1 Հուլիս 2013 - 08:07 AMT
Դոնեցկի «Շախտյորի» գլխավոր մարզիչ Միրչա Լուչեսկուն խոստովանել է, որ Հենրիխ Մխիթարյանը շատ մեծ սխալ է գործում:
«Դեռ չէի ցանկանա մեկնաբանել կամ հայտարարություններ անել: Դա նրա որոշումն է, նրա ցանկությունը: «Շախտյորը» ուժեղ ակումբ է, նրա թիկունքին միշտ կանգնած են 50 հազար ծափահարող երկրպագուներ: Հենրիխը խաղում է մի թիմում, որը պայքարում է չեմպիոնության համար գավաթում ու Չեմպիոնների լիգայում: Կարծում եմ, նա պետք է դա գնահատեր»,-ասել է Լուչեսկուն:
Ըստ մարզչի, ողջ թիմը օգնում էր Մխիթարյանին, որպեսզի նա որքան հնարավոր է հաճախ հայտնվեր տուգանային հրապարակում և շատ գոլեր իրացներ:
«Ես կցանկանայի, որ նա շատ լավ մտածեր: Ժամանակ դեռ կա: Չէի ցանկանա, որ ֆուտբոլիստը կրկին վերադառնա այն մակարդակին, որն ուներ մինչ «Շախտյոր» տեղափոխվելը: Մեկ այլ թիմում, խաղի այլ կազմակերպման դեպքում այն որակները, որը նա այստեղ էր ցուցադրում, կարող են վերանալ»,-ասել է «Շախտյորի» մարզիչը:
Լուչեսկուն հորդորել է Մխիթարյանին վերադառնալ թիմ ու սկսել աշխատել, քանի որ դա է նրա թիմը:
«Նրան բոլորը օգնում էին: Գուցե, ավելի, քան մյուս ֆուտբոլիստներին: Երբ նա վնասվածք ուներ, երբ խաղում էր առաջնության ժամանակ, ես նրան շատ հազվադեպ էի փոխարինում՝ նպաստելով, որ նա դառնա լավագույն ռմբարկուն: Եթե Հենրիխը այնուամենայնիվ հայտնվի մի ակումբում, որը գերազանցում է «Շախտյորին», ես, հավանաբար, կհասկանամ նրա ցանկությունը: Ես նկատի ունեմ այնպիսի թիմեր, ինչպիսիք են «Բավարիան», Մադրիդի «Ռեալը», «Բարսելոնան»: Մնացած բոլոր թիմերը մեր մակարդակի թիմեր են»,-Լուչեսկուի խոսքն է մեջբերում ակումբի պաշտոնական կայքը:

1 Июль 2013 - 07:28 AMT
Главный тренер донецкого “Шахтера” Мирча Луческу признался, что Генрих Мхитарян совершает очень большую ошибку.
“Пока не хотелось бы комментировать и делать какие-то заявления. Это его решение, его желание. “Шахтер” – сильный клуб, у которого за спиной всегда 50 тысяч аплодирующих болельщиков. Генрих играет в команде, которая каждый год бьется за чемпионство, Кубок и Лигу чемпионов. Думаю, он должен был это оценить”,- сказал Луческу. По словам тренера, вся команда помогала ему, чтобы он как можно чаще появлялся в штрафной площадке и забивал столько голов.
“Я хочу, чтобы он очень хорошо подумал. Время еще есть. Не хотелось бы, чтобы он опустился на тот уровень, на котором он был до того, как появился в “Шахтере”. В другой команде при иной организации игры его качества, которые он демонстрировал здесь, могут исчезнуть”,- добавил наставник “Шахтера”.
Луческу призвал вернуться в команду и начать работать, поскольку это его команда.
“Ему все помогали. Может быть, даже больше, чем остальным футболистам. И когда он был травмирован, и когда он играл в чемпионате, я его очень редко менял, помогая ему стать лучшим бомбардиром. Если он все-таки появится в клубе, который превосходит “Шахтер”, то, наверное, я пойму его желание. Я говорю о таких командах, как “Бавария”, мадридский “Реал”, “Барселона”. Все остальные – нашего уровня”,- слова Луческу передает официальный сайт клуба.