Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Յիգիտ Ալպողանը հայտարարել է, որ «քանի դեռ Հայաստանը չի պատասխանել պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու մասին մեր առաջարկին, անհրաժեշտություն չկա հանդես գալ նոր առաջարկներով»: Յիգիտ Ալպողանն ասել է այդ մասին, մեկնաբանելով Անկարայի վերաբերմունքը Կարս-Գյումրի երկաթգիծը սեփական բեռնափոխադրումների համար չօգտագործելու եւ որոշ ժամանակ իր տարածքով թուրքական եւ վրացական ապրանքների փոխադրման համար գումար չգանձելու Երեւանի առաջարկին: «Մեք չենք կարող զբաղվել դրանով, մինչեւ չստանանք 11 ամիս առաջ արված մեր առաջարկի պատասխանը պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովի ստեղծման մասին», – ասել է Յիգիտ Ալպողանը:
Հշեցնենք, որ անցյալ տարվա ապրիլի 26-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանել էր Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի նամակին` առաջարկելով ստեղծել երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողով` առկա բոլոր խնդիրների քննարկման եւ լուծման համար: Յիգիտ Ալպողանը «սխալ» է անվանել պատկերացումն այն մասին, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ չկան հարաբերություններ` մատնանշելով Երեւանի եւ Ստամբուլի միջեւ ուղիղ չվերթների եւ Թուրքիայում աշխատող «հազարավոր» հայերի առկայությունը: Նա նշել է նաեւ, որ «մենք ուշադիր հետեւում ենք Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանակցությունների ընթացքին»: Յիգիտ Ալպողանը հույս է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի առաջընթաց գրանցել եւ լուծում գտնել` նշելով, որ բանակցությունների ներկայիս փուլը Թուրքիային չի մտահոգում: Նա նաեւ հայտարարել է, որ «Թուրքիան մտադիր է Հարավային Կովկասի հանդեպ իր մոտեցումները ներդաշնակեցնել ԱՄՆ-ի մոտեցումների հետ», հաղորդում է «Մեդիամաքս» գործակալությունը:

Генеральный секретарь Совета национальной безопасности Турции Йигит Алпоган заявил, что “пока Армения не ответила на предложение о создании совместной комиссии историков, нет необходимости выступать с новыми предложениями”. Йигит Алпоган заявил об этом, комментируя отношение Анкары к предложению Еревана не использовать железнодорожную ветку Карс-Гюмри для перевозки своих грузов и в течение определенного времени не взимать плату за перевозку по армянской территории турецких и грузинских грузов. “Мы не можем заниматься этим вопросом, пока не получим ответ на сделанное 11 месяцев назад предложение о создании совестной комиссии историков”, – заявил он.
Напомним, что 26-го апреля президент Армении Роберт Кочарян ответил на письмо премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и предложил сформировать двустороннюю межправительственную комиссию для обсуждения и решения всех существующих проблем. Йигит Алпоган назвал “неправильным” представление о том, что между Арменией и Турцией нет никаких отношений, указав на осуществление прямых авиарейсов между Ереваном и Стамбулом и на существование “тысячи” армян, работающих в Турции. Он отметил также, что “мы внимательно наблюдаем за процессом переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта”. Йигит Алпоган выразил надежду, что сторонам удастся зафиксировать прогресс и найти решение, отметив при этом, что нынешний этап переговоров не вызывает озабоченности в Турции. Он также заявил, что “Турция намерена привести своих походы к Южному Кавказу в соответствие с походами США”, сообщает Медиамакс.