19 Հունիս 2013 - 09:04 AMT
«Սպորտ-էքսպրես». Մխիթարյանի տրանսֆերային իրավունքները պատկանում են «Շախտյորին», Ռուբեն Հայրապետյանին ու Օլեգ Մկրտչյանին
Վերջերս ԶԼՄ-ներում հաճախ են տեղեկություններ հայտնվում այն մասին, որ Դոնեցկի «Շախտյորի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը տեղափոխվում է անգլիական «Լիվերպուլ»:
Մխիթարյանի «վաճառքը» վաղուց էր հասունացել, նա գերազանցել է ուկրաինական առաջնության մակարդակը և լի է նոր մարտահրվեր նետելու ցանկությամբ: Սակայն, հասկանալով դա, նրա այժմյան «տերերը» ամենից շատ վախենում են գործարքը նվազ գնով կնքելուց:
Ինչպես հայտնում է sport-express.ru-ն, առանցքային բառն այստեղ ոչ թե «տերն» է, այլ «տերերը»: Այստեղ է թաքնված հիմնական խնդիրը: Քաղաքակիրթ Եվրոպայում նման բան հնարավոր չէ: Դոնեցկի «Շախտյորին» են պատկանում ֆուտբոլիստի իրավունքների միայն կեսը, մյուս կեսը պատկանում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին ու հետխորհրդային տարածքի խոշորագույն գործարարներից մեկին՝ Օլեգ Մկրտչյանին, որը, նաև Կրասնոդարի «Կուբանի» գլխավոր բաժնետերն է:
Ինչպես անել այնպես, որ բոլորը գոհ մնան, բարդ հարց է: Երեք անհայտով այս խնդիրը լուծելու համար հրավիրվել է աշխարհահռչակ ֆուտբոլային գործակալ Մինո Ռայոլան, որը վարում է Զլատան Իբրահիմովիչի և Մարիո Բալոտելիի գործերը: Հավանաբար, իր աշխատանքը իտալացին «գերազանց է» կատարում: Նրան հաջողվել է իր շուրջ համախմբել մի քանի թոփ ակումբների ներկայացուցիչների և կանգ առնել այս պահին ամենգայթակղիչ առաջարկի վրա:
Մխիթարյանին ձեռք բերելու հավակնորդների թվում են իտալական «Յուվենթուսն» ու «Միլանը», անգլիական «Չելսին», «Մանչեսթեր Սիթին» ու «Տոտենհեմը»:

19 Июнь 2013 - 08:42 AMT
“Спорт-Экспресс”: Трансферные права на Генриха Мхитаряна принадлежат “Шахтеру”, Рубену Айрапетяну и Олегу Мкртчяну
В последнее время все чаще в СМИ появляется информация о переходе полузащитника донецкого “Шахтера” Генриха Мхитаряна в английский “Ливерпуль”.
Продажа Мхитаряна назрела давно, он перерос уровень украинского чемпионата и горит желанием бросить новый вызов. Но, понимая это, его нынешние владельцы больше всего не желают продешевить, заключая сделку.
Как передает sport-express.ru, ключевое слово здесь – "владельцы", а не "владелец". Именно в этом здесь и кроется главная проблема. В цивилизованной Европе такое не возможно. Донецкий "Шахтер" владеет лишь половиной прав на игрока, остальную половину делят между собой президент армянской футбольной федерации Рубен Айрапетян и один из крупнейших на постсоветском пространстве бизнесменов Олег Мкртчан, являющийся, помимо всего прочего, и главным акционером краснодарской “Кубани”.
Как сделать так, чтобы все остались довольны – вопрос непростой. И, чтобы попытаться решить эту задачку с тремя неизвестными, был приглашен всемирно известный футбольный агент Мино Райола, ведущий дела Златана Ибрагимовича и Марио Балотелли. Судя по всему, свою работу итальянец выполняет на "отлично". Ему удалось собрать возле себя представителей нескольких топ-клубов и остановиться на самом заманчивом по крайней мере на данный момент предложении.
Среди претендентов на Мхитаряна, значатся итальянские “Ювентус” с “Миланом”, английские “Челси”, “Манчестер Сити”, “Тоттенхэм”.
Генрих Мхитарян находится в шаге от того, чтобы стать самым дорогим игроком постсоветского пространства.