30 Հունվար 2006 - 09:07 AMT
ԵԱՀԿ մամլո քարտուղար Քիթ Ջինքսը կարծում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների փետրվարի 10-ին Փարիզում կայանալիք հանդիպմանը «կա ճեղքում արձանագրելու համեստ հնարավորություն»: Մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Գործող նախագահի նախորդ շաբաթ կայացած այցը Երեւան եւ Բաքու` Քիթ Ջինքսն ասել է, որ Կարել դը Գուխտի այցը ճանաչողական բնույթ էր կրում: «Նա պետք է ծանոթանար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների կարծիքներին, պարզեր հնարավոր փոխզիջման ներուժը փարիզյան հանդիպումից առաջ»: Ինչպես գիտեք, սա մի շարք հանդիպումներից մեկն է, որոնք նախատեսվում են, որպեսզի աստիճանաբար, քայլ առ քայլ հնարավոր լինի հասնել համաձայնության այդ տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման սկզբունքային հարցերի շուրջ, եթե դա հնարավոր լինի իրականացնել»,-հայտարարել է ԵԱՀԿ մամլո քարտուղարը «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք զուգադիպություն է, որ ԵԱՀԿ նախագահի այցը Բաքու եւ Երեւան կայացավ նույն ժամանակահատվածում, ինչ ՌԴ փոխվարչապետ, պաշտպանության նախարար Սերգեյ Իվանովի այցը Հայաստան եւ Ադրբեջան` Քիթ Ջինքսը հայտարարեց.«Ես կարծում եմ, որ դա, հավանաբար, ուղղակի զուգադիպություն է, եւ պատահականություն, որ երկու նախագահները հանդիպել են ոչ միայն մեր ներկայացուցիչների հետ, սակայն մենք հնարավորություն ունեցանք հանդիպելու նաեւ երկու հանրապետությունների ազգային փոքրամասնությունների եւ համայնքների ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ խորհրդարանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Սա շատ արագընթաց այց էր, կարճատեւ, բայց արդյունավետ: Հիմնական նպատակն էր պարզել իրական իրադրությունը հանրապետություններում, անձնական, գործնական շփումներ հաստատել, եւ ինձ թվում է, որ այդ խնդիրները կատարվեցին, այդ այցի արդյունքների վերաբերյալ տպավորությունը շատ դրական էր: Ես կարծում եմ, որ նախարարը զգուշավոր լավատեսություն կունենա առաջիկայում առաջընթացի հասնելու հարցում: Եվ այսօր կա ճեղքում արձանագրելու համեստ հնարավորություն Քոչարյան-Ալիեւ փարիզյան հանդիպման ժամանակ: Այնուամենայնիվ, դա հնարավորությունների պատուհան է, որը առաջացավ այժմ սահմանադրական փոփոխություններից, որոնք անց են կացվում այսօր Հայաստանում, եւ Ադրբեջանում ընտրությունների ավարտից հետո: Հնարավորությունների առկա պատուհանը պահանջում է լուրջ աշխատանք մինչ բանակցությունների հաջորդ փուլը, որպեսզի մենք կարողանանք կենտրոնանալ կոնկրետ չլուծված խնդիրների վրա: Ես կարծում եմ, որ այդ բանակցությունների կարեւոր արդյունքն այն եղավ, որ հարցերը, խնդիրները պետք է լուծվեն աստիճանաբար: Այնուամենայնիվ, խոչընդոտներ դեռեւս կան: Դա, իհարկե, վերաբերում է տարածքների հարցին, որը մենք քննարկում ենք, այդ հարցում առաջխաղացման արագությանը, այնտեղ խաղաղապահ ուժերի հնարավոր կիրառմանը, որոնց ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է օգնել պահպանել խաղաղությունն այդ իրավիճակում»:
ԵԱՀԿ մամլո քարտուղարն ասել է, որ Գործող նախագահի տարածաշրջան կատարած այցի ընթացքում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հնարավոր խաղաղապահ գործողության անցկացման հարցը մանրամասնորեն չի քննարկվել: «ԵԱՀԿ-ում կա հեռանկարային պլանավորման խումբ, որը զբաղվում է խաղաղապահ ուժերի տեղակայման վայրի հարցերով, նա անում է դա երկար տարիներ, այդ ծրագիրը պարբերաբար նորացվում է, սակայն ներկայումս այդ մանրամասները դեռեւս չեն մտել քննարկումների օրակարգ: Այդ հարցին դեռ պետք է մոտենալ», – նշել է Ջինքսը:

