14 Հունիս 2013 - 09:10 AMT
Հուլիսի 6-17-ը Կազանում կայանալու են Համաշխարհային ուսանողական խաղերը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի փոխնախագահ և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Ստեփանյանն ասաց, որ խաղերի ծրագրում ընդգրկված 27 մարզաձևերից իրենք մասնակցելու են 10-ին:
Մոտ 40 հայ մարզիկներ ելույթ են ունենալու շախմատ, լող, հունահռոմեական, ազատ ոճերի և գոտիներով ըմբշամարտ, ձյուդո, սամբո, բռնցքամարտ, աթլետիկա և ծանրամարտ մարզաձևերում:
«Ունիվերսիադային մեր մարզիկների պատրաստության համար պետական բյուջեից ծախսվել է 23 մլն դրամ, միայն գոտիներով ըմբշամարտ ձևի մարզիկների ծախսերն է հոգալու միջազգային ֆեդերացիան: Մենք նախատեսում ենք 6 ըմբիշների մասնակցությունը, սակայն այն դեռ վերջնական չէ»,- նշեց Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով, որոշ ֆեդերացիաներ ևս լրացուցիչ ծախսեր են կատարում, որպեսզի կարողանան ավելի շատ մարզիկների ուղարկել խաղերին: Ստեփանյանն ըդգծեց, որ խաղերի բացման ժամանակ Հայաստանի պատվիրակության կազմում են լինեու շախմատիստները, ձյուդոիստները, ծանրորդները, բռնցքամարտիկները և գոտիներով ըմբիշները: Նրանք Կազան են մեկնելու հուլիսի 4-ին: Իսկ սամբիստներն ու ըմբիշներն ավելի ուշ են միանալու, քանի որ նրանք մրցասպարեզ են դուրս գալու հուլիսի 11-ից:
Ստեփանյանը հուլիսի 3-ին Կազանում մասնակցելու է Ուսանողական խաղերի մարզական խաղերի միջազգային ֆեդերացիայի ասամբլեային:

14 Июнь 2013 - 09:25 AMT
6-17 июля в Казани состоятся Всемирные студенческие игры. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net вице-президент и генеральный директор Федерации студенческих спортивных игр Армении Размик Степанян сказал, что из 27 видах спорта они выступят в 10-и.
Около 40 армянских спортсменов выступят на соревнованиях по шахматам, плаванию, греко-римской, вольной борьбе и в борьбе на поясах, по дзюдо, самбо, боксу, атлетике и штанге.
“Из госбюджета для подготовки наших спортсменов было выделено 23 млн драмов. Только расходы борцов на поясах оплатит международная федерация этого вида. Мы рассчитываем, что выступят 6 борцов”,- сказал Степанян.
По его словам, некоторые федерации дополнительно расходуют, что бы отправить на игры больше спортсменов. Степанян отметил, что во время открытия игр в делегации Армении будут шахматисты, дзюдоисты, штангисты, боксеры и борцы на поясах. Они отправятся в Казан 4 июля. Самбисты и борцы присоединятся к ним позже, поскольку их соревнования начнутся с 11 июля.