«Անցած տարվա աշնանը վարչապետ Էրդողանին մոտ մի քանի մարդիկ սկսեցին հայտարարել թշնամանքի լեզվի մասին օրենք ընդունելու անհրաժեշտության մասին՝ կրոնական արժեքների հանդեպ անարգանքը սահմանափակելու նպատակով: Ես դա չափազանց վտանգավոր եմ համարում: Էրդողանին սկսել է դուր գալ իսլամական բարոյականության վերաբերյալ օրենքների ընդունումը, այնպիսի հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են հղիության արհեստական ընդհատումը, դավաճանությունը, ալկոհոլային խմիչքները, կրոնական կրթությանը: Ես մտածեցի, որ դա էժանագին քայլ է՝ հավասարեցնել «թշնամանքի լեզուն» «հակաիսլամիստական խոսքին», ես զգացի, որ ինչ-որ մեկը պետք է ասի դրա մասին»,-ասել է լեզվաբան և լրագրող Սևան Նիշանյանը, որին դատապարտել են 1,5 տարվա ազատազրկման:
Նա հիշեցրել է, որ 2012թ. փետրվարին տասնյակ հազարավոր մարդիկ հավաքվել էին Թաքսիմ հրապարակում բողոքի հակահայկական ակցիայի: Որոշ կարգախոսներ ասում էին. «Դուք բոլորդ հայեր եք, դուք բոլորդ վիժվածքներ եք»: Ելույթ ունեցողների թվում էր նաև ՆԳՆ նախկին նախարարը: «Ճիշտ է նրան ազատեցին գործից դրա համար: Սակայն, ճիշտ է նաև, որ ամեն տեսակի զրպարտությունն ընդունելի է այս երկրում, քանի դեռ նրա հեղինակը իշխանությունն է, իսկ թիրախը՝ փոքրամասնության թվում է, լինի այն ազգային, կրոնական, սեքսուալ թե կապված ապրելակերպի հետ: «Չեմ հավատում, թե երբևէ որևէ մեկը պատասխանատվության է ենթարկվել Թուրքիայում սպանություն քարոզելու, հայերի, հրեաների, քրդերի, միասեռականների, աթեիստների, լիբերալների ջարդի համար: Ճիշտ հակառակը, հազարավոր մարդիկ են պատասխանտվության ենթարկվել 301 հոդվածի հիման վրա՝ «թուրքական ինքնությունը վիրավորելու համար: Իսկ հիմա կարծես «իսլամը վիրավորելու թեզն է փոխարինում դրան»,-ասել է նա, գրում է The Armenian Weekly-ին:

6 Июнь 2013 - 10:26 AMT
«Осенью прошлого года несколько человек, очень близкие к премьер-министру Эрдогану, начали громко заявлять о необходимости закона о языке вражды с целью ограничить неуважение к религиозным ценностям. Я считаю это чрезвычайно тревожным. Премьер-министру Эрдогану стало нравиться принимать законы об исламской морали по таким вопросам, как аборт, прелюбодеяние, алкогольные напитки, религиозное образование и богохульство. Я подумал, что это дешевый шаг – приравнять «язык вражды» к «антиисламской речи», и я почувствовал, что кто-то должен встать и сказать это», – сказал лингвист и журналист Севан Нишанян, приговоренный в Турции к полутора годам тюрьмы за «богохульство».
Он напомнил, что в феврале 2012 года десятки тысяч людей собрались на площади Таксим в Стамбуле на антиармянскую акцию протеста. Некоторые лозунги гласили: «Вы все армяне, вы все ублюдки». Среди выступавших на митинге был министр внутренних дел Идрис Наим Шахин. «Господин Шахин был чем-то вроде отвязанного человека, и он был уволен из-за этого. Но это правда, что возмутительная клевета всякого рода считается приемлемой в этой стране, пока ее автор является частью существующей власти, а мишень клеветы находится в меньшинстве, будь то религиозном, этническом, сексуальном или связанном с образом жизни. Я не верю, что кто-нибудь когда-либо был привлечен к ответственности в Турции за пропаганду убийства, изувечения или резни армян, евреев, курдов, атеистов, геев или либералов. Наоборот, тысячи были привлечены к ответственности и осуждены в прошлом за «оскорбление турецкой идентичности» по 301-й статье Уголовного кодекса. Теперь же «оскорбление ислама», кажется, заменяет этот старый, наиболее предпочтительный инструмент для подавления диссидентов», подчеркнул он, пишет The Armenian Weekly.