7 Հունիս 2013 - 13:31 AMT
ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն մեծ սխալ թույլ տվեցին, երբ 2009 թվականին, երբ ակտիվ մերձեցում էր նկատվում հայ-թուրքական հարաբերություններում, առանձնացրեցին այդ գործընթացը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստից: Այդ մասին «ԵՄ-Ադրբեջան. Անվտանգոթյուն ու ինտեգրում» համաժողովում ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մեթյու Բրայզան:
Ըստ Բրայզայի, հայ-թուրքական հարաբերոթյուններն ու Ղարաբաղի հակամարտությունը փոխկապկցված են և չեն կարող առանձին դիտարկվել:
Ըստ Բրայզայի, Երևանում պետք է հասկանան, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը կհանգեցնի Հայաստանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումների մերձեցմանը: «Ամեն ինչ փոխկապակցված է: Խնդիրները լուծելու համար հարկավոր է երկու երկրների նախագահների բարի կամքի դրսևորում»,-ասել է Բրայզան, գրում է «ԱՊԱ»-ն:

Евросоюз и США допустили большую ошибку, когда в 2009 году в период активного сближения, наблюдавшегося в армяно-турецких отношениях, вырвали этот процесс из контекста урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Об этом во время выступления на форуме «ЕС – Азербайджан: безопасность и интеграция» сказал бывший посол США в Азербайджане Мэтью Брайза.
«Урегулирование армяно-азербайджанского конфликта и налаживание армяно-турецких отношений взаимосвязаны, и эти процессы нельзя рассматривать отдельно друг от друга».
По словам М.Брайзы, в Ереване должны понимать, что решение карабахского конфликта приведет к сближению позиций Армении с Турцией. «Необходимо понимать, что наличие прогресса в одном направлении вызовет прогресс и в другом. Все взаимосвязано. Для того чтобы решить проблемы, необходима политическая воля президентов двух стран», – отметил М.Брайза, пишет АПА.