Пресс-секретарь штаб-квартиры ОБСЕ в Вене Кит Джингс считает, что “существует скромное возможность для достижения прорыва в ходе встречи президентов Армении и Азербайджана 10 февраля в Париже”. Комментируя состоявшиеся на прошлой неделе визиты действующего председателя ОБСЕ в Ереван и Баку, Кит Джингс заявил, что визит Карела де Гухта носил ознакомительный характер. “ Ему нужно было узнать мнение руководителей Армении и Азербайджана, потенциал возможного компромисса для предстоящей встречи в Париже между двумя президентами. Как вы знаете, это одна из серий встреч, которые планируются для того, чтобы постепенно, шаг за шагом прийти к соглашениям какого-то рода по принципиальным вопросам восстановления мира в этом регионе, если это можно будет сделать.
”, – заявил пресс-секретарь ОБСЕ радиостанции “Эхо Москвы”.
Отвечая на вопрос, является ли совпадением то, что визит председателя ОБСЕ в Ереван и Баку проходил примерно в одно и то же время, что и визит в Армению и Азербайджан министра обороны, зам. пред. правительства РФ, министра обороны Сергея Иванова, Кит Джингс заявил: “Я думаю, что, скорей всего, это абсолютное совпадение, это случайность, оба президента встречались не только с нашими представителями, но мы имели возможность встретиться с представителями национальных меньшинств и общин обеих республик, также с представителями парламентских организаций. Это был очень быстрый визит, недолгий, но очень продуктивный. Основная задача была установить реальную ситуацию в республиках, установить контакты личные, деловые контакты, и мне кажется, что эти задачи были выполнены, очень хорошие впечатления были по итогам этого визита. Я думаю, что министр будет осторожно оптимистичен относительно прогресса в будущем. И сегодня есть возможность, скромная возможность прорыва, добиться прорыва в Париже при встрече президентов. Тем не менее, это окно возможностей, которое сейчас появилось после конституционных изменений, которые происходят сейчас в Армении, после того, как закончились выборы в Азербайджане, это окно возможностей требует серьезной работы до начала следующих переговоров с тем, чтобы мы могли сконцентрироваться на конкретных нерешенных проблемах. Я думаю, что главное, с чем выехали мы из этого совещания, это задача поэтапного решения вопросов, снятия проблем. Тем не менее, препятствия остаются. Они будут сохраняться, это относится, конечно, к вопросу о территориях, который мы обсуждаем, к вопросу о скорости прогресса в этой области, по, может быть, введению туда сил по поддержанию мира, которые ОБСЕ был бы готов помочь, этим силам, поддерживать мир в этой ситуации”.
По словам пресс-секретаря ОБСЕ, в ходе визита Карела де Гухта в регион вопрос возможного проведения миротворческой миссии в зоне нагорно-карабахского конфликта детально не обсуждался. “В ОБСЕ есть группа перспективного планирования, которая занимается такими вопросами, места размещения миротворческих сил, она делает это долгие годы, этот план периодически обновляется. И в ближайшее время, очевидно, этот план будет снова обновлен, но в настоящее время эти детали пока еще не выносились на повестку дня обсуждения, здесь это как бы через шаг, к этому вопросу еще надо будет подойти. ”, – отметил он.