17 Փետրվար 2006 - 15:10 AMT
Ադրբեջանը մտադիր է բողոքի նամակ հղել Եվրախորհրդարան, որը նախօրեին բանաձեւ է ընդունել Նախիջեւանում հայկական խաչքարերի ոչնչացման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվական քաղաքականության վարչության պետ Թաիր Թաղիզադեն: «Սակայն մենք դեռեւս Եվրախորհրդարանից որեւէ պաշտոնական փաստաթուղթ չենք ստացել»,-հայտարարել է նա, հաղորդում է «Ազերի-Պրեսս» գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Եվրախորհրