ԱՄՆ Սենատի հանրապետական անդամ Ռիք Սանթորումը (Փենսիլվանիա) եւ Ուեյն Ալլարդը իրենց աջակցությունն են հայտնել Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունմանը: Այդպիսով, բանաձեւին աջակցող սենատորների թիվը հասավ 27-ի, հայտնում է Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը: Ռիք Սանթորումը ինչպես Ներկայացուցիչների պալատի, այնպես էլ Սենատի անդամ եղած տարիներին մշտապես աջակցել է շրջանառության մեջ եղած Հայոց ցեղասպանության օրինագծերի ընդունմանը: Վաշինգտոնի Հայ Դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը երախտագիտություն է հայտնել սենատոր Սանթորումին հերթական անգամ Հայոց ցեղասպանության օրինագծին աջակցելու համար:
Բանաձեւը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշին երաշխավորել, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության մեջ իր արտացոլումը կգտնի Հայոց ցեղասպանության ըմբռնումը: Փաստաթուղթը նաեւ կոչ է անում Ջ.Բուշին ապրիլի 24-ի իր ամենամյա խոսքում բնութագրել հայ ժողովրդի զանգվածային ոչնչացումը որպես ցեղասպանություն: Օրինագիծը, որը ներկայացվել է անցյալ տարվա նոյեմբերին հանրապետական Ջոն Էնսայնի եւ դեմոկրատ Ռիչարդ Դերբինի կողմից, հիշեցնում է թիվ 316 բանաձեւի նախագիծը, որը 2005 հունիսին Ներկայացուցիչների պալատ են ներկայացրել Ջորջ Ռադանովիչը, Ադամ Շիֆը եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնեն եւ Ջո Նոլենբերգը:

16 Февраль 2006 - 14:16 AMT
Сенаторы-республиканцы Рик Санторум и Уэйн Аллард присоединились к сторонникам представленной в Сенат Резолюции о геноциде армян. Таким образом, в поддержку этого документа выступили уже 27 сенаторов, сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA). Рик Санторум поддерживал резолюцию о геноциде армян, еще будучи членом Палаты представителей, а Уэйн Аллард присоединился к этой инициативе по призыву армянской общины штата Колорадо. “Мы хотим выразить благодарность сенатору Санторуму за то, что он вновь поддержал резолюцию о геноциде армян, и готовы оказать ему содействие с тем, чтобы документ как можно раньше был поставлен на голосование в Сенате”, – отметил исполнительный директор ANCA Арам Гамбарян.
В резолюции содержится призыв к президенту США Джорджу Бушу гарантировать, что во внешней политике США найдет отражение понимание геноцида армян. Документ также призывает Дж.Буша в своей ежегодной речи 24-го апреля охарактеризовать массовое уничтожение армянского народа как геноцид. Законопроект, представленный в ноябре прошлого года республиканцем Джоном Энсайном и демократом Ричардом Дербином, напоминает проект резолюции номер 316, которую в июне 2005 года представили в Палату представителей Джордж Раданович, Адам Шифф и сопредседатели Группы поддержки Армении Конгресса США Фрэнк Паллоне и Джо Нолленберг.