ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չի վերանայի 9-րդ շրջանային Վերաքննիչ դատարանի 2012թ. փետրվարի 23-ի որոշումը, որով չեղյալ հայտարարվեց Կալիֆորնիայի օրենքը ապահովագրության հավակնությունների համար վաղեմության ժամկետի երկարացման մասին օրենքը, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANKA):
ANCA-ն հիշեցնում է, որ Հայոց ցեղասպանության ապահովագրական պոլիսների գործով հայցվորները կոչ են արել ԱՄՆ Գերագույն դատարանին վերանայլ ու շտկել Կալիֆորնիայի դատարանի 9-րդ շրջանի որոշումը հայցերի վաղեմության ժամկետի մասին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA): Հայցվորների հայտարարությունները տրվել են ի պատասխան Գերագույն դատարանի մերժման՝ վերանայելու ապահովագրական պոլիսների մասին գործը վաղեմության ժամկետի պատճառով: «Այս հարցը կարևոր հարցեր է արծարծում ի նպաստ սեփական քաղաքացիների օրենքներ ընդունելու պետության ունակության մասին, որոնք չեն հակասում դաշնային կառավարության արտաքին քաղաքականությանը»,-հայտարարել է փաստաբան Իգոր Տիմոֆեևը Paul Hastings ֆիրմայից, որը հանդես է գալիս որպես առաջատար փաստաբան հասարակական հիմունքներով հայցվորների համար:
«Մի քանի գլխավոր դատախազների հետ միասին մենք գտնում ենք, որ Գերագույն դատարանը պետք է լուծի այդ հարցը»,-ասել է նա: Հայցվորների 19-էջանոց պատասխանում ասվում է, որ հարկավոր է արգելափակել Կալիֆորնիայի մերժման իրավունքը վաղեմության ժամկետի հարցում: Պետությունը բոլոր լիազորություններն ունի իր քաղաքացիների մասնավոր պահանջների վերաբերյալ օրենսդրություն ընդունելու համար, եթե նրանք առնչվում են արտերկրում կատարված իրադարձություններին: «Մենք շնորհակալ ենք Իգոր Տիմոֆեևին և Paul Hastings թիմին նրանց փորձագիտական իրավաբանական եզրակացության համար»,-հայտարարել է ANCA պետության հետ կապերի գծով տնօրեն Քեյթ Նահապետյանը: Նա նշել է, որ ANCA շարունակելու է պահանջել, որպեսզի ապահովագրական պոլիսների պահանջնեը կատարվեն:
«Այսօր Թուրքիային թույլ են տալիս խախտել ու խարխլել մեր պետության հիմքերը»,-հայտարարել է Հայ փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահը»,-հայտարարել է Հայ փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահ Կարո Ղազարյանը:

10 Июнь 2013 - 14:23 AMT
Верховный суд США не будет пересматривать решение об отмене срока давности по страховке переживших Геноцид армян
Верховный суд США не будет пересматривать решение Девятого окружного апелляционного суда 23 февраля 2012 года, которое отменило закон Калифорнии о продлении срока давности для претензий по страхованию, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
ANCA напоминает, что заявления истцов были поданы в ответ на отказ Верховного суда пересмотреть дело о страховых полисах из-за истечения срока давности. "Этот случай поднимает важные вопросы о способности государств принимать законы на благо своих граждан, которые не конфликтуют с внешней политикой федерального правительства», – заявил адвокат Игорь Тимофеев из фирмы Paul Hastings, который выступает в качестве ведущего адвоката для истцов на общественных началах. "Наряду с несколькими генеральными прокурорами со всей страны, мы считаем, что Верховный суд должен решить этот вопрос", – отметил он.
В ответе истцов на 19 страницах утверждается, что нужно заблокировать способность Калифорнии для отказа из-за срока давности. Государство имеет все полномочия по принятию законодательства в отношении частных претензий своих граждан, если они берут начало в событиях, которые произошли за рубежом. "Мы хотели бы поблагодарить Игоря Тимофеева и команду Paul Hastings за их экспертное юридическое заключение», – заявила директор по связям с государством ANCA Кейт Наапетян. Она отметила, что ANCA будет продолжать требовать исполнения страховых полисов, выданных во время Геноцида армян в Османской империи.
"Сегодня Турции разрешили нарушать и подвергать ударам основы нашего государства», – заявил Гаро Казарян, эсквайр, председатель Армянской ассоциации адвокатов.