Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը մեղադրանքեր է ներկայացերլ Յուսուֆ և Մեհմեդ Զահիտ Փոլադներին հայազգի Լևոն և Հարություն Բալջիօղլուներին վիրավորելու համար:
Ինչպես գրում է Sabah-ը, առաջին անգամ Թուրքիայի պատմության մեջ գլխավոր դատախազությունը բողոք է ընդունել թուրքերից, որոնք հայերին «գյավուրներ» (անհավատներ) են անվանել: Թուրքիայի բնակիչ Լևոն Բալջիօղլուն և նրա որդին պայմանագիր են կնքել Ֆիլիզ Ույարի հետ, մասնավոր դպրոցի ճաշարանի աշխատանքը կազմակերպելու նպատակով: Ընթացիկ տարվա ապրիլի 21-ին Ֆիլիզ Ույարի գործընկեր Յուսուֆ Փոլադը ցանկություն է հայտնել հաճախորդներ բերել դրսից, սակայն հայրն ու որդին դեմ եղան դրան՝ նշելով, որ դա հակասում է ճաշարանի աշխատանքի կանոններին: Հայր և որդին վարձել են Քեմալ Բաթու անունով ոմն մեկին, որպեսզի նա արգելի մուտքը կողմնակի անձանց այդ տարածք: Իմանալով այդ մասին, Փոլադը ասել է Բաթուին. «Մի դարձիր նրանց ստրուկը, նրանք հայ գյավուրներ են: Հայեր, սա մեր երկիրն է: Ես ձեզ կսպանեմ, ձեր ոտքերը կջարդեմ»:
Չորս օրից սպառնալիքները կրկնվել են, այս անգամ սպառնում էր նրա եղբայրը՝ Մեհմեդ Զահիդ Փոլադը. «Եթե դուք մատով կպնեք իմ եղբորը, ձեր ոտքերը կջարդեմ, հիմա մենք երեքով ենք եկել, բայց, եթե պետք լինի 130 հոգով կգանք»: Յուսուֆ Փոլադի դեմ քրեական գործ է հարուցվելԹուրքիայի ՔՕ 125/1 և 216/2 և Մեհմեդ Զահիդ Փոլադի դեմ ՝ 106/1 կետով: Նրանց սպառնում է 6 ամից մինչև 2,5 տարի ազատազրկում:

1 Июль 2013 - 07:32 AMT
Прокуратура Стамбула может лишить турок свободы сроком от 6 месяцев до двух лет за оскорбление армян
Генпрокуратура Стамбула предъявила обвинения Юсуфу и Мехмеду Захиту Полатам по факту нанесения оскорблений армянам Левону и Артуну Балджыоглу.
Как пишет Sabah, впервые в истории Турции стамбульская генпрокуратура приняла жалобу на турок, которые назвали армян «гявурами» (неверными). Коренной житель Турции Левон Балджыоглу и его сын подписали контракт с Филизом Уяром, чтобы организовать работу столовой в частной школе.
21 апреля текущего года партнер Филиза Уяра Юсуф Полат выразил желание приводить клиентов извне, однако отец и сын воспротивились этому, отметив, что это противоречит правилам столовой. В связи с этим отец и сын наняли человека по имени Кемаль Бату, чтобы он запрещал вход посторонним на территорию. Узнав об этом, Юсуф Полат заявил Кемалю Бату: «Не становись их рабом, они армянские «гявуры». Армяне, это наша страна. Я убью вас, перебью вам ноги». Через четыре дня угрозы повторились, однако на этот раз угрожал его брат Мехмет Захит Полат: «Если вы пальцем коснетесь моего брата, перебью вам ноги, сейчас мы пришли втроем, но если будет нужно, нас будет 103 человека».
В отношении Юсуфа Полата возбуждено уголовное дело по пунктам 125/1 и 216/2 Уголовного кодекса Турции, а в отношении Мехмета Захита Полата по пункту 106/1 (публичная угроза и нанесение оскорбления по религиозным мотивам). Санкции этих статей предусматривают лишение свободы сроком от 6 месяцев до двух лет.