2 Հուլիս 2013 - 10:47 AMT
Հայաստանի գոտիներով ըմբշամարտի հավաքականը Կազան կմեկնի հուլիսի 4-ին: Համաշխարհային ուսանողական խաղերին կմասնակցեն 6 մարզիկներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Անդրանիկ Անդիկյանն ասաց, որ կանանց պայքարում հանդես կգա Երջանիկ Կարապետյանը (52 կգ), որը 2012թ. առաջին տեղն է նվաճել գոտիներով ըմբշամարտի աշխարհի գավաթի խաղարկության ժամանակ:
Ունիվերսիադային տղամարդկանց պայքարում կմասնակցեն Գոռ Մկրտչյանը (60 կգ), Արթուր Երանոսյանը (70 կգ), Անդրանիկ Չափարյանը (80 կգ), Կարեն Ջանոյանը (90 կգ) և Ազատ Աբրահամյանը (+100 2 կգ):
«Մեր ֆեդերացիայի նախագահ Սերոբ Անդրեասյանը կլինի մրցավար: Մեր բոլոր ըմբիշները հանդես կգան ազատ ոճում»,-ասել է Անդիկյանը:
Գոտիներով ըմբաշամարտը հին մենամարտային մարզաձև է, երբ երկու մարզիկները մենամարտում են գոտի ունեցող հանդերձանքով: Գոտեմարտը տևում է չորս րոպեից ոչ ավելի: Մաքուր հաղթանակ է շնորհվում, երբ մրցակիցն ընկնում է մեջքի վրա:

Сборная Армении по борьбе на поясах в Казань отправится 4 июля. На Всемирных студенческих играх выступят 6 борцов.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Андраник Андикян сказал, что среди женщин выступит Ерджаник Карапетян (в/к 52), которая в 2012 году на розыгрыше Кубка мира по борьбе на поясах заняла первое место.
На Универсиаде среди мужчин примут участие Гор Мкртчян (в/к 60), Артур Ерановсян (в/к 70), Андраник Чапарян (в/к 80), Карен Джаноян (в/к 90) и Азат Абраамян (в/к +100).
“Президент нашей Федерации Сероб Андреасян будет арбитром. Все наши борцы выступят в вольной борьбе”,- сказал Андикян.
Борьба на поясах- это древнейший контактный вид спорта, где два борца сражаются в одежде, имеющей пояс. Схватка длится не больше четырех минут. Чистая победа присуждается, если соперник падает на спину. Любое собственное падение на спину с целью провести прием считается поражением.