10 Փետրվար 2006 - 10:46 AMT
Փետրվարի 10-11 Փարիզի Ռամբույե դղյակում տեղի կունենան Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների բանակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ: Չնայած, որ բանակցությունների արդյունքում չի ակնկալվում որեւէ համաձայնագրի ստորագրում, Իլհամ Ալիեւի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի այս տարում առաջին հանդիպման հետ մեծ հույսեր են կապվում, հաղորդում է Բի-Բի-Սին: Հինգշաբթի օրը ԱՄՆ պետդեպարտամենտի իր անունը չնշած ներկայացուցիչն ասել է, որ հանդիպումը ամենկարեւոր իրադարձությունն է ղարաբաղյան գործընթացում վերջին 5 տարվա ընթացքում: Մեկնաբանները կարծում են, որ 2006 թվականին արդեն 18 տարի տեւող ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման որոնումներում կարող է ճեղքում առաջանալ: Այդ հույսերը սնուցվում են վերջին ժամանակներս կարգավորման ուղիների որոնման ակտիվացմամբ եւ կողմերի ու միջնորդների ներկայացուցիչների ակնարկներով:
Այն հարցին, թե հնարովոր է արդյոք իրական ճեղքում «նախկին ԽՍՀՄ տարածքի ամենաարյունոտ հակամարտություններից մեկի» լուծման գործում, Նյու Յորքի Eurasia Group խորհրդատվական ընկերության ներկայացուցիչ Յան Բրեմմերը, որը զբաղվում է ռիսկի գնահատմամբ հակամարտության գոտիներում, հայտարարել է. «Բուշի վարչակազմի ներկայցուցիչների հետ զրույցներից պարզ է դառնում, որ կողմերը շատ մոտ են նախնական համաձայնագրի ստորագրմանը: Ինձ թվում է, որ շրջանակային համաձայնագիրը փաստորեն պատրաստ է»:
Ըստ Բրեմմերի, համաձայնությունը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ կարող է հիմք հանդիսանալ ճեղքման համար: Սակայն, ինչպես նշում է աղբյուրը, եթե դատենք ըստ Ալիեւի եւ Քոչարյանի անզիջում արտահայտությունների, ինչպես նաեւ ադրբեջանական եւ հայկական զանգվածային լրատվամիջոցների ռազմատենչ հրապարակումների, նման համաձայնության հասնելը դյուրին չի լինի:
Հավելենք նաեւ, որ ուրբաթ օրը Բրյուսելում ազգային ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կազմվում է Եվրոպայի առաջնության խաղերի ցանցը եւ անցկացման վայրը: Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ֆուտբոլային կառույցների ղեկավարներն արդեն ասել են, որ պատրաստ են խաղալ հակառակորդի դաշտում, չեզոք դաշտում խաղալու փոխարեն: Սակայն, իրենց խոսքերով, առանց իշխանությունների աջակցության դա չի ստացվի: Այնպես որ, ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում կարող է հայտնվել եւս մեկ բաղադրիչ` սպորտային:

10-11 февраля в парижском предместье Рамбуйе пройдут переговоры президентов Азербайджана и Армении по урегулированию конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Несмотря на то, что в результате переговоров не ожидается подписания какого бы то ни было соглашения, со встречей Ильхама Алиева и Роберта Кочаряна – первой в этом году – связывают большие надежды, передает BBC. В четверг неназванный представитель государственного департамента США назвал эту встречу самым важным событием в переговорах по Карабаху за последние пять лет. Обозреватели полагают, что в 2006 году в поисках урегулирования карабахского конфликта, продолжающегося вот уже 18 лет, будет достигнут прорыв. Эти надежды подпитываются активизацией поиска путей урегулирования в последнее время и оптимистичными намеками представителей сторон и посредников.
На вопрос возможен ли действительно прорыв в решении “одного из самых кровавых конфликтов на территории бывшего СССР”, представитель занимающейся оценкой риска в конфликтных зонах нью-йоркской консультационной компании Eurasia Group Йан Бреммер заявил: “Из разговоров с людьми из администрации Буша становится ясно, что стороны очень близки к заключению предварительного соглашения. Мне кажется, что рамочное соглашение фактически готово”.
Согласно Бреммеру, соглашение по вопросу статуса Нагорного Карабаха может стать фундаментом для прорыва. Однако, как сообщает источник, если судить по бескомпромиссным высказываниям Алиева и Кочаряна, а также по воинственным публикациям в азербайджанских и армянских средствах массовой информации, достичь такого соглашения будет нелегко.
Добавим также, что в пятницу в Брюсселе с участием представителей национальных футбольных федераций составляется сетка игр и место их проведения на чемпионате Европы. Руководители футбольных структур Азербайджана и Армении уже сказали, что готовы поехать на поле к противнику вместо того, чтобы проводить матчи на нейтральном стадионе. Однако, по их словам, без поддержки властей здесь не обойтись. Так что у процесса карабахского урегулирования вполне может появиться еще одна составляющая – спортивная.