Ֆրանսիայում այցով գտնվող ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը հունիսի 12-ին հանդիպել է Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակի անդամների հետ ու քննարկել Բարեկամության շրջանակի գործունեության հնարավոր ուղղությունները և բնագավառները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, կրթական, մշակութային ոլորտներում Ֆրանսիայի և Արցախի միջև համագործակցության հեռանկարներին և հնարավորություններին:
Հանդիպմանը ներկա խորհրդարանականներն ընդգծել են միջազգային գործընթացներում Լեռնային Ղարաբաղի ընդգրկման կարևորությունը՝ որպես հիմնահարցի կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման կարևորագույն գործոն: Նույն օրը Կարեն Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ֆրանսիական քաղաքագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ: «Պետականաշինությունը միջազգային ճանաչման բացակայության պայմաններում. Լեռնային Ղարաբաղի օրինակը» խորագրի ներքո կայացած հանդիպման ընթացքում ԼՂՀ ԱԳ նախարարը խոսել է Ադրբեջանի և Ղարաբաղի միջև հակամարտության, Արցախի ներկա իրավիճակի, խնդիրների, ձեռքբերումների մասին: Կարեն Միրզոյանը պատասխանել է ներկաների հարցերին: Այցի շրջանակներում ԼՂՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է նաև Ֆրանսիայի հայ մամուլի ներկայացուցիչների հետ, հարցազրույցներ տվել ֆրանսիական լրատվամիջոցներին, այդ թվում նաև France 24 հեռուստաընկերությանը, հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

13 Июнь 2013 - 09:07 AMT
Глава МИД НКР обсудил во Франции вопросы арцахско-французского политического и культурного сотрудничества
12 июня находящийся с визитом во Франции министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Карен Мирзоян встретился с членами Круга дружбы Франция-Арцах и обсудил с ними перспективные направления дальнейшей деятельности Круга дружбы. В частности, акцент был сделан на возможностях сотрудничества между Францией и Арцахом в политической, образовательной, культурной сферах. Присутствующие на встрече парламентарии подчеркнули необходимость вовлечения Нагорного Карабаха в международные процессы, как главного фактора в урегулировании проблемы и установления мира в регионе
В тот же день Карен Мирзоян встретился с представителями французского политологического сообщества. В ходе встречи на тему «Государственное строительство в условиях международной непризнанности: пример Нагорного Карабаха» министр иностранных дел НКР рассказал о конфликте между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, о нынешней ситуации в Арцахе, задачах и достижениях. Карен Мирзоян ответил на вопросы присутствующих.
В рамках визита глава МИД НКР встретился также с представителями армянской прессы Франции, дал интервью французским средствам массовой информации, в том числе телекомпании «Франция-24», сообщает пресс-служба МИД НКР.