26 Հունվար 2006 - 14:23 AMT
«Անկասկած, էլեկտրահաղորդիչ գծերի եւ գազամուղի պայթյունները կարող էին տեղի ունենալ նաեւ այլ պատճառներով: Սակայն որոշ փաստեր մտահոգություն են առաջացնում.օրինակ, ահաբեկչական պայթյունների հետեւանքով դադարեցվեց գազի եւ էլեկտրաէներգիայի առաքումը Վրաստան, սակայն պայթյունները տեղի են ունեցել իրարից 350 կմ հեռավորության վրա գտնվող վայրերում: ««Գազատարը պայթեցվել է այնպես, որ դրանից տուժել են միայն Վրաստանն ու Հայաստանը, այլ ոչ թե գազի տեղաբնակ ռուսաստանցի սպառողները»,-հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարար Գելա Բեժուաշվիլին: «Սակայն ամենամեծ տարակուսանքն առաջացնում է այն փաստը, որ 24 ժամվա ընթացքում, չնայած մեր բազում փորձերին, մենք չկարողացանք Ռուսաստանից հիմնավորված բացատրություններ ստանալ կատարվածի վերաբերյալ: Այդպես չեն վարվում հարեւանների հետ: Այդպես չի կարող վարվել մի երկիր, որը ցանկանում է, որ Եվրոպայում նրան համարեն հուսալի գործընկեր էներգետիկ ոլորտում»,-նշել է նա, հաղորդում է «Գրուզիա Օնլայն»-ը:
«Ամեն ինչ կատարվեց այնտեղ, որտեղ, ըստ ռուսների, սովորաբար անվտանգության լուրջ միջոցներ են ձեռնարկվում: Մենք չգիտենք նման զինված խմբավորում, որի համար շահավետ կարող է լինել Վրաստանին գազի մատակարարման դադարեցումը: Իսկ այն, որ գազի առաքումը դադարեցվեց ամենացուրտ ժամանակ, մենք դիտարկում ենք որպես շանտաժ եւ քաղաքական ճնշման փորձ: Դա վերաբերում է նաեւ գազի սակագների անարդարցի բարձրացմանը»,-ավելացրել է նա:
Հիշեցնենք, որ լույս կիրակի օրվա գիշերը Հյուսիսային Օսեթիայում գազատարի պայթյուններ են տեղի ունեցել: Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս գազատարի հիմնական եւ օժանդակ ճյուղերի վրա 20-րոպեանոց ընդմիջումներով գործել են 700-800 գրամ տրոտիլի հզորությանը համարժեք պայթուցիկ սարքեր: ՌԴ դատախազությունում կարծում են, որ դա դիվերսիա է: Այնուհետեւ Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ գազամուղի պայթեցումները շանտաժ են Ռուսաստանի կողմից: Ի պատասխան Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն «հիստերիկ» անվանեց Վրաստնի նախագահի ելույթը: Սակայն Սահակաշվիլին հայտարարեց, թե չի ընդունում Մոսկվայի պնդումները` պայթյուններին գրոհայինների առնչության վերաբերյալ: Ընդ որում Սահակաշվիլին ենթադրել է, որ գազի առաքումները դադարեցվել են ստիպելու համար Թբիլիսիին իր գազատրանսպորտային համակարգը հանձնել Մոսկվայի վերահսկողությանը:

26 Январь 2006 - 14:23 AMT
«Безусловно, взрывы газопровода и линии электропередач могли произойти по другим причинам. Но обеспокоенность вызывают некоторые факты: например, в результате террористических актов прекратилась подача Грузии и газа, и электроэнергии, но взрывы произошли в местах, отдаленных друг от друга на 350 километров. «А газопровод был взорван так, чтобы от этого пострадали только Грузия и Армения, а не местные российские потребители газа», – заявил министр иностранных дел Грузии Гела Бежуашвили. «Но самое большое недоразумение вызывает то, что в течение 24-х часов, несмотря на наши многочисленные попытки, мы не смогли добиться ни от кого в России основательных разъяснений по поводу случившегося. Так не поступают с соседями. Так не должна вести себя страна, которая желает, чтобы в Европе ее считали надежным партнером в сфере энергетики», – отметил он, сообщает «Грузия Online».
«Все произошло там, где, как говорят русские, обычно принимают особо серьезные меры безопасности. Мы не знаем такой вооруженной группировки, которая могла быть заинтересованной в прекращении подачи газа Грузии. А то, что подача газа прекращена в самый холодный период, мы рассматриваем как шантаж и попытку политического давления. Это касается и несправедливого повышения цены на газ», – добавил он.
Напомним, что в ночь на воскресение произошли взрывы на газопроводе в Северной Осетии. На основной и резервной ветках газопровода Северный Кавказ – Закавказье с перерывом в 20 минут сработали взрывные устройства мощностью 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. В прокуратуре РФ считают, что это была диверсия. Вслед за этим президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что взрывы на газопроводе являются актом шантажа со стороны России. В ответ на это МИД России назвал высказывания президента Грузии “истерикой и вакханалией”. Однако Саакашвили заявил, что он не принимает утверждения Москвы о причастности к взрывам боевиков. При этом Саакашвили предположил, что поставки газа были прекращены, чтобы вынудить Тбилиси передать свою газотранспортную систему под контроль Москвы.