Հուլիսի 10-12 Ֆրանսիայում այցով գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական France-24 հեռուստաընկերությանը:
ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը պատասխանել է ղարաբաղյան հակամարտության նախապատմությանը, կարգավորման ներկա փուլին և հեռանկարներին, մարդասիրական խնդիրներին, Արցախում տնտեսական իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցերի:
Ներկայացնելով Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության առաջացման պատմությունը՝ Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ 1988թ. ղարաբաղյան շարժումը ոչ միայն Հայաստանին միանալու, այլև մարդու իրավունքների, սոցիալական և տնտեսական իրավահավասարության համար մղվող պայքար էր: Սակայն, ինչպես նկատել է ԱԳ նախարարը, երիտասարդության, ուսանողների և աշխատավորների խաղաղ ցույցերին ի պատասխան Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի մնացած հայաբնակ քաղաքներում հայերի ջարդեր սկսվեցին, որոնց հետևեց անմիջապես Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ուղղված ագրեսիան:
«Ադրբեջանն առաջին հերթին պետք է փոխի իր դիրքորոշումը. դա մի երկիր է, որն անընդհատ խորացնում է ամեն հայկականի նկատմամբ ուղղված այլատյացությունն ու ատելությունը»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ հակամարտությունը ուժային լուծում չունի, և պատերազմը ողբերգական հետևանքներ կունենա ամբողջ տարածաշրջանի համար:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է նաև Արցախի տնտեսական իրավիճակին, գերակա ոլորտներում արձանագրված ձեռքբերումներին և զարգացման հեռանկարներին:
Անդրադառնալով մարդասիրական հարցերին՝ ԱԳ նախարարն ուշադրություն է հրավիրել Արցախում ապրող հայ փախստականների խնդրին, ովքեր, ի տարբերություն ադրբեջանցի փախստականների, զրկված են միջազգային աջակցությունից: Կարեն Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ վաղ թե ուշ գտնվելու է հիմնախնդրի լուծումը, որը կապահովի երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի անվտանգ զարգացումն ու բարգավաճումը:
Միևնույն ժամանակ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի հետ հակամարտության վերջնական կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցություններին ԼՂՀ լիարժեք մասնակցության դեպքում:

Находившийся с 10 по 12 июня с визитом во Франции министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян дал интервью французскому телеканалу France-24.
Глава МИД НКР ответил на ряд вопросов, касающихся предыстории карабахского конфликта, нынешнего его этапа и перспектив урегулирования, гуманитарных проблем, экономической ситуации в Арцахе и др.
Представляя историю возникновения конфликта между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, Карен Мирзоян отметил, что движение 1988-го года было не только борьбой за воссоединение с Арменией, но и за права человека, социальное и экономическое равноправие и безопасную жизнь. Однако, заметил министр, в ответ на мирные митинги молодежи, студентов и рабочих, началась резня армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде и других армянонаселенных городах Азербайджана, после чего последовала агрессия против самого Нагорного Карабаха.
«Азербайджан в первую очередь должен изменить свою позицию: это страна, которая постоянно усиливает ксенофобию и ненависть ко всему армянскому», – сказал Карен Мирзоян.
При этом он подчеркнул, что конфликт не имеет силового решения, и война повлечет катастрофические последствия для всего региона.
Глава внешнеполитического ведомства НКР остановился также на экономической ситуации в Арцахе, достижениях и перспективах развития приоритетных отраслей.
Касаясь гуманитарных вопросов, министр привлек внимание к проблеме проживающих в Арцахе армянских беженцев, которые, в отличие от азербайджанских, лишены международной поддержки.
Карен Мирзоян выразил уверенность, что рано или поздно будет найдено мирное решение проблемы, которое обеспечит безопасное развитие и процветание двух независимых государств – Нагорного Карабаха и Азербайджана.
При этом глава МИД отметил, что окончательное решение конфликта с Азербайджаном возможно лишь при полноценном участии НКР в переговорах.