Ուկրաինացի գիտնական, Գ.Ս. Սկովորոդայի փիլիսոփայության ինստիտուտի տնօրեն, Ուկրաինայի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս Միրոսլավ Պոպովիչը իր աջակցությունն է հայտնել Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախաձեռնությանը: «Ես վաղուց էի սպասում ուկրաինական իշխանությունների հստակ քայլին հայկական հարցում»,-ասել է Միրոսլավ Պոպովիչը Analitika.at.ua-ին:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության վերականգնում է, ոչ միայն զանգվածային հալածանքների ենթարկված ժողովրդին ցավակցություն հայտնելու միջոց, դա նաև մարդկության պարտականությունն է սեփական անցյալի առջև»,-ասել է գիտնականը:
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում հունիսի 6-ին գրանցվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման նախագիծը: Նախաձեռնության հեղինակներն են Ռադայի պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն ու Արսեն Ավակովը: Հայաստանի ԱԳՆ-ն արդեն իր աջակցությունն է հայտնել ուկրաինացի խորհրդարանականների նախաձեռնությանը:

Украинский ученый, директор Института философии им. Г.С. Сковороды, академик Национальной академии наук Украины Мирослав Попович, выразил поддержку инициативе по признанию Геноцида армянского народа Верховной Радой Украины. «Я давно ждал шага украинских политических сил, который выразил бы нашу четкую позицию в армянском вопросе», – в комментарии Analitika.at.ua заявил Мирослав Попович.
«Признание Геноцида армян – это не только восстановление исторической справедливости, не только выражение сочувствия народу, который пострадал от массовых репрессий, это еще и обязанность человечества перед своим прошлым», – отметил ученый.
В Верховной Раде Украины 6 июня был зарегистрирован проект постановления о признании Геноцида армян в Османской империи 1915г. Инициаторами законопроекта №2254а выступили депутаты Вилен Шатворян (Партия регионов) и Арсен Аваков («Батькивщина»). Поддержку инициативе украинских парламентариев уже выразил МИД Армении.