Վերջապես իրականացավ երազանքս` ես «Արարատի» խաղացող եմ
Ես ծնվել եմ ուկրաինական Սումի քաղաքում 1948 թվականին: 1952-ին ընտանիքով տեղափոխվել ենք Երևան: Դեռ դպրոցական տարիքից ֆուտբոլ շատ եմ սիրել ու խաղացել: 1965-ին մասնակցել եմ Սովետական Միության դպրոցական սպարտակիադային: 1966-ից խաղացել եմ Երևանի «Արաքս» թիմում:
Շատ լավ եմ հիշում այն օրը, երբ հրավեր ստացա «Արարատից», որն այդ ժամանակ մարզում էր Ֆալյանը: 1966 թվականի օգոստոս ամիսն էր: Աննկարագրելի ուրախ էի, վերջապես իրականացել էր իմ երազանքը` ես «Արարատի» խաղացող էի: Ես դարձա մայրիկիս, եղբորս` Ալեքսանդրի, և դպրոցական ընկերներիս հպարտությունը:
Առանց «Արարատի» չեմ պատկերացնում իմ կյանքը
Սակայն կարևոր է նաև կարողանալ հաստատվել թիմի հիմնական կազմում: Մարզիչների վստահությունը ձեռք բերեցի շատ դաժան մարզումների, նվիրվածության շնորհիվ: Ես շատ էի աշխատում իմ ֆիզիկական և տեխնիկատակտիկական որակները կատարելագործելու վրա:
Ես էլ մեր մյուս բոլոր տղաների նման եմ` նվիրված ֆուտբոլին ու մեր «Արարատին», առանց որի իմ կյանքը չեմ պատկերացնում:
1968 թվականին ստացա սպորտի վարպետի կոչում, ապա հրավիրվեցի ԽՍՀՄ հավաքական: Որակյալ խաղն ինձ օգնեց հավասարապես լավ հանդես գալ թե «Արարատում» և թե ԽՍՀՄ հավաքականում:
Սիմոնյանը կարողացավ բարձրացնել մեր ինքնագնահատականը
Ես հաճախ մտածում եմ, թե ինչի շնորհիվ «Արարատն» այս տարի ցույց տվեց նման ֆենոմենալ խաղ, պայքարեց երկու ճակատով և հաղթանակած դուրս եկավ թե երկրի առաջնությունում և թե Գավաթի խաղարկությունում:
Կան մի քանի նպաստող հանգամանքներ. ամենաառաջինը մեծ սերն է դեպի մեր հայ ժողովուրդը: Բացի դա, «Արարատը» հոյակապ թիմ-կոլեկտիվ է, բոլոր տղաներն անխտիր ձգտում են հաղթանակի, լավագույն արդյունքներ են ցույց տալիս թե տանը և թե դրսում, մեզ շատ են օգնում մեր հարազատ «Հրազդան» ստադիոնի պատերն ու նվիրված երկրպագուները: Եվ, իհարկե, մեր հոյակապ մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանը:
Նիկիտա Սիմոնյանը մեծ ֆուտբոլիստ է եղել և տաղանդավոր մարզիչ է: Գալով «Արարատ»` նա կարողացավ բարձրացնել մեր ինքնագնահատականը, ոգևորել մեզ, մղել դեպի հաղթանակներ: Ամենակարևոր գծերից մեկն էլ այն է, որ նա շատ բարեհամբույր և ընկերական է բոլորիս հետ: Սիմոնյանի հետ շատ հեշտ է աշխատել, ու այդ ամենի շնորհիվ մենք աճեցինք ֆուտբոլային դաշտում:
Մինչև վերջին վայրկյանը պայքարելը մեր թիմի խաղաոճն է
Մինչև վերջին վայրկյանը պայքարելը մեր թիմի խաղաոճն է: Գավաթի եզրափակիչն էլ դրա վառ ապացույցն է: Լևոն Իշտոյանն առաջին գոլը խփեց խաղի վերջին րոպեին, իսկ հաղթական գնդակը` ավելացրած ժամանակում:
Կիևի «Դինամոյի» հետ մեր բոլոր հանդիպումներն էլ դժվար են ստացվում: Բայց մենք երջանկության մեծ ապրումներ ունեցանք, որ կարողացանք գավաթը նվաճել ու առաջնության հաղթող դառնալ` առաջ անցնելով նրանից:
1973 թվականը հոյակապ տարի էր ինձ համար, այն ինձ գերագույն երջանկություն պարգևեց: Այս տարի ես ամուսնացա իմ հիասքանչ կնոջ` Օֆելիայի հետ, դարձա 25 տարեկան և երկու կարևոր մրցանակ նվաճեցի «Արարատի» հետ: Իսկական հոբելյանական տարի էր:
«Արարատը» դարձել է իսկական լեգենդ
«Արարատ» անունը հայ ազգի սիմվոլներից է ու պատահական չէ, որ այն նաև մեր թիմի անունն է: «Արարատ-73»-ը ֆենոմենալ է, այն հասել է ֆուտբոլային գագաթնակետին` դառնալով ԽՍՀՄ չեմպիոն ու գավաթակիր:
Այս թիմը դեռևս անգերազանցելի է իր խաղով ու արդյունքներով: Այն իր կամքի, պայքարի և հայրենասիրության շնորհիվ դարձել է իսկական լեգենդ:
40 տարի անց կտոնեմ իմ ամուսնության և «Արարատի» հաղթանակների 40-ամյակը
Ինձ թվում է, որ 40 տարի անց` 2013 թվականին, միգուցե կաշխատեմ որպես մարզիչ, ամեն դեպքում, կլինեմ ֆուտբոլում: Հայկական ֆուտբոլն էլ մեծ աճ կլինի ապրած այդ ժամանակ: 2013-ին ես կտոնեմ ամուսնությանս և «Արարատի» հաղթանակների 40-ամյակը և իմ 65-ամյակը:

