Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը գտնում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպմանը Փարիզում առաջընթաց կգրանցվի հակամարտության կարգավորման ճանապարհին: «Իմ դիրքորոշումը կայանում է նրանում, որ առանց որեւէ նախնական պայմանի պետք է ազատագրվեն մեր օկուպացված տարածքները: Միեւնույն ժամանակ, Ղարաբաղը, ադրբեջանական պետության սուբյեկտի իրավունքների հիման վրա, պետք է ներգրավվի մեր հասարակական-քաղաքական, տնտեսական կյանքի մեջ : Ժամանակակից ինքնավարության բոլոր տարրերի հետ միասին»,- հայտարարել է նա:
ԱՀ նախկին նախագահի խոսքերի համաձայն, միջազգային հանրությունը ի դեմս խոշոր երկերների եւ նրանց ղեկավարների, փորձում է բանակցությունների սեղանի շուրջ հավաքել երկու հակամարտող կողմերին: Սակայն «վերջին տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ այս հարցով բոլոր հանդիպումները ոչնչի չեն բերում, քանի որ կողմերը ելնում են տրամագծորեն հակառակ դիրքորոշումներից»: «Եթե ելնենք եւրոպական սկզբունքներից, ապա այստեղ մենք մի փոքր տանուլ ենք տալիս, քանի որ արգելակում ենք ժողովրդակավարական զարգացման մեջ: Մենք ավելի շատ աջակցություն կստանայինք, եթե այս տարիների ընթացքում մի լիարժեք քայլ արած լինեինք ժողովրդավարության ուղությամբ: Օրինակ, հայկական կողմը միշտ հայտարարում է, որ մենք ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներ ունենք, որ կան քաղաքական բանտարկյալներ եւ այլն: Եվ նրանք հարց են տալիս, որտեղ են երաշխիքները, որ մեզ` հայերիս, եւս այդպես չեն վերաբերվի: Այդպիսով, մեր նպատակն է գրավել եւրոպական հասարակության դիրքերը»,- գտնում է Մութալիբովը: Նրա խոսքերով, դա կարող է Լեռնային Ղարաբաղի հակամրտության հետ ուղիղ կապ չունենալ , բայց կարող է հիմնային պայմաններ ստեղծել մեր երկրի համար:
Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ-ի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվեին, ապա Այազ Մութալիբովը գտնում է, որ «միայն Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու մտքի հետ չի համաձայնվի Ադրբեջանը, իսկ այդ կարգի հանրաքվե անցկացնել ամբողջ Ադրբեջանի տարածքում չի համաձայնվի Հայաստանը»: «Բացի այդ, խոսելով հանրաքվեի մասին, մենք հակասում ենք մեր սահմանադրությանը, պետականությանը»,- հայտարարել է նա: Այդ ամենի հետ մեկ տեղ, Ադրբեջանի նախկին նախագահը ասել է, որ հակամարտության կարգավորումը բխում է երկու երկրների ժողովուրդների շահերից, հակամարտության սառեցումը` ընդհակառակը, հայտնում է Բաքվի «Էխո» թերթը:

Экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов считает, что предстоящая встреча президентов Армении и Азербайджана в Париже станет прорывом на пути разрешения конфликта. «Моя позиция заключается в том, что без каких-либо предварительных условий должны быть освобождены наши оккупированные земли. Одновременно Карабах следует инкорпорировать в общественно-политическую, экономическую жизнь нашей страны на правах субъекта азербайджанского государства. Со всеми элементами современной автономии», – заявил он.
По словам экс-президента АР, международное сообщество в лице крупных держав и их руководителей делает попытки свести за стол переговоров две конфликтующие стороны. Однако “практика последних лет показывает, что все встречи по этой проблеме на различных уровнях завершаются ничем, так как стороны исходят с диаметрально противоположных позиций”. «Если исходить из европейских принципов, то здесь мы несколько проигрываем от того, что тормозим в своем демократическом развитии. Мы имели бы большую поддержку, если за эти годы сделали бы полноценный шаг в сторону демократии. К примеру, армянская сторона постоянно указывает на то, что якобы у нас проблемы с демократией, есть политические заключенные и т.д. И они обращаются с вопросом, где гарантии, что и к нам, армянам, не отнесутся также? Поэтому наша задача – завоевать позиции европейского сообщества», – считает Муталибов. По его словам, это может не иметь прямого отношения к нагорно-карабахскому конфликту, но может создать базисные условия для нашей страны.
Что касается референдума по статусу НКР, то Аяз Муталибов считает, что “на проведение референдума только в Карабахе не согласится Азербайджан, а организация подобного голосования по всему Азербайджану не удовлетворит армянскую сторону”. «К тому же, говоря о референдуме, мы противоречим нашей Конституции, государственности», – заявил он. Вместе с тем экс-президент Азербайджана сказал, что урегулирование конфликта – в интересах народов двух сторон, замораживание конфликта – напротив, сообщает бакинская газета “Эхо”.