Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ այս անգամ Փարիզում տեղի ունեցած հերթական հանդիպումը անարդյունք ավարտվեց: Տվյալ հակամարտությունը, որ ձգվում է արդեն 18 տարի, տասնյակ հազարավոր մարդկանց կյանք է խլել, անհամար տառապանքներ է պատճառել ե’ւ հայերին, ե’ւ ադրբեջանցիներին, ե’ւ այդ տարածաշրջանում բնակվող այլ ազգությունների ներկայացուցիչներին: Ռուսաստանի միջնորդությամբ 1994թ. մայիսից կնքված զինադադարը միակ դրական շարժն է այս ամբողջ ընթացքում, որը զգում են երկու ժողովուրդները: Ավաղ, այս համաձայնագիրը եւս ժամանակ առ ժամանակ խախտվում է: Չնայած տասնյակ հանդիպումներին եւ բանակցությունների բազմաթիվ փուլերին, որոնք կայացել են սկսած 1992թ.-ից թե’ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործնեության շրջանակներում եւ թե’ 1997թ. սկսած դրա համանախագահների եռյակի միջնորդությամբ ի դեմս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի, այս հնացած խնդրի կարգավորմանը բերող առաջընթաց չի նկատվում: Այդ մասին ասվում է ռուսական «Ռոդինա» կուսակցության նախագահ Դմիտրի Ռոգոզինի հայտարարության մեջ: Այս փաստաթղթում մասնավորապես նշվում է.«Այսպիսի դրությունը չի կարող հուսահատություն չառաջացնել: Առաջին հերթին այն հասարակ մարդկանց մոտ, որոնք անմիջականորեն կապ են ունեցել այս հակամարտության հետ: Դժվար է բացատրել ինչու լուրջ քաղաքական գործիչները` հակամարտության կողմերի ներկայացուցիչները, որոնք պատասխանատվություն են կրում իրենց ժողովուրդների եւ միջազգային կազմակերպությունների առջեւ, երկար տարիների ընթացքում չեն կարողանում ընդհանուր լեզու գտնել: Առաջանում է հետեւյալ եզրակացությունը. երեւի, ի սկզբանե ինչ-որ սխալ բան է դրվել հակամարտության կարգավորման վերջնական նպատակների նրանց ընկալման մեջ: Այս կապակցությամբ հարց է ծագում. արդյո՞ք չի հասել այն պահը, երբ պետական մակարդկներում նրանց ջանքերն իրենց սպառել են, եւ կարգավորմանն արդեն պետք է մասնակցի հասարակական դիվանագիտությունը: Նշեմ այն, ինչն է ինձ համար առավել կարեւոր կողմերի համար ընդունելի որոշման որոնումների ճանապարհին: Ըստ իս, տվյալ գործընթացի ելակետ պետք է լինի ղարաբաղյան հակամարտության ուժային կարգավորման ամեն փորձի սկզբունքային բացառումը: Բոլոր կողմերի մոտ հարցի այսպիսի ընկալումը հետագա աշխատանքի անհրաժեշտ նախադրյալ կդառնա»:
Կողմերը նաեւ պետք է ընդունեն` ստեղծված դրությունը ոչ մեկին ձեռնտու չէ ոչ անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրների, ոչ էլ ավելի հեռանկարային տեսանկյունից: Ադրբեջանը գաղթականների հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի. առաջին հերթին այն շրջաններից ,որոնք օկուպացվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում: Ադրբեջանական զինված ուժերը մեծ կորուստներ են կրել, երկիրը լուրջ տնտեսական վնասներ է կրել: Պարզ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը բացասական հետեւանքներ է կրում իր մեջ նաեւ Հայաստանի համար` տնտեսական, քաղաքական, հասարակական եւ այլ: Լեռնային Ղարաբաղը ապրում է շրջափակման եւ մշտական ռազմական սպառնալիքի դրության մեջ: Երկու կողմերից էլ հսկայական գումարներ են ծախսվում այդ հակամարտությանն աջակցելու համար:
Նման տիպի դաժան եւ երկարատեւ հակամարտությունը, բնականաբար, չի կարող բարձրացնել հակամարտության մասնակիցների վարկը միջազգային հանրության աչքերում: Անխուսափելիորեն պետք է խոստովանել երկու բան: Առաջինը` հավանաբար, արդեն հնարավոր չէ վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի այն կարգավիճակին, որը նա ուներ մինչեւ դիմակայության սկիզբը: Երկրորդը` հակամարտության կողմ է նաեւ ինքը Լեռնային Ղարաբաղը: Վերջին տասնամյակներին այս փաստը քողարկվում է, սակայն կյանքի իրողությունները կախված չեն քաղաքական ցանկություններից կամ նախասիրություններից: Առավել եւս, որ ապագա ԼՂ-ում կյանքը կազմակերպելու է ոչ թե Հայաստանը, Ադրբեջանը կամ միջազգային հանրությունը, այլ այդ տարածաշրջանի բնակիչները: Նրանք, առնվազն, պետք է համաձայնվեն այն բանի շուրջ, թե ինչպես պետք է որոշվի իրենց ճակատագիրը: Հաշվի առնելով վերը նշվածը, կարգավորման իրատեսական սխեման ես այսպես եմ տեսնում.
1. Լեռնային Ղարաբաղի զինված միավորումները դուրս են գալիս Ադրբեջանի այն շրջաններից, որոնք գրավվել են նրանց կողմից ռազմական գործողությունների արդյունքում, բացառությամբ Լաչինի շրջանի, որի միջոցով իրականացվում է կապը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ: Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումը հետաձգվում է երկար ժամանակով: ԼՂ իրավիճակի վերահսկողությունը լիովին մնում է ղարաբաղյան եւ հայկական կողմերի տնօրինության տակ: Ադրբեջանը հնարավորություն է ստանում կամավոր սկզբունքներով վերադարձնել տեղահանվածներին իրենց բնակության վայրերը: Ադրբեջանը ազատ մուտք է ստանում Նախիջեւան (Լաչինի միջանցքի գործարկման նմանատիպ պայմաններում) եւ վերսկսում է նավթի, գազի եւ այլ առաքումները Հայաստան:
2. Կատարվում է բոլոր ազատագրված շրջանների խորին ապառազմականացում մինչեւ ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշումը: Իրավիճակը ԼՂ եւ Լաչինի շրջաններում վերահսկվում է խաղաղապահների կողմից` ռուս կամ միջազգային, որտեղ կիշխի ռուսական բաղադրիչը: Այս համաձայնագրի կատարումը վերահսկելու գործում կներգրավվեն միջազգային դիտորդներ:
3. Կողմերը համաձայնվում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշումը այնուամենայնիվ պետք է կայացվի բանակցությունների սեղանի շուրջ, կամ, ինչն առավել հավանական է, նրա բնակչության կամքի արտահայտման միջոցով, այսինքն հանրաքվեով: Այդ պայմանավորվածությունը ձեւակերպվում է փաստաթղթերում:
Վերջին ժամանակներս ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ հանդիպումների աշխարհագրությունը առավելապես հեռանում է Մոսկվայից: Բանակցությունների վերջին փուլը տեղի ունեցավ Փարիզում, հաջորդը նախատեսվում է Վաշինգտոնում: Այդպիսով, ըստ իս, թուլանում է ռուսական միջնորդության դերը, ինչը, համոզած եմ, օգուտ չի բերում կարգավորմանը ընդհանուր առմամբ: Անհրաժեշտ է Ռուսաստանի ակտիվացումն այդ գործընթացում: Ընդ որում խոսքը պետք է գնա ոչ միայն քաղաքական ոլորտում դրական ազդեցության մասին, այլ նաեւ նոր մոեցումների մասին նաեւ տնտեսական եւ հումանիտար ոլորտներում, մասնավորապես, առեւտրային եւ տնտեսական փոխգործակցության մասին, էներգակիրների տեղափոխման ոլորտում փոխշահավետ լուծումներ գտնելու, մարդկային շփումները զարգացնելու մասին:
Հուսով եմ, որ շահագրգիռ կողմերն ըմբռնումով կընկալեն այս առաջարկները, եւ դիմում եմ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի նախագահներին եւ Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդին մի խնդրանքով` անձնական հեղինակությամբ եւ պետական իմաստությամբ նպաստել այս ծանր հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանը», հաղորդում է «ՄիԿ» գործակալությունը:

15 Февраль 2006 - 11:55 AMT
Очередная встреча по нагорно-карабахскому урегулированию, состоявшаяся на этот раз в Париже, закончилась без ощутимых результатов. Данный конфликт, тянущийся уже 18 лет, унес десятки тысяч жизней, причинил неисчислимые страдания и армянам, и азербайджанцам, и людям других национальностей в этом регионе. Достигнутое при посредничестве России прекращение огня с мая 1994 года остается единственным позитивным сдвигом, который реально ощущают оба народа. К сожалению, и это соглашение периодически нарушается. Несмотря на десятки встреч и многочисленные раунды переговоров, состоявшиеся как в рамках Минской группы ОБСЕ с 1992 года, так и с 1997 года при посреднических усилиях «тройки» ее сопредседателей в лице России, США и Франции, реального продвижения к разрешению этой застарелой проблемы не наблюдается. Об этом говорится заявлении председателя российской партии «Родина» Дмитрия Рогозина по проблеме Нагорного Карабаха. В документе, в частности, отмечается: “Такое положение не может не вызывать разочарования. В первую очередь у тех простых людей, кого непосредственно затронул этот конфликт. Трудно объяснить, почему серьезные политики — представители сторон конфликта, несущие ответственность перед своими народами и международным сообществом, в течение многих лет так и не могут найти общего языка. Напрашивается следующий вывод: видимо, что-то неверное было изначально заложено ими в свое видение конечных задач урегулирования. В этой связи возникает вопрос, а не наступил ли момент, когда усилия на государственном уровне исчерпали себя и к урегулированию должна активно подключиться общественная дипломатия? Отмечу то, что мне представляется наиболее существенным в поиске приемлемого для сторон решения. Отправной точкой данного процесса, на мой взгляд, должна быть ликвидация в принципе любой попытки добиться силового решения карабахского конфликта. Твердое закрепление этого понимания у всех сторон станет необходимой предпосылкой для дальнейшей работы.
Стороны также должны признать — сложившаяся на данный момент ситуация не выгодна никому, ни с точки зрения сиюминутных задач, ни под углом зрения более отдаленной перспективы. Азербайджан испытывает серьезные проблемы с беженцами, прежде всего из тех районов, которые были оккупированы в ходе военных действий. Азербайджанские вооруженные силы понесли значительные потери, стране причинен немалый экономический ущерб. Очевидно, что карабахский конфликт несет в себе негативные последствия и для Армении — экономические, политические, социальные и др. Нагорный Карабах живет в состоянии блокады и постоянной военной угрозы. С обеих сторон затрачиваются значительные средства на поддержание этого противостояния. Подобного рода жестокий и затяжной конфликт, естественно, не способен повысить престиж участников конфликта в глазах международного сообщества. Неизбежно придется признать две вещи. Первое: вернуться к тому статусу Нагорного Карабаха, который он имел до начала противостояния, видимо, уже не дано. Второе: стороной в конфликте является сам Нагорный Карабах. В последнее десятилетие этот факт затушевывается, но реалии жизни не зависят от политических желаний и предпочтений. Тем более, что жизнь в будущем НК придется организовывать не Армении, не Азербайджану, не международному сообществу, а самим жителям этого региона. Они должны быть, как минимум, согласны с тем, каким образом определится их судьба.
С учетом вышеизложенного реалистичная схема урегулирования мне видится следующим образом.
1. Вооруженные формирования Нагорного Карабаха уходят из тех районов Азербайджана, которые были заняты ими в ходе боевых действий, за исключением Лачинского района, посредством которого осуществляется связь НК с Арменией. Решение вопроса о статусе Нагорного Карабаха откладывается на длительный срок. Контроль за ситуацией в НК полностью остается за карабахской и армянской сторонами. Азербайджан, в свою очередь, соглашается, что и Лачинский район остается под контролем Армении и Нагорного Карабаха. Азербайджан получает возможность добровольного возвращения всех вынужденных переселенцев в места их прежнего проживания. Азербайджан получает свободный доступ в Нахичеван (на условиях, аналогичных условиям функционирования Лачинского коридора) и возобновляет транспортировку нефти, газа и другие поставки в Армению.
2. Проводится глубокая демилитаризация всех освобождаемых районов на весь период до окончательного определения статуса НК. Ситуация на границах НК и Лачинского района контролируется миротворцами – российскими или международными с преобладающим российским компонентом. К проверке выполнения данного соглашения привлекаются международные наблюдатели.
3. Стороны соглашаются с тем, что вопрос об окончательном определении статуса Нагорного Карабаха все же придется решать либо за столом переговоров, либо, что более вероятно, путем волеизъявления его населения, то есть через референдум. Эта договоренность оформляется документально.
В последнее время география встреч по карабахскому урегулированию все более отдаляется от Москвы. Последний раунд переговоров проходил в Париже, следующий назначен в Вашингтоне. Тем самым, на мой взгляд, ослабляется роль российского посредничества, что, убежден, не идет на пользу делу урегулирования в целом. Необходима активизация участия России в этом процессе. Причем речь должна идти не только о позитивном воздействии в политической области, но и о новых подходах в экономической и гуманитарной областях, в частности о стимулировании торгового и хозяйственного взаимодействия, поиске взаимовыгодных решений в сфере транспортировки энергоносителей, развития человеческих контактов. Выражаю надежду, что данные предложения найдут понимание у всех заинтересованных сторон и обращаюсь к президентам Азербайджана, Армении, России и лидеру Нагорного Карабаха с просьбой своим личным авторитетом и государственной мудростью способствовать скорейшему урегулированию этого тяжелого конфликта”, сообщает агентств “МиК”.