Նախօրեին Եվրախորհրդարանը ընդունել է Ադրբեջանի կողմից Հին Ջուղայի (Նախիջեւան) գերեզմանատան խաչքարերի ոչնչացումը դատապարտող բանաձեւ, հաղորդում է ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբը: Բանաձեւին կողմ է քվեարկել Եվրախորհրդարանի 85 պատգամավոր, դեմ` 5-ը: Ելույթ ունեցողները շեշտեցին, որ անընդունելի է մշակութային համամարդկային նշանակություն ունեցող այդ խաչքարերի ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից, ինչի համար էլ պետք է հստակ պատգամ ուղարկել Եվրամիության նոր հարեւանության ծրագրին մաս կազմող հանցագործ պետությանը` Ադրբեջանին: Պատասխանելով Ադրբեջանի պաշտոնական ժխտումներին` ելույթ ունեցողները հարցնում էին, որ եթե իսկապես տեսագրված ոչնչացումը հայկական խաչքարերի ոչնչացում չէ, ինչո՞ւ Բաքուն թույլ չի տալիս, որ անկախ դիտորդներ այցելեն այնտեղ եւ տեղում ստուգեն եղելությունը: Նրանք պատասխանեցին նաեւ այն առարկություններին, թե խաչքարերի ոչնչացումը տեղի է ունենում Ղարաբաղյան պատերազմի շրջանակներում` ընդգծելով, որ «Նախիջեւանը հեռու է պատերազմի թատերաբեմից»: Քննարկումների ժամանակ ելույթ ունեցավ նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը եւ հայտնեց, թե հանձնաժողովը չի զբաղվում Եվրամիությունից դուրս գտնվող երկրների մշակութային կոթողներով, եւ եթե իսկապես հաստատվի, որ ոչնչացվածները խաչքարեր են, դա պետք է դատապարտել: Պետք է նաեւ նկատի ունենալ, որ դա տեղի է ունեցել Ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում, ինչի պատճառով էլ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել, որպեսզի հակամարտությունը խաղաղ կարգավորվի:
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ատենապետ Հիլդա Չոբոյանը բանաձեւի ընդունման առիթով հայտնեց Հայ Դատի հանձնախմբի գոհունակությունը, որ Եվրախորհրդարանը հստակ, արդար եւ օրինակելի ձեւով դատապարտեց Ադրբեջանի կողմից Հին Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացումը, եւ շնորհակալություն հայտնեց Եվրախորհրդարանի բոլոր խմբակցություններին, որոնք աշխատանք տարան բանաձեւի ընդունման ուղղությամբ: Նա հայտնեց նաեւ, որ Հայ Դատի հանձնախումբն աշխատում է եւ պահանջում, որ նման դատապարտումով հանդես գա նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն:

17 Февраль 2006 - 09:20 AMT
Накануне Европарламент принял резолюцию, осуждающую уничтожение армянских памятников в Нахичеване, сообщает Армянская Федерация Европы. За резолюцию проголосовало 85 депутатов Европарламента, против – 5. В ходе обсуждения документа парламентарии отметили неприемлемость уничтожения со стороны Азербайджана имеющих мировую ценность армянских хачкаров (камень-крест). В связи с этим, добавили парламентарии, необходимо направить четкое заявление составляющему часть Европейской политики соседства Евросоюза преступному государству – Азербайджану. Отвечая на официальные отрицания данного факта азербайджанскими властями, парламентарии задали вопрос: “Если запечатленные кадры не представляют уничтожение армянских хачкаров, почему Баку не позволяет независимым наблюдателям посетить Нахичеван и на месте разобраться в ситуации?”. Европарламентарии ответили также на утверждения, что “уничтожение хачкаров имеет место в рамках Карабахской войны”, заявив, что “Нахичеван находится далеко от арены военных действий”. В ходе обсуждения выступил и представитель Еврокомиссии, который заявил, что Еврокомиссия не занимается культурными ценностями стран, не входящих в Евросоюз, добавив при этом, что и если на самом деле будет доказано, что уничтожались именно хачкары, этот факт должен быть осужден. Необходимо также учитывать тот факт, подчеркнул представитель Еврокомиссии, что армянские хачкары уничтожаются в рамках нагорно-карабахского конфликта, и по этой причине ЕС готов содействовать мирному урегулированию проблемы.
Председатель Армянской Федерации Европы Хильда Чобоян высоко оценила факт признания резолюции, отметив, что Европарламент четко, справедливо и законным образом осудил уничтожение азербайджанской стороной армянских хачкаров в Старой Джульфе. По ее словам, Федерация требует от ЮНЕСКО также осудить данный факт.