28 Հունիս 2013 - 09:31 AMT
Վրաստանի քաղաքացիական դատարանը վարույթ չի ընդունել և վերադարձրել է ջավախահայ հասարակական-քաղաքական գործիչ, նախկին քաղբանտարկյալ Վահագն Չախալյանի հայցն ընդդեմ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու, նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլու, Սամցխե-Ջավախքի նախկին մարզպետի ու պատգամավոր Գոգա Խաչիձեի: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Վահագն Չախալյանն ասաց, որ դատարանը մերժման համար երկու հիմնավորում է ներկայացրել.
«Ասել են, որ առաջին հերթին իմ պահանջը հիմնավորված չէ, թե կոնկրետ ինչ եմ պահանջում ես, իսկ ես գրել եմ, որ հրապարակային ներողություն պետք է խնդրեն նշված գործիչները: Եվ երկրոդը ես չէի վճարել այն 3000 լարին, որը հայցը ներկայացնելուց պետք է վճարվեր, սակայն մենք գրել էինք, որ օգտվում ենք Վրաստանի օրենսգրքով սահմանված այն դեպքից, երբ քաղաքացին կարող է գումարը վճարել դատական պրոցեսից հետո, ես նաև հիմնավորումներն եմ ներկայացրել, թե ինչու չեմ կարող վճարել, ես բանտում եմ եղել, հիմա, բնական է, որ ֆինանսապես կայուն չէ իմ վիճակը»,-ասաց Չախալյանը և ետղեկացրեց, որ 12 օր ունի փաստաթղթերում բացթողումները լրացնելու համար ու պատրաստվում է այդ 12 օրվա ընթացքում վերանայել պահանջն ու լրացված փաստաթղթերը նորից դատարան ուղարկել: Հիշեցնենք, որ Չախալյանը վերոհիշյալ գործիչների դեմ հայց էր ներկայացրել, քանի որ նրանք Վահագն Չախալյանի հասցեին մեղադրանքներ էին հնչեցրել, որոնք չեն ապացուցվել: Ըստ այդ մեղադրանքների՝ Չախալյանն, իբրև թե, ահաբեկել է վրացական եկեղեցու հոգևորականներին, ֆիզիկական բռնություն է կիրառել նրանց հանդեպ: Հիշեցնենք նաև, որ Վահագն Չախալյանը 2008-ի հուլիսի 21-ին ձերբակալվել էր։ 2009թ. ապրիլի 7-ին նա դատապարտվել էր 10 տարվա ազատազրկման «հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման», «խուլիգանության» և «զենքի պահպանման» մեղադրանքներով: Այս տարվա հունվարին Վրաստանում տարածված համաներման շրջանակներում դատարանը վերանայեց Վահագն Չախալյանի դատավճիռը և չորս ու կես տարի անց ազատ արձակեց նրան:

Гражданский суд Грузии не принял к производству и возвратил иск джавахкского общественно-политического деятеля Ваагна Чахаляна против президента Грузии Михаила Саакашвили, бывшего премьер-министра Вано Мерабишвили, бывшего главы областной администрации Самцхе-Джавахети и депутат Гоги Хачидзе. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Ваагн Чахалян заявил, что суд представил две причины для отклонения иска.
“В суде заявили, что, в первую очередь, мой иск не обоснован, мое требование непонятно, хотя и я написал, что требую публичных извинений со стороны этих деятелей. И, во-вторых, я не заплатил 3000 лари, которые должен был заплатить при предъявлении иска. Но мы писали, что воспользовались предоставляемым нам законом правом выплатить пошлину после судебного процесса. Я также объяснил, почему не могу выплатить пошлину: я сидел в тюрьме, и мое финансовое положение еще не стабилизировалось”, – сказал Чахалян и сообщил, что у него есть 12 дней на то, чтобы исправить все упущения в документах, и он намерен пересмотреть свои требования и вновь подать иск.
Ваагн Чахалян подал иск против вышеуказанных политических деятелей в связи с тем, что они выдвинули против него обвинения, которые не были доказаны.
Ваагн Чахалян был арестован грузинскими властями 21 июля 2008 года. 7-ого апреля 2009 года в результате сопровождавшегося грубыми нарушениями судопроизводства он был приговорен к 10 годам лишения свободы по совокупности сфабрикованных обвинений в «организации массовых мероприятий, нарушающих общественный порядок», в «хулиганстве» и в «хранении оружия». Освобожден по амнистии с приходом к власти в Грузии «Грузинской мечты» 24 января 2013 года.