«Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվան հաջորդելու է Թուրքիայի տարին», – Թուրքիա կատարած պաշտոնական այցի ավարտին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ֆիլիպ Դուստ-Բլազին: Այցի ժամանակ Թուրքիայի եւ Ֆրանսիայի արտգործնախարարները քննարկել են Իրանի միջուկային ծրագրի հանդեպ Թուրքիայի որդեգրած դիրքորոշումը, իսրայելապաղեստինյան հակամարտությունը, Եվրամիության ընդարձակմանն ու Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հարցեր: Խոսելով Ֆրանսիայում ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող օրինագծի մասին, Ֆիլիպ Դուստ-Բլազին ասել է. – «Այդ խնդիրը մարդկանց հուզում է նույնքան, որքան պատմաբաններին…Ֆրանսիան գնահատում է թուրքական հասարակության մեջ այս հարցի շուրջ ծավալվող երկխոսությունը: Հստակ է, որ 2001 թվականին Ֆրանսիայում ընդունված օրենքը արտացոլում է հասարակության վերաբերմունքը` 1915 թվականին տեղի ունեցած ողբերգության նկատմամբ»,-նշել է նա: Ֆրանսիայի կառավարության ներկայացուցչը, չնայած երկու երկրների միջեւ վերջերս սրված հարաբերություններին, այցի ընթացքում բավական ջերմորեն է խոսել թե երկու երկրների հարաբերությունների, թե Թուրքիայում իրականացվող բարեփոխումների, եւ թե Եվրամիությանն անդամակցելու այդ երկրի հնարավորության մասին:
Ինչպես գրում է թուրքական «Թրքիշ դեյլի նյուս»-ը, թուրք վերլուծաբանները հակված չեն գերգնահատելու պաշտոնական Փարիզի կողմից ցուցաբերվող «ջերմացումը», չնայած այն փաստին, որ Ֆրանսիան թվով հինգերորդ է Թուրքիայում կատարած ներդրումներով»: «Ֆրանսիան շարունակում է ամեն կերպ աջակցել հունական Կիպրոսին եւ հայերին, իսկ 2007 թվականի նախագահական ընտրություններում հաղթելու հավակնություններ ունեցող Նիկոլա Սարկոզին առիթը բաց չի թողնում Եվրամիությանն անդամակցելու Թուրքիայի ջանքերին խոչընդոտելու համար: Սրանք խնդիրներ են, որոնք լուծում չեն ստանա մոտ ապագայում», արձանագրում են թուրք վերլուծաբանները, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

3 Февраль 2006 - 09:11 AMT
“За Годом Армении во Франции в 2006 году последует Год Турции”, – заявил в ходе официального визита в Турцию глава внешнеполитического ведомства Франции Филипп Дуст-Блази. В ходе встречи главы МИД Турции и Франции обсудили позиции в вопросе ядерной программы Ирана, палестино-израильский конфликт, а также вопросы, касающиеся расширения ЕС и геноцида армян. Касаясь принятого во Франции закона, осуждающего геноцид армян в Османской Турции начала прошлого века, Филипп Дуст-Блази заявил, что “данный вопрос волнует людей настолько же, насколько и историков”. “Франция ценит общественный диалог в Турции по данному вопросу. Однозначно, что принятый в 2001 году закон отображает общественное отношение к произошедшей в 1915 году трагедии”, – отметил он. Представитель правительства Франции несмотря на обострившиеся в последнее время турецко-французские взаимоотношения, довольно тепло высказался о перспективах сотрудничества двух стран, а также о реформах, проводимых в Турции, и возможности вступления этой страны в ЕС.
Как пишет турецкая газета “Turkish Daily News”, турецкие аналитики все же не склонны преувеличивать “потепление”, демонстрируемое со стороны официального Парижа, несмотря на тот факт, что Франция является пятой по объему инвестиций в экономику Турции страной. “Франция продолжает всячески содействовать греческому Кипру и армянам, а претендующий на победу в президентских выборах 2007 года Николя Саркози не упускает случая, чтобы препятствовать стремлениям Турции стать членом ЕС. Это вопросы, которые не получат решения в ближайшие годы”, – отмечают турецкие аналитики, сообщает радиостанция “Свобода”.