Եվրամիությունը պատրարստ է աջակցել ինտեգրման բերող ամեն մի տարածաշրջանային գործընթացի: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների հանձնակատար Բենիտա Ֆերերո Վալդները: «Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի-Բաքու երկաթգծի շինարարության հարցում Եվրամիությունը մասնակից չէ, քանի որ այդ նախագիծը շրջանցում է Հայաստանը: Իսկ դա հակասում է Եվրոպական հարեւանությոն քաղաքականությանը»,- ասել է նա:
Նշենք, որ նոր Կարս-Ախալքալակ երկաթգծի երկարությունը կազմում է 98կմ, որոնցից 68կմ-ը անցնում է Թուրքիայի, 30կմ-ը Վրաստանի տարածքով: Նախագծի իրականացման համար կպահանջվի մոտ 500մլն դոլար: Ծրագրված է, որ երկաթգիծը շահագործման կհանձնվի 2008թ.: Նշենք նաեւ, որ Հայաստանը դեմ է Բաքու-Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս երկաթգծի շինարարությանը ,համարելով այս նախագիծը տնտեսապես ոչ նպատակահարմար, քանի որ այն հանդես է գալիս հակադրվելու արդեն գոյություն ունեցող Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղային ճյուղին:

17 Февраль 2006 - 14:20 AMT
Евросоюз готов поддерживать любые региональное процессы, которые приводят к интеграции. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявила комиссар ЕС по внешним отношениям и вопросам Европейской политики соседства Бенита Ферреро-Валдер. «В вопросе строительства железной дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку Евросоюз остается в стороне, поскольку данный проект обходит Армению. А это противоречит нашей программе Европейской политики соседства», – сказала она.
Отметим, что протяженность новой железной дороги Карс-Ахалкалаки составит 98 км, из них 68 км приходится на территорию Турции, 30 км – Грузии. На реализацию проекта потребуется около $500 млн. Планируется, что железная дорога будет сдана в эксплуатацию в конце 2008 года. Отметим также, что Армения выступает против строительства железной дороги Баку-Тбилиси-Ахалкалаки-Карс, считая этот проект экономически нецелесообразным, так как строительство данной железнодорожной ветки осуществляется в противовес уже существующей железной дороге Карс-Гюмри-Тбилиси-Баку.