8 Փետրվար 2006 - 12:01 AMT
Ռուսաստանում սկսվել է արտերկրում բնակվող հայրենակիցների կամավոր վերաբնակեցման ծրագրի մշակումը: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հատուկ աշխատանքային խումբ է ստեղծել, որը մշակելու է հայրենակիցների` Ռուսաստանում կամավոր վերաբնակեցմանն աջակցելու պետական ծրագիր. խումբը գլխավորելու է նախագահի օգնական Վիկտոր Իվանովը, որի տեղակալներն են լինելու նախագահի քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների ապահովման վարչության նախագահ Դմիտրի Ժուկովը, Հեռավոր-արեւալյան դաշնային շրջանում նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Կամիլ Իսխախովը, Ռուսաստանի կառավարության վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը: Իր ծրագիրը խումբը կներկայացնի մինչ 2006թ. հունիսի 1-ը: Ռուսաստանում գործող օրենսդրության համաձայն, հայրենակից են համարվում բոլոր այն անձինք, ովքեր ծնվել են Ռուսական կայսրությունում, ԽՍՀՄ-֊ում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, ինչպես նաեւ նրանց ժառանգները առանց էթնիկական, դավանական եւ այլ խտրականությունների, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները:
Ռուս հայտնի լրագրող Լիդիա Գրաֆովան, որ զբաղվում է միգրացիայի խնդիրներով, Հայաստանում ոչ շատ վաղուց տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ ներկայումս Ռուսաստնում ապրում է 13 մլն. գաղթական ԱՊՀ երկրներից եւ նրանք, «մի շարք իշխանական կառույցների կարծիքով», վտանգ են հանդիսացնում երկրի ազգային անվտանգության համար: «Միեւնույն ժամանակ Ռուսաստանը ամեն տարի լքում է 1 մլն. մարդ. այս հանգամանքը իրոք վտանգավարով է, իսկ օրինակ` Հեռավոր Արեւելքում ամայացող քաղաքաներն ու գյուղերը բնակեցնում են չինացիները»,- նշել է Գրաֆովան: Նոր պետական ծրագիրը կարող է դրական դեր խաղալ Սիբիրի եւ Հեռավոր Արեւելքի բնակեցման եւ տնտեսական զարգացման համար, գտնում են ռուս վերլուծաբանները:

В России начата разработка новой государственной программы по добровольному переселению соотечественников, проживающих за рубежом. Президент России Владимир Путин создал межведомственную рабочую группу, которую возглавил помощник президента Виктор Иванов, его заместителями стали начальник управления президента по обеспечению конституционных прав граждан Дмитрий Жуйков, полпред президента в Дальневосточном ФО Камиль Исхаков, глава аппарата правительства России Сергей Нарышкин. Свой проект программы она представит до 1 июня 2006 года. Согласно действующему в России законодательству, “соотечественниками” признаются уроженцы Российской империи, СССР и Российской Федерации и их потомки без этнических, конфессиональных и иных различий, сообщают российские СМИ.
Известный российский журналист Лидия Графова, занимающаяся проблемами миграции, на состоявшейся ранее в Армении пресс-конференции сказала, что в настоящее время в РФ проживает 13 млн. мигрантов из стран СНГ и они, «по мнению некоторых представителей властных структур, подрывают национальную безопасность страны. “В то же время каждый год Россию покидает 1 млн. человек – вот это угроза, потому что, к примеру на Дальнем Востоке, пустеющие деревни и города заселяют китайцы», – отметила Графова. Новая государственная программа может сыграть положительную роль в заселении и экономическом развитии Сибири и Дальнего Востока, считают российские аналитики.