Տանն Կիլիկիո հայ կաթողիկե պատրիարքության պատվիրակությունը, կաթողիկոս Ներսես Բեդրոս XIX գլխավորությամբ, հանդիպում է ունեցել Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ, որը հանդիպման ժամանակ հաստատել է, որ Վատիկանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2000 թվականին: Ներսես Բեդրոսը XIX-ը Ֆրանցիսկոս Պապին է նվիրել Հիսուս Քրիստոսի խաչելությունը պատկերով կտավ:
Ինչպես գրում է Diario Armenia-ն, հանդիպման ժամանակ պոնտիֆիկը հաստատել է Վատիկանի տեսակետն առ այն, որ Հայոց ցեղասպանությունը եղել է XX դարի առաջին ցեղասպանությունը և նա ասել է այդ մասին դեռևս 7 տարի առաջ Բուենոս Այրեսում: 2006 թվականին կարդինալ Խոսե Բերգոլյոն կոչ արեց Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը որպես «Օսմանյան կայսրության ամենասարսափելի ոճրագործություն հայերի ու մարդկության դեմ»:
Ըստ Հարավային Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենի, կարդինալ Բերգոլյոյի հայտարարությունն առաջինն էր պոնտիֆիկատի XX դարի պատմության մեջ:

5 Июнь 2013 - 07:06 AMT
В ходе встречи с делегацией Армянского Католического Патриархата Киликии во главе с католикосом Нерсесом Бедросом XIX , Папа Римский Франциск подтвердил, что Ватикан признал Геноцид армян в Османской империи в 2000 году. Нерсес Бедрос XIX подарил Папе Франциску полотно с изображением распятия Иисуса Христа.
Как пишет Diario Armenia, во время встречи понтифик подтвердил точку зрения Ватикана, что геноцид армян был первым в ХХ веке геноцидом и он говорил об этом еще будучи архиепископом Буэнос-Айреса 7 лет тому назад. В 2006 году кардинал Хосе Бергольо призвал Турцию признать Геноцид армян как «самое ужасное преступление Османской империи против армян и против человечности».
По словам исполнительного директора Армянского Национального Комитета Южной Америки Алонсо Табакяна, заявление кардинала Бергольо было первым в истории понтификата ХХ века.