2006 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հազիվ թե կարգավորվի: Այդ մասին ղարաբաղյան «Բաց հասարակություն» ոչ կառավարական կազմակերպության կողմից կազմակերպված Կլոր սեղանի ժամանակ, որին մասնակցել են խորհրդարանական խմբակցությունների, Լեռնային Ղարաբաղի կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարները, հայտարարել է «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության համանախագահ, ԼՂՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արթուր Թովմասյանը: Պատգամավորը բացառում է նաեւ ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը առաջիկա 10-20 տարվա ընթացքում, քանի որ «Ադրբեջանը գտնվում է ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքական եւ տնտեսական ազդեցության տակ, եւ չի կարող պատերազմ սկսել»: Ընդ որում պատգամավորն ավելացրել է, որ ադրբեջանական կողմը բարոյահոգեբանական տեսակետից շատ ավելի թույլ է, քան ղարաբաղյանը, եւ ղարաբաղցիները պատրաստ են հակահարված տալ ցանկացած նկրտումներին:
Ըստ պատգամավորի, խաղաղ գործընթացի առաջխաղացմանը խանգարում է նաեւ Բաքվի կտրուկ հակահայկական ճարտասանությունը: «Մենք ասում ենք ադրբեջանցիների մասին` «հակառակորդներ», իսկ նրանք մեզ «թշնամի» են անվանում,-ասել է Արթուր Թովմասյանը: Ընդ որում, նա մատնանշել է Թուրքիայի հստակ արտահայտված ադրբեջանամետ քաղաքականությունը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: «Թուրքիան ճանաչում է Կոսովոյի անկախությունը, սակայն պաշտպանում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»,-տարակուսում է պատգամավորը: Արթուր Թովմասյանը համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղը անպայման հանդես կգա որպես բանակցային գործընթացի կողմ: Ընդ որում նա կարծում է, որ ղարաբաղցիները չպետք է անհանգստանան Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ բանակցությունների փակ լինելու առնչությամբ, քանի որ, իր խոսքերով, Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հուսալիորեն պաշտպանում է իրենց (ԼՂՀ) շահերը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

В 2006 году нагорно-карабахский конфликт вряд ли будет урегулирован. Об этом заявил в ходе организованного карабахской неправительственной организацией “Открытое общество” Круглого стола с участием лидеров парламентских фракций, партий и общественных организаций Нагорного Карабаха сопредседатель партии “Свободная Родина”, депутат Национального Собрания НКР Артур Товмасян. Депутат исключает также возможность возобновления военных действий в ближайшие 10-20 лет, так как “Азербайджан находится под политическим и экономическим воздействием США и Великобритании и не может начать войну”. При этом депутат добавил, что азербайджанская сторона с морально-психологической точки намного слабее карабахской, и карабахцы готовы дать отпор любым посягательствам.
По мнению депутата, продвижению мирного процесса мешает также резкая антиармянская риторика Баку. “Мы говорим про азербайджанцев “противник”, а они про нас – “враги”, – сказал Артур Товмасян. При этом, он обратил внимание на четко выраженную проазербайджанскую политику Турции в вопросе карабахского урегулирования. “Турция признает независимость Косово, но защищает территориальную целостность Азербайджана”, – негодует депутат. Артур Товмасян уверен, что Нагорный Карабах обязательно будет выступать в качестве стороны переговорного процесса. При этом он считает, что карабахцам не стоит беспокоиться относительно закрытости ведущихся между президентами Армении и Азербайджана переговоров, так как, по его словам, президент Армении Роберт Кочарян надежно стоит на страже их (НКР) интересов, сообщает ИА Regnum.