Наконец-то сбылась моя мечта: Я – игрок «Арарата»
Я родился в украинском городе Сумы в 1948 году. В 1952-ом моя семья переехала в Ереван. Еще в школьные годы я очень любил и играл в футбол. В 1965 году я даже принял участие в школьной спартакиаде. А с 1966-ого играл в ереванском «Араксе».
Я очень хорошо помню день, когда получил приглашение из «Арарата», который тогда тренировал Фальян. Это было в августе 1966-го. Я был несказанно рад, наконец-то сбылась моя мечта: я – игрок «Арарата». Я стал гордостью моей матери, брата Александра, всех своих школьных товарищей.
Я просто не представляю свою жизнь без «Арарата»
Но нужно же еще утвердиться в основном составе команды. Я завоевал доверие тренеров путем очень жестких тренировок, свой преданностью футболу. Я много работал над усовершенствованием своих физических и технико-тактических навыков.
Я, как и остальные наши ребята, был предан футболу и нашему «Арарату», без которого я не представлял свою жизнь.
В 1968 году я получил звание мастера спорта, потом меня пригласили в сборную. Качественная игра помогла мне хорошо выступать и в составе «Арарата», и в составе сборной СССР.
Симоняну удалось поднять нашу самооценку
Я часто думаю, за счет чего «Арарат» в этом году показал такую феноменальную игру, боролся на двух фронтах и вышел победителем как первенстве страны, так и в борьбе за Кубок СССР.
Есть несколько способствующих этому факторов. Самый главный, конечно, – любовь, которую мы испытываем к нашему народу. Кроме того, в «Арарате» прекрасная команда, все ребята стремятся к победе, показывают лучшие результаты как дома, так и в гостях, нам очень помогают стены нашего родного стадиона «Раздан» и верные болельщики. И, конечно, наш замечательный тренер Никита Симонян.
Никита Симонян был великим футболистом, и он талантливый тренер. Придя в «Арарат», он смог поднять нашу самооценку, направить нас к победе. Одна из важнейших его черт – это то, что он очень доброжелательно и по-дружески относится к нам. С Симоняном очень легко работать, и благодаря всему мы выросли на футбольной арене.
Бороться до последней секунды – это стиль игры нашей команды
Бороться до последней секунды – вот стиль игры нашей команды. Финал Кубка стал лучшим доказательством этого. Первый свой гол Левон Иштоян забил на последней минуте матча, а победный гол – в добавленное время.
Все наши встречи с киевским «Динамо» всегда проходили тяжело. Но мы были счастливы, что смогли выиграть кубок и стать победителями первенства, обойдя киевлян.
1973 год стал для меня прекрасным годом, очень счастливым. В 73-ом я женился на моей замечательной супруге Офелии, в этом году мне исполнилось 25 лет, в том же 73-м я вместе с «Араратом» смог добиться двух важных побед. Это был поистине юбилейный год.
«Арарат» стал настоящей легендой
Название «Арарат» символично для Армении, и не случайно, что так называется наша команда. «Арарат-73» – феноменальная команда, она достигла футбольного олимпа, став чемпионом и обладателем Кубка СССР.
Команда пока остается непревзойденной в своей игре и результатах. Она благодаря своей воле, борьбе и патриотизму стала настоящей легендой.
Через 40 лет я буду отмечать 40-ую годовщину свадьбы и побед «Арарата»
Мне кажется, что через 40 лет – в 2013 году, я, может быть, буду работать тренером, в любом случае, останусь в футболе. А армянский футбол за эти годы ощутимо вырастет. Через 40 лет я буду отмечать 40-ую годовщину свадьбы и побед «Арарата» и свое 65-летие.