свои ворота. Я, как защитник, предпочитаю его стиль игры. Неправильно искать общие черты в футболистах, потому что невозможно сравнивать Пеле и Яшина.
За всю свою карьеру я получил только одну желтую карточку
Часто бывало, что я играл, будучи травмированным. После игры с травмированной ногой мне пришлось 3 месяца проходить в гипсе. Бывало, что я играл и с серьезной травмой лица, но никогда не давал слабину. Не люблю, когда меня заменяют. Вот так, без замены, я провел 122 встречи.
Еще я люблю присоединяться к атакам. На левом фланге “Арарата” играем я, Аркадий Андреасян и Николай Газарян, и мы втроем проводим замечательные атаки.
За всю мою карьеру я ни разу не получал красной карточки. Это рекорд для защитника. А желтую карточку получил лишь однажды, не за грубую игру, а за жесткую борьбу. Я отбирал мячи за счет своей техники.
Преподаватели и милиционеры всегда помогают нам
То, что мы игроки «Арарата», дает нам много преимуществ, особенно, во время учебы. Помню, в Сельскохозяйственном институте были вступительные экзамены, а я только-только вернулся с игры. Экзаменационная комиссия мне очень помогла: мне разрешили списывать. А я списал и сразу вышел, за что на меня немного рассердились: «Все сразу поймут, что ты списал, мог бы немного подождать, прежде чем выходить». Преподаватели на самом деле очень мне помогали, за что я им крайне благодарен.
А если, случалось, нарушаем правила дорожного движения, милиционеры, останавливая нас, отдают честь и отпускают. Но никогда не фиксируют нарушения.
Нас очень любит народ. Когда я возвращаюсь после встреч, все соседи встречают меня. А в случае поражения стараюсь незаметно проскользнуть в квартиру, чтобы меня никто не увидел. Мой отец – страстный болельщик, он всегда накрывает стол и отмечает наши победы.
Мы получали премии максимум в 150 рублей
Спортсмены обычно не очень любят говорить о денежных премиях, но я буду откровенен: в нашем случае премии зависят от наполненности стадиона. В случае 70 тысяч зрителей мы получаем около 100-150 рублей. Больше этого мы никогда не получали. Самая маленькая премия была 30-40 рублей. Но, конечно, мы отдельно получаем и зарплату.
Через 40 лет, в 2013 году араратцы будут выступать в таких клубах, как «Барселона» «Манчестер Юнайтед»
Хотелось бы, чтобы через 40 лет – в 2013 году «Арарат» стал еще более мощной командой, а футбол был бы развит во всем мире. Араратцы выступали в таких клубах, как «Барселона», «Манчестер Юнайтед» и в составе сборной СССР, которая станет чемпионом Европы или мира, а второй будет Бразилия.