Հայաստանի հավաքականից խոշոր հաշվով պարտվելուց հետո (0:4), Դանիայի գլխավոր մարզիչ Մորտեն Օլսենը խոստովանել է, որ իր ֆուտբոլային կյանքում դա ամենասարսափելի երեկոն էր:
«Սա շատ վատ ավարտ էր: Ես նույնիսկ չեմ կարող վերլուծել խաղը: Մենք արդեն շատ քիչ շանս ունենք խմբից դուրս գալու համար: Նույնը կարող եմ ասել նաև Հայաստանի մասին, չեմ կարծում, որ նրանք խմբում կզբաղեցնեն երկրորդ տեղը»,- Օլսենի խոսքը մեջբերում է Denmark's TV2:
Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի B խմբում Կոպենհագենում հայերից երկու անգամ աչքի ընկավ Յուրա Մովսիսյանը, մեկական գնդակ էլ խփեցին Արաս Օզբիլիսն ու Հենրիխ Մխիթարյանը:
Խմբում հայերը վեց միավորով բարձրացան 4-րդ տեղը: Իտալիան 14 միավորով գլխավորում է աղյուսակը, Բուլղարիան 10 միավորով 2-րդ տեղում է, իսկ Չեխիան 9 միավորով 3-րդ:

12 June 2013 - 07:40 AMT
Armenia's Yura Movsisyan scored twice as his side handed Denmark a shock 4-0 home defeat in their World Cup Group B qualifier last night, days after being defeated by Malta at home.
"It's the worst night of my footballing life," Denmark coach Morten Olsen told Denmark's TV2 in an interview as his country was faced with a struggle for World Cup qualification.
"It's incomprehensible that we couldn't perform better, but it's 100 percent my fault."
"There was a lot that went wrong, no-one hit top form," added Olsen, who has coached the national side for almost 13 years. "I don't really want to analyze it. It simply wasn't good enough," Times of Malta quoted him as saying.
The heavy home defeat leaves Denmark in fifth place on six points, level with Armenia in fourth. Italy lead the group on 14 points, with Bulgaria in second on 10 points and the Czech Republic a point further back in third after six of 10 matches.
The group winners in Europe qualify directly for the 2014 finals in Brazil with the second-placed sides going into the playoffs.