12 Հունիս 2013 - 17:30 AMT
Ինչպես ամեն տարի այս տարի ևս Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության ԼՂՀ ներկայացուցչությունը Շուշիում կազմակերպելու է ամառային ճամբար:
Ինչպես Karabakh-open.info-ին տեղեկացրել է ընկերակցության ԼՂՀ ներկայացուցիչ Արսեն Մանասյանը, այս տարի ճամբարը կկազմակերպվի հունիսի 23-ից մինչև հուլիսի վերջը, որին հնարավորություն կունենան մասնակցելու Արցախի, Սյունիքի 8-25 տարեկան մանուկներն ու երիտասարդները:
Ճամբարը կգործի 5 փուլով, որից երեքը նախատեսված է 8-12 տարեկան մանուկների համար, մյուս երկուսին կմասնակցեն 13-16 տարեկան պատանիներ,իսկ վերջին փուլին՝ 16-25 տարեկան երիտասարդներ: Արսեն Մանասյանը հավելեց նաև, որ այս տարի ճամբարին կմասնակցեն նաև սիրիահայ երիտասարդներ ու պատանիներ:
Ճամբար է նախատեսում կազմակերպել նաև Հայ օգնության միությունը. ՀՕՄ-ի Արցախի մեկուսի մասնաճյուղի ատենապետուհի Կարինե Դադայանի տեղեկացմամբ ՝ Գանձասարում է կազմակերպվելու 10-րյա ճամբարը, որը մեկնարկելու է հունիսի 26-ին։ Ճամբարում կհանգստանան 10-15 տարիքային խմբի շուրջ 100 երեխաներ՝ հիմնականում Բերձորի, Կովսականի և Քաշաթաղի շրջանի մի քանի բնակավայրերում ապրող սիրիահայեր։

12 Июнь 2013 - 17:10 AMT
В этом году, как обычно, представительство Армянской Евангелической ассоциации Америки в Арцахе организует в Шуши летний лагерь.
Как сообщил Karabakh-open.info представитель ассоциации в НКР Арсен Манасян, в этом году лагерь будет организован с 23 июня по конец июля, и в нем смогут отдохнуть дети и молодежь из Арцаха и Сюника в возрасте 8-25 лет.
Лагерь будет действовать в 5 этапов, 3 из которых предусмотрены для детей 8-12 лет, в двух других этапах примут участие подростки 13-16 лет, и в последнем – молодежь 16-25 лет. Арсен Манасян добавил также, что в этом году в лагере смогут отдохнуть представители юношества и молодежи сирийских армян.
Организацию лагеря планирует также Союз помощи армянам Как сообщила председатель Арцахского филиала организации Карине Дадаян, в Гандзасаре будет организован 10-дневный лагерь, смена которого стартует 26 июня. В нем смогут отдохнуть около 100 детей сирийских армян в возрасте 10-15 лет, проживающих, в основном, в Бердзоре, Ковсакане и еще нескольких населенных пунктах Кашатагского района.