21 Հունիս 2013 - 12:30 AMT
16 օրից Կազանում մեկնարկելու են Համաշխարհային ուսանողական խաղերը: Այնտեղ ելույթ են ունենալու մոտավորապես 40 հայ մարզիկներ, որոնք մրցելու են 10 մարզաձևերում` շախմատ, լող, հունահռոմեական, ազատ ոճերի և գոտիներով ըմբշամարտ, ձյուդո, սամբո, բռնցքամարտ, աթլետիկա և ծանրամարտ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի փոխնախագահ և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Ստեփանյանն ասել է, որ շախմատի մրցաշարում հանդես են գալու Հայաստանի հավաքականի կազմում աշխարհի չեմպիոն և երիտասարդների աշխարհի չեմպիոն Ռոբերտ Հովհաննիսյանը և պատանիների աշխարհի չեմպիոն Զավեն Անդրիասյանը:
Հիմա երկու գրոսմայստերներն էլ ելույթ են ունենում Կարեն Ասրյանի հուշամրցաշարում, որն ընթանում է Ջերմուկում: Հովհաննիսյանը բոլոր 5 տուրերում հաղթանակներ է տոնել և գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը, իսկ Անդրիասյանն ունի 4 միավոր և կիսում է 1-2-րդ տեղերը:

Через 16 дней в Казани стартуют Всемирные летние студенческие игры. В них выступят около 40 армянских спортсменов, которые будут бороться в 10 видах спорта – шахматы, плавание, греко-римская, вольная борьба и борьба на поясах, дзюдо, самбо, бокс, атлетика и штанга.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал вице-президент и генеральный директор Федерации студенческих спортивных игр Армении Размик Степанян , что в соревнованиях по шахматам Армению будут представлять чемпион мира в составе сборной Армении, чемпион мира среди молодежи Роберт Ованнисян и чемпион мира среди юношей Завен Андриасян.
Оба гроссмейстера сейчас выступают на Мемориале Карена Асряна, который проходит в Джермуке. Ованнисян в 5 турах одержал победы и возглавляет турнирную таблицу, а Андриасян с 4 очками делит 1-2 места.