The New Yorker-ը հրապարակել է «Հայերի անցյալը Թաքսիմ հրապարակում» հոդվածը: Այնտեղ, մասնավորապես, ասվում է, որ Գեզի հրապարակում հայկական գերեզմանոց է եղել:
«Համարձակ ստամբուլցի ցուցարարներից շատերը չգիտեն, որ նախկինում Գեզի պուրակի տեղում եղել է Սուրբ Հակոբ հայկական գերեզմանոցը: Խոսքը Սուլեյման Առաջին Հրաշալիի իշխանության տարիների մասին է: Դավադիրները փորձում էին ֆիզիկապես ոչնչացնել սուլթանին: Այդ նպատակով փորձ արվեց թունավորել նրան խոհարարների միջոցով: Սակայյն սուլթանի խոհարարը՝ Մանուկ Կարասեֆերյանը հայտնեց սուլթանին պատրաստավող դավադրության մասին:
Սուլեյման Հրաշալին ի նշան երախտագիտության առաջարկեց իր խոհարար Մանուկ Կարասեֆերյանին ընտրել այն նվերը, որը նա որպես պարգև կստանա կառավարչից իր հավատարմության համար: Կարասեֆերյանը խնդրեց հողակտոր հատկացնել Կոստանդնուպոլսում հայկական գերեզմանոցի համար, որտեղ այժմ գտնվում է Գեզի պուրակը:
Այդ գերեզմանոցը կարող էր դառնալ Ստամբուլի պատմության մեջ ոչ մահմեդական ամենամեծ գերեզմանոցը, սակայն խոլերայի համաճարակի պատճառով հայկական գերեզմանոցը տեղափոխվեց Շիշլի»,-գրում է The New Yorker-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Առաջին աշխարհամարտի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում շուրջ 2 մլն հայ էր բնակվում, սակայն 1922թ. նրանց թիվն ընդամենը 400 հազար էր: Պատճառը՝ 1,5 մլն հայերի կոտորածն էր, որը պատմաբանները ցեղասպանություն են անվանում: «100 տարի անց թուրքական կառավարությունը դեռ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այժմ Թուրքիայում բնակվող հայերի թիվը փոքր է»,-գրում է հանդեսը: Շատերը, դժգոհ լինելով Էրդողանի քաղաքականությունից, պահանջում են հարգել անցյալն ու զերծ մնալ արյունահեղությունից: Նրանք միայնակ չեն այդ հարցում»,-ասվում է հոդվածում:

29 Июнь 2013 - 11:00 AMT
The New Yorker опубликовал статью «Прошлое армян на площади Таксим». В ней, в частности, рассказывается о том, что в парке Гези было армянское кладбище.
«Большинство храбрых стамбульских демонстрантов не знают, что в прошлом на территории парка Гези находилось армянское кладбище „Сурб Акоп” (Святого Якова). Речь идет об эпохе правления султана Сулеймана I Великолепного. Группа заговорщиков предпринимала попытки по физической ликвидации султана. С этой целью была сделана попытка его отравления через кухню и поваров. Однако повар султана – Манук Карасеферян – сообщил о готовящемся покушении на жизнь Сулеймана Великолепного.
Сулейман Великолепный, в знак благодарности, предложил своему повару Мануку Карасеферяну самому выбрать подарок которым он должен быть награжден за свою верность правителю. Карасеферян попросил выделить участок для армянского кладбища в Константинополе (Стамбуле). Сулейман Великолепный подарил армянской общине обширную территорию для кладбища, на которой сейчас находится нынешний парк Гези.
Это кладбище могло стать самым большим немусульманским кладбищем в истории Стамбула, однако из-за эпидемии холеры армянское кладбище было перенесено в квартал Шишли», пишет The New Yorker.
Журнал напоминает, что в самом начале Первой мировой войны в Османской империи проживало 2 млн. армян, однако в 1922 году их число составило 400 тыс. Причина – резня 1,5 млн. армян, которую историки именуют геноцидом. «Практически 100 лет спустя турецкое правительство не признало Геноцид армян. В настоящее время число армян, проживающих в Турции, небольшое. Многие люди, недовольные политикой Эрдогана, требуют уважать прошлое и воздержаться от кровопролития. Они не одиноки в этом вопросе», – подчеркивается в статье.