Գազի առաքումը Հայաստան եւ Վրաստան կարող է վերականգնվել արդեն մեկ օրից: Այդ մասին հայտարարել է Մոզդոկ-Թբիլիսի գազամուղի վերականգնողական աշխատանքների պետ Վիկտոր Կրայնովը: «Ողջ տեխնիկան արդեն տեղափոխվել է այդ ուղղությամբ, ընթացքի մեջ է տեխնոլոգիական աշխատանքների հաստատումը,-ասել է նա:-Եթե աշխատանքը գնա նույն տեմպերով, եւ մեզ ոչինչ չխանգարի, ապա արդեն վաղը հնարավոր կլինի գազը առաքել»: Ռազմավիրական ճանապարհը, որի երկայնքով է անցնում Մոզդոկ-Թբիլիսի գազատարը, ամբողջությամբ փակված է մեքենաներով: Գազատարի վերանորոգման աշխատանքների համար օգտագործվում է 30 միավոր ծանր տեխնիկա, որը Հյուսիսային Օսեթիա է տեղափոխվել «Գազպրոմի» Մոզդոկի, մինվոդի եւ Ստավրոպոլի ստորաբաժանումներից: Եզրերին կանգնած են 10 բենզատարներ եւ վառելիքով այլ բեռնատարներ: Աշխատանքներին մասնակցում է 79 հոգի: 60 վերանորոգող բանվորներ աշխատում են երեք հերթափոխով: Նրանց անվտանգությունը ապահովում են Հյուսիսօսական ՕՄՈՆ-ի աշխատակիցները եւ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարարների օպերատիվ խումբը: «Բանվորներն արդեն փորել են խողովակի 30 մետրը, կտրելու համար վնասված մասը եւ նորը զոդելու համար,-պարզաբանել է աշխատանքների պետը:-Այժմ խողովակը նախապատրաստում են կտրելու համար»:
Պայթյունի տեղում է եղել հանրապետության կառավարության նախագհ Ալեքսանդր Մերկուլովը: «Մեզ շատ խիստ հանձնարարական է տրված լիովին վերականգնել գազատարը մինչեւ հունվարի 27-ը, ես ինքնս ցանկացա համոզվել, որ բանվորները ոչ մի բանի կարիք չունեն, եւ այն ամենը, ինչ կախված է հանրապետությունից, արվել է»,-ասել է նա: Վթարի տեղում ակնկալվում է վրացական կողմի ներկայացուցիչների ժամանումը, որոնց «Գազպրոմը» թույլ է տվել անձամբ համոզվել, որ վերականգնողական աշխատանքները գազատարում տարվում են արագացված տեմպերով, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

23 Январь 2006 - 14:17 AMT
Подача газа в Армению и Грузию может быть восстановлена уже через сутки. Об этом сообщил начальник восстановительных работ на газопроводе Моздок-Тбилиси Виктор Крайнов. “Вся техника уже переведена на ту сторону, идет наладка технологических работ, – сказал он. – Если работа будет идти такими же темпами, и нам ничего не помешает, то уже завтра можно будет подавать газ”. Военно-грузинская дорога, вдоль которой проходит газопровод Моздок-Тбилиси, вся запружена машинами. В ремонтных работах на газопроводе задействовано 30 единиц тяжелой техники, переправленной в Северную Осетию из подразделений “Газпрома” в Моздоке, Минводах и Ставрополе. На обочинах стоят 10 бензовозов и другие топливные машины, так как “Газпром” принял решение о том, что вся техника должна быть обеспечена ГСМ для непрерывности работ.В работах задействованы 79 человек. 60 ремонтных рабочих работают в три смены. Их безопасность обеспечивают сотрудники Северо-Осетинского ОМОНа и оперативная группа спасателей МЧС. “Рабочие уже откопали около 30 метров трубы, чтобы вырезать поврежденный кусок и вварить новый, – пояснил начальник работ. – Трубу сейчас готовят к обрезке”.
На месте взрыва побывал председатель правительства республики Александр Меркулов. “Нам дано жесткое распоряжение к 27 января полностью восстановить магистральный газопровод, поэтому я лично захотел убедиться в том, что рабочие ни в чем не нуждаются, а все зависящее от республики сделано”, – сказал он. На месте аварии ожидается приезд представителей грузинской стороны, которым “Газпром” дал разрешение лично убедиться в том, что восстановительные работы на газопроводе ведутся ускоренными темпами, сообщает ИА Regnum.