«Կովկաստրանսգազ» ՍՊԸ-ի մասնագետները շարունակում են վերանորոգման վերականգնողական աշխատանքները «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» մայրուղային գազատարի վրա: Վնասված գազատարի վերականգնումն ընթանում է շուրջօրյա: Ամբողջ գիշեր աշխատանքներ են տարվել հիմնական գազատարի տակ դրենաժային համակարգի տեղադրման ուղղությամբ, ապամոնտաժվել է վնասված էլիպսաձեւ խողովակի հատվածը, նախապատրաստվում էր երկրորդ «կոճի» մոնտաժը: Ներկայումս հեռացվում են քարերի գահավիժման հետեւանքները, որը տեղի է ունեցել այսօր առավոտյան ժամը 7-ին աշխատանքների կատարման վայրում: Այսօր կշարունակվեն նաեւ գազամուղի եռակցման աշխատանքները, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը: Նշենք, որ հունվարի 24-ին գազատարի վերականգնման աշխատանքները ընդհատվել էին, քանի որ Վրաստանի կողմից սկսվել էր գազի կոնդենսատի արտահոսք, ինչը պայթյունի վտանգ էր առաջացնում եռակցման աշխատանքների ընթացքում: Հունվարի 26-ին «Մոզդոկ-Թբիլիսի» գազատարի վրա հայտնաբերվել էին նոր վնասվածքներ, որոնք պահանջեցին փոխարինել խողովակի եւս մեկ 9-մետրանով հատվածը: Ընդհանուր առմամբ, ըստ նախնական գնահատականների, գազամուղի պայթեցման վնասը կազմել է 30 մլն ռուբլի:
Հիշեցնենք, որ հունվարի լույս 22-ի գիշերը Հյուսիսային Օսեթիայում գազատարի պայթյուններ են տեղի ունեցել: Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս գազատարի հիմնական եւ օժանդակ ճյուղերի վրա 20-րոպեանոց ընդմիջումներով գործել են 700-800 գրամ տրոտիլի հզորությանը համարժեք պայթուցիկ սարքեր: ՌԴ դատախազությունում կարծում են, որ դա դիվերսիա է: Վրաստանը ռուսասկան գազ է ստանում Ադրբեջանի տարածքով, ուր «Գազպրոմը» ավելացրել է առաքումների ծավալները, իսկ Հայաստանը օգտագործում է Աբովյանի ԳՍՊ-ի գազի պաշարները:

27 Январь 2006 - 16:03 AMT
Специалисты ООО “Кавказтрансгаз” продолжают ремонтно-восстановительные работы на магистральном газопроводе “Северный Кавказ – Закавказье”. Восстановление взорванного газопровода осуществляется круглосуточно. Всю ночь велись работы по сооружению дренажной системы под магистральным газопроводом, демонтирован участок поврежденной эллипсной трубы, велась подготовка второй “катушки” для монтажа. В настоящее время устраняются последствия камнепада, который произошел сегодня в 7 часов утра на месте проведения работ. Сегодня также будут продолжены сварочные работы на газопроводе, сообщает ИА Regnum.
Отметим, что 24-го января работы по восстановлению газопровода были временно приостановлены., так как со стороны Грузии через заглушку стал просачиваться конденсат газа, что создает опасность взрыва в ходе проведения сварочных работ. 26-го января на газопроводе “Моздок-Тбилиси” были обнаружены новые повреждения, которые требовали замены еще одного 9-метрового сегмента трубы. В целом, по предварительным оценкам, ущерб от взрыва газопровода составляет 30 миллионов рублей.
Напомним, что в ночь 22 января произошли взрывы на газопроводе в Северной Осетии. На основной и резервной ветках газопровода Северный Кавказ – Закавказье с перерывом в 20 минут сработали взрывные устройства мощностью 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. В прокуратуре РФ считают, что это была диверсия. На данный момент Армения использует запасы газа Абовянского ПГХ.