Միջազգային ճգնաժամային խումբն այս պահին վերլուծության է ենթարկում այն աշխատանքը, որը կարող է անել Եվրամիությունը Հարավային Կովկասում հակամարտությունների լուծման համար: Այդ մասին հայտարարել է ՄՃԽ-ի Կովկասի երկրների գծով ծրագրային տնօրեն Սաբինա Ֆրեյզերը: «Եվրամիությունը մեզ դրամաշնորհ է տրամադրել այդ նախագիծն իրականացնելու համար: Այդ առնչությամբ ես ծրագրում եմ հանդես գալ Եվրախորհրդարանում, որտեղ ես հաշվետու կլինեմ Հարավային Կովկասում Եվրամիության դերի եւ նրա կատարած աշխատանքի մասին: Մեր հաշվետվությունը պատրաստ կլինի մարտի կեսին, այն առաջին անգամ կներկայացվի Բրյուսելում, իսկ այնուհետեւ ապրիլի սկզբին Բաքվում, Երեւանում եւ Թբիլիսիում: Այնտեղ շատ խորհուրդներ կլինեն: Մենք կաշխատենք հանձնարարական պատրաստել այն մասին, թե ինչ ներդրում կարող է անել ԵՄ-ն այդ տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման հարցում»,-նշել է նա: «Մենք ընդլայնված վերլուծություն կանենք Եվրամիության նոր Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ԵՄ-ի հետ համատեղ գործողությունների շրջանակում մենք կորոշենք Ադրբեջանի գերակայությունները: Մենք գտնում ենք, որ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականությունը կծառայի տարածաշրջանում ԵՄ դերակատարության առավել ամրապնդմանն ու ուժեղացմանը: Տարածաշրջանի երկրներն այդ քաղաքականության արդյունքում հնարավորություն կստանան ուսումնասիրել այն դերը, որ ԵՄ-ն ցանկանում է խաղալ տարածաշրջանում:
Իր վերաբերմունքը հայտնելով վերջերս հայտնված այն կարծիքների վերաբերյալ, թե շանս կա ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելու համար, Ս.Ֆրեյզերը նշել է, որ ՄՃԽ-ն համաձայն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշմանը եւ հավելել է, որ այս փուլում շատ լավ հնարավորություն է հայտնվել խաղաղության հասնելու համար եւ հարկավոր է ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ: «Երկու երկրների ղեկավարները չպետք է այդ շանսը բաց թողնեն խաղաղության հասնելու համար: Մենք գտնում ենք, որ 2006 թվականը շատ կարեւոր է հակամարտությունը կարգավորելու համար: Եթե ստեղծված հնարավորությունը ճիշտ չօգտագործվի, ապա հաջորդ 2007-2008 թթ. դա ավելի դժվար կլինի, քանի որ այդ երկու երկրներում էլ կանցնեն նախագահական ընտրություններ: Այս տարվանից սկսած Ադրբեջանը կսկսի ավելի մեծ եկամուտներ ստանալ նավթի արտահանումից: Եվ Ադրբեջանի նախագահը բացահայտորեն հայտարարել է, որ եթե հակամարտությունը չլուծվի խաղաղ ճանապարհով, ապա նավթային եկամուտների մեծ մասը կուղղվի ռազմական ծախսերի: Իհարկե, եթե դա տեղի ունենա, դա մտահոգություն կառաջացնի: Բացի այդ, ավելի լավ կլինի, եթե նավթից ստացված եկամուտներն ուղղվեն ենթակառուցվածքների բարելավմանը, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը»: Ըստ Ս.Ֆրեյզերի, «Ադրբեջանը ավելի կհարստանա նավթի եկամուտներից եւ կկարողանա ավելացնել ճնշումը Հայաստանի հանդեպ», հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը:

2 Февраль 2006 - 08:35 AMT
На данный момент Международная кризисная группа анализирует работу, которую способен проделать Европейский Союз для урегулирования конфликтов на Южном Кавказе. Об этом заявила программный директор МКГ по странам Кавказа Сабина Фрейзер. «Евросоюз выделил нам грант на осуществление этого проекта. В связи с этим я планирую выступить в Европейском парламенте, в котором я отчитаюсь о роли Евросоюза на Южном Кавказе и проделанной им работе. Наш отчет будет готов к середине марта, его первое представление состоится в Брюсселе, а затем в начале апреля в Баку, Ереване и Тбилиси. В нем будет много рекомендаций. Мы постараемся подготовить рекомендацию о том, какой вклад сможет внести ЕС в урегулирование конфликтов в этом регионе”, – отметила она. “Мы проведем обширный анализ в связи с «Новой политикой добрососедства» Европейского Союза и в рамках плана совместных действий с ЕС определим приоритеты Азербайджана. Мы считаем, что «Новая политика добрососедства» послужит еще большему укреплению и усилению роли ЕС в регионе. Страны региона в результате этой политики получат возможность изучить роль, которую желает играть ЕС в регионе.
Выражая свое отношение к высказываниям о появившемся в последнее время выгодном шансе в вопросе разрешения нагорно-карабахского конфликта, С.Фрейзер отметила, что МКГ согласна с позицией Минской группы ОБСЕ, и добавила, что на данном этапе появилась очень хорошая возможность для достижения мира, а для этого необходимо приложить больше усилий: «Главы обеих стран не должны упускать такой шанс для достижения мира. Мы считаем, что 2006 год – очень важный год для решения конфликта. Если представившаяся возможность не будет правильно использована, то в последующие 2007-2008 годы это будет значительно труднее сделать, поскольку в обеих этих странах пройдут президентские выборы. Начиная с этого года, Азербайджан станет получать большие доходы от экспорта нефти. И президент Азербайджана открыто заявил, что если конфликт не будет решен мирным путем, то большая часть нефтяных доходов будет направлена на военные расходы. Конечно, если это произойдет, то возникнет обеспокоенность. Кроме того, было бы лучше, если бы доходы от нефти были направлены на улучшение инфраструктуры, на повышение уровня жизни населения». По мнению С.Фрейзер, “Азербайджан еще больше обогатится при поступлении доходов от нефти и сможет увеличить давление на Армению”, сообщает АПА.