27 Հունիս 2013 - 12:59 AMT
Մարսելում, որն այս տարի Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաքն է, հայ-ֆրանսիական գերազանցության շաբաթվա շրջանակներում մեծարեցին Շառլ Ազնավուրին և Օմար Շարիֆին: Ինչպես ասրդեն ասվել է, հունիսի 21-ին Ազնավուրն արժանացավ Մարսելի պատվավոր քաղաքացու կոչման: Մեդալը մեծ երգչին հանձնեց քաղաքապետ Ժան Կլոդ Գոդենը:
«Ազնավորը, որի 89 տարին բոլորեց, ամենեևին էլ դեռ չի ասել իր վերջին խոսքը: Համերգի սկզբում նա երգեց La Bohème՝ հարգելով վերջերս կյանքից հեռացած ընկերոջ շանսոնյե Ժիլբեր Բեկոյի հիշատակը: 2011-ին նա գրեց «Քանի դեռ բաբախում է սիրտս» ինքնակենսագրությունը, գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին: Մարսելի մեկ այլ պատվավոր քաղաքացի դարձավ սիրիական ծագումով հայտնի եգիպտացի դերասան Օմար Շարիֆը, որը խաղացել է Անրի Վերնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում»,-գրում է purepeople.com-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ դերասանին համաշխարհային ճանաչում բերեցին «Ծիծաղելի աղջիկը», «Լուորենս Արաբացին», «Դոկտոր Ժիվագո», «Մսյե Իբրահիմն ու Ղուրանի ծաղիկները» ֆիլմերում: Նա նաև կատարել է առաքյալ Պետրոսի դերը «Սուրբ Պետրոսի կայսրությունը» ֆիլմում:

В Марселе, который в этом году является культурной столицей Европы, в рамках франко-армянской недели прошло чествование двух великих людей: Шарля Азнавура и Омара Шарифа. Как уже сообщалось, 21 июня Шарль Азнавур был удостоен звания почетного гражданина Марселя. Медаль певцу была вручена мэром-сенатором города Жан-Клодом Годеном.
«Для своих 89 лет Шарль Азнавур еще далеко не сказал своего последнего слова. В начале концерта он спел La Bohème, которой почтил память недавно ушедшего шансонье Жильбера Беко, своего друга. В 2011 году он написал автобиографию «пока мое сердце бьется». Презентация книги состоится 24 октября. Вторым почетным гражданином Марселя стал знаменитый египетский актер сирийского происхождения Омар Шариф, сыгравший в фильме Анри Вернойя «Майрик», – пишет purepeople.com.
Издание напоминает, что мировую славу актеру принесли фильмы «Смешная девчонка», «Лоуренс Аравийский», «Доктор Живаго», «Месье Ибрагим и цветы Корана» и многие другие. Омар Шариф также снялся в роли апостола Петра в фильме «Империя Святого Петра».