28 Հունիս 2013 - 10:38 AMT
Բաբայան. Մենք չենք ուզում պատերազմ, արդեն անցել ենք այն. Ալիևը չի անցել, դա է նրա ռոմանտիկայի պատճառը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պատերազմական հռետորիկայով հայտարարությունները դարձել են ավանդական: Վերջինը Ադրբեջանի ԶՈւ 95-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ հնչեց: Այս անգամ Ալիևը իր ժողորվդին վստահեցրեց, որ իրենց դրոշը ծածանելու են Շուշիի և Ստեփանակերտի վրա:
Ալիևի` ռոմանտիկայի ժանրից այս հայտարարությունը Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի խոսքով պետք է արժանանա միջազգային հանրության ուշադրությանը: «Ադրբեջանը դարձել է մի ահաբեկչական պետություն, որն անընդհատ սպառնում է իր հարևաններին: Ալիևին իր այդ ելույթում նշել է, որ բանակը պատրաստ է կատարել գերագույն գլխավոր հրամանատարի հրամանները, այսինքն, փաստորեն, նա իր վրա է նաև վերցնում իրավիճակի բարդեցման պատասխանատվությունը: Սա այն դեպքում, երբ բազմիցս նշվել է, որ պատերազմական գործողություններով հարցի լուծումը պետք է բացառել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա նկատեց, որ այս հայտարարությունը ևս մեկ անգամ լուրջ անհանգստություն պետք է առաջացնի միջազգային հանրության մոտ, հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներում: «Սա չի նշանակում, որ Արցախը վախեցած է: Մենք Հայաստանի հետ միասին ի վիճակի ենք ոչ միայն դիմակայել, այլև հարկ եղած դեպքում այնպիսի հակահարված տալ, որ Ադրբեջանը երբեք չվերականգնվի նման զարգացումից հետո: Բայց ինչո՞ւ հասնենք նման վիճակի»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ Ալիևը որևէ հնարավորություն չի թողնում կառուցողական երկխոսության համար: Ադրբեջանի նախագահը միշտ անում է այնպիսի հայտարարություններ, որոնք հակասում են այլ պետությունների շահերին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին: Իսկ վերջերս նրանք ևս մեկ անգամ հայտարարեցին, որ խնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: «Հիմա եթե Ալիևն ասում է, որ ադրբեջանական դրոշը պետք է ծածանվի Շուշիում և Ստեփանակերտում, բնական է` կամ այդ մարդը հիվանդ է, կամ այլ խնդիրներ ունի: Միջազգային հանրությունը պետք է լուրջ քայլեր անի նրան զսպելու համար: Եթե չարվի դա, ապա ստիպված զսպողը մենք ենք լինելու և իհարկե իրավիճակը բոլորովին այլ կլինի: Մենք չենք ուզում պատերազմ, քանի որ արդեն անցել ենք այն: Ալիևը չի անցել, դրա համար է նրա այդ ռոմանտիկան: Իսկ մենք գիտենք, որ ռոմանտիկան շատ շուտ ցնդում է, երբ որ գալիս է իրականությունը»,- շեշտեց Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի ԶՈւ 95-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է. «Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի անբաժան մասն է: Եվ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլ նաև ժամանակակից Հայաստանը, որը ստեղծվել է Իրևանի խանության հողերի վրա, որոնք Ադրբեջանի պատմական հողերն են: Չեմ կասկածում, որ հակամարտությունն իր արդար լուծումը կստանա և Ադրբեջանի դրոշը կծածանվի Շուշիի ու Խանքենդիի վրա»:

28 Июнь 2013 - 14:14 AMT
Давид Бабян: Мы не хотим войны, мы знаем, что это такое, Алиев не видел войны, поэтому в нем еще играет романтика
Насыщенные военной риторикой заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева стали уже традицией. Последнее такое заявление прозвучало во время прошедшего в Баку военного парада, посвященного 95-летию ВС Азербайджана. В этот раз Алиев заверил свой народ, что “флаг Азербайджана будет поднят над Шуши и Степанакертом”.
По словам пресс-секретаря президента Арцаха Давида Бабаяна, международное сообщество должно обратить внимание на это заявление Алиева. “Азербайджан превратился в террористическое государство, которое постоянно угрожает своим соседям. Алиев в своем заявлении отметил, что армия готова выполнять приказы верховного главнокомандующего, то есть, фактически, он берет на себя ответственность за усиление напряжении. И это в том случае, когда неоднократно отмечалось, что необходимо исключить военный путь решения конфликта”, – сказал Давид Бабаян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По его словам, это заявление должно вызвать серьезную обеспокоенность мирового сообщества, особенно стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. “Это не означает, что Арцах напуган. Мы вместе с Арменией готовы не только противостоять, но и в случае надобности нанести такой контрудар, от которого Азербайджан никогда не оправится. Но зачем доводить до этого?”, – отметил Бабаян.
Как отметил пресс-секретарь президента НКР, Алиев не оставляет никакой возможности конструктивного диалога. Он всегда выступает с такими заявлениями, которые противоречат интересам других стран, как и заявлениям Минской группы ОБСЕ, которая всегда выступала за мирное решение карабахской проблемы. «Алиев говорит о том, что азербайджанский флаг будет поднят над Шуши и Степанакертом, и это означает, что он либо болен, либо у него какие-то другие проблемы. Мировое сообщество должно предпринять серьезные шаги, чтобы сдержать его. В противном случае сдерживающим фактором станем мы, и ситуация, естественно, в этом случае изменится. Мы не хотим войны, так знаем, что это такое. Алиев не видел войны, поэтому в нем еще играет романтика. А мы знаем, что романтика очень быстро проходит при столкновении с реальностью», – сказал Давид Бабаян.
На днях, выступая на посвященном 95-летию азербайджанских ВС военном параде, президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз заявил: “Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана. И не только Нагорный Карабах, но и современная Армения, которая была создана на территории Иреванского ханства, которые были историческими землями Азербайджана. Я не сомневаюсь, что конфликт будет решен справедливо и флаг Азербайджана будет развиваться над Шуши”.