1 Փետրվար 2006 - 09:04 AMT
Թեհրանը շահագրգռված է Իրան-Հայաստան գազամուղի շինարարությունը որքան հնարավոր է շուտ ավարտելու հարցում
Նախօրեին Թեհրանում սկսվել է Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության գծով միջկառավարական հանձնաժողովի (ԱՏՀՄՀ) վեցերորդ նիստը: Այդ նիստի արդյունքների հիման վրա կստորագրվի հուշագիր երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության հարցերի շուրջ: ԱՏՀՄՀ վեցերորդ նիստն անցնում է Իրանի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Դավուդ Դանեշ-Ջաֆարի եւ Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտաշես Թումանյանի նախագահությամբ: Ելույթ ունենալով նիստի բացմանը, Դանեշ-Ջաֆարին նշել է, որ Իրանը շահագրգռված է զարգացնել երկկողմ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ հայտարարել է, որ Թեհրանը պատրաստ է կատարել նախկինում ստորագրված բոլոր պայմանագրերը տարբեր ոլորտներում համագործակցության հարցերի շուրջ: Նրա խոսքերով, Իրանը շահագրգռված է Իրան-Հայաստանի գազամուղի շինարարությունն արագ ավարտին հասցնելու եւ հատուկ սարքավորումները մոնտաժելու հարցում, եւ հուսով է, որ մինչեւ 2007 թ.հունվարը խողովակաշարը կհանձնվի շահագործման:
Դանեշ-Ջաֆարին նշել է նաեւ Թեհրանի եւ Երեւանի շահագրգռվածությունը Իրան-Հայաստան գազամուղի երկրորդ ճյուղի, գազով աշխատող ՋԷԿ-ի, ԷՀԳ եւ էլեկտրական ենթակայանի, որով էլեկտրաէներգիա կառաքվի Հայաստանից Իրան, կառուցման նախագծերի շուտափույթ իրականացման, ինչպես նաեւ Նուրդուզում սահմանային տրանսպորտային տերմինալի շինարարության հարցերում: Այդ նախագծերը կիրականացվեն իրանական եւ հայկական ընկերությունների համատեղ ջանքերով: Ըստ ԱՏՀՄՀ-ի իրանական ներկայացուցչի, տրանսպորտը եւ տարանցումը Իրանի եւ ՀՀ-ի երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության գերակա ուղղություններն են: Թեհրանը շահագրգռված է, որ Հայաստանը միանա Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի վերաբերյալ համաձայնագրին եւ կաջակցի Երեւանին այդ հարցում:
Դանեշ-Ջաֆարին նշել է, որ Իրանն ու Հայաստանը արդեն իսկ ստորագրել են մեծ քանակությամբ համաձայնագրեր, որոնք դարձել են երկկողմ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հիմքը: Առավել կարեւոր փաստաթղթերի թվում նա նշել է փոխադարձ ներդրումների աջակցության եւ խրախուսման, երկակի հարկադրումից ազատվելու, մաքսային եւ առեւտրական համագործակցության, միջազգային ավտոմոբիլային եւ օդային փոխադրումների մասին համաձայնագրերը: Իրանի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարը նշել է նաեւ ծագած խնդիրները մի քանի իրանական բանկերի ու ընկերությունների եւ իրենց հայ գործընկերների միջեւ եւ դիմել է նիստին ներկա մասնագետներին այդ խնդիրների լուծմանը աջակցելու խնդրանքով:
Իր հերթին Արտաշես Թումանյանը նշել է երկկողմ համագործակցության հաջողությունները գազային, էներգետիկ, տրանսպորտային եւ իրավական ոլորտներում: Նրա խոսքերով, իրանական ընկերությունները արագ տեմպերով կառուցում են կապի գծեր եւ կոմունիկացիաներ Հայաստանի տարածքում: Նա առաջարկել է երկու երկրների մաքսային մարմիններին պարզեցնել ձեւականությունները, ինչը կնպաստի բեռնափոխադրումների ակտիվացմանն Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ: ԱՏՀՄՀ հայ համանախագահը շնորհակալություն է հայտնել Իրանին Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքին միանալու հարցում Հայաստանին աջակցելու համար: Նրա խոսքերով, այդ հարցի լուծումը դրական կանդրադառնա տարանցման եւ տրանսպորտի ոլորտներում տարածաշրջանի բոլոր երկրների համագործակցության հարցերի վրա, հաղորդում է «Իռնա» գործակալությունը:

Накануне в Тегеране началось шестое заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству Ирана и Армении. По итогам этого заседания, которые будут подведены сегодня, будет подписан меморандум о соглашении по вопросам двустороннего торгово-экономического сотрудничества. Шестое заседание МКТЭС проходит под председательством министра экономики и финансов Ирана Давуда Данеш-Джафари и руководителя Администрации президента Армении Арташеса Туманяна. Выступая на открытии заседания, Данеш-Джафари отметил заинтересованность Ирана в развитии двусторонних торгово-экономических отношений с Арменией и заявил, что Тегеран готов выполнять все ранее подписанные соглашения по вопросам сотрудничества в различных областях. По его словам, Иран заинтересован в скорейшем завершении строительства и монтажа специального оборудования газопровода Иран–Армения, и надеется, что к январю 2007 г. трубопровод будет сдан в эксплуатацию.
Данеш-Джафари отметил также заинтересованность Тегерана и Еревана в скорейшей реализации проектов по строительству второй ветви газопровода Иран-Армения, газовой ТЭС, ЛЭП и электрической подстанции для поставок электроэнергии из Армении в Иран, а также проект пограничного транспортного терминала в Нурдузе. Эти проекты будут осуществляться совместными усилиями иранских и армянских компаний. По словам иранского сопредседателя МКТЭС, транспорт и транзит являются приоритетными направлениями двустороннего торгово-экономического сотрудничества ИРИ и РА. Тегеран заинтересован в присоединении Армении к основному соглашению о международном транспортном коридоре «Север-Юг» и поможет Еревану в решении этого вопроса.
Данеш-Джафари отметил, что Иран и Армения уже подписали большое число соглашений, заложивших правовую основу двусторонних торгово-экономических отношений. Среди наиболее важных документов он отметил соглашения о стимулировании и поддержке взаимных инвестиций, освобождении от двойного налогообложения, таможенном и торговом сотрудничестве, международных автомобильных и воздушных перевозках. По его мнению, сторонам необходимо также развивать сотрудничество в финансовой сфере, в области банковского дела и культуры. Министр экономики и финансов Ирана отметил также возникшие проблемы между несколькими иранскими банками и компаниями и их армянскими партнерами и обратился к присутствовавшим на заседании специалистам с просьбой помочь решить их.
В свою очередь, Арташес Туманян отметил успехи двустороннего сотрудничества в газовой, энергетической, транспортной и правовой областях. По его словам, иранские компании быстрыми темпами ведут строительство линий связи и коммуникаций на территории Армении. Он предложил таможенным органам двух стран упростить формальности, что будет способствовать активизации грузоперевозок между Ираном и Арменией. Армянской сопредседатель МКТЭС поблагодарил Иран за содействие в решении вопроса о присоединении Армении к соглашению о МТК «Север-Юг». По его словам, решение этого вопроса положительно скажется на вопросах сотрудничества в области транзита и транспорта всех стран региона, сообщает Ирна.