13 Հունիս 2013 - 08:56 AMT
Ուկրաինայի Ռադայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի արծարծումը հայ համայնքի բազմամյա ջանքերի տրամաբանական շարունակությունն է: Այդ մասին Analitika.at.ua-ին է հայտարարել ուկրաինացի փորձագետ, «Քաղաքականություն» վերլուծական կենտրոնի միջազգային նախագծերի համակարգող Օլեգ Սմիռնովը:
«Վերջերս Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը համաշխարհային թրենդ է դարձել և Ուկրաինան այստեղ բացառություն չէ: Գերագույն ռադայի կողմից նման որոշման կայացումը առաջին հերթին ուղղված է այդ սարսափելի իրադարձությունների զոհերի հիշատակը հարգելուն, ինչպես նաև հիեշցում է հանրությանը ցանկացած ազգության հանդեպ բռնության ու խտրական վերաբերմունքի անընդունելիության մասին:
Կարևոր է հասկանալ նաև, որ Ուկրաինայի խորհրդարանում ընդունվելիք որոշումն ուղղված չէ որևէ երկրի կամ ժողովրդի դեմ, ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը ուղղված են ապագայում նման հանցագործությունների կանխարգելմանը»,-հայտարարել է փորձագետը:
Ինչպես հայտնի է, հունիսի 6-ին Ուկրաինայի Գերագույն ռադա ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշման նախագիծը: Օրինագծի հեղինակներն են պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն ու Արսեն Ավակովը:

Постановка вопроса об официальном признании украинским парламентом Геноцида армян в Османской империи является логическим продолжением многолетних усилий армянской диаспоры в этом направлении. Об этом заявил в комментарии Analitika.at.ua украинский эксперт, координатор международных проектов аналитического центра «Политика» Олег Смирнов.
«В последнее время процесс признания Геноцида армян стал общемировым трендом, и Украина не является исключением. Принятие подобного постановления Верховной Радой Украины, прежде всего, направлено на почтение памяти жертв тех ужасных событий, и напоминание общественности о недопустимости насилия и дискриминации в отношении любых национальностей.
Важно также понимать, что намечающееся решение украинского парламента направлено не против какой-то страны или народа, признание и осуждение геноцида направлено на предупреждение подобных преступлений в будущем», — заявил эксперт.
Как уже сообщалось, в Верховной Раде Украины, 6 июня, зарегистрирован проект постановления о признании Геноцида армянского народа.
Инициаторами законопроекта №2254а выступили народные депутаты Вилен Шатворян (Партия регионов) и Арсен Аваков («Батькивщина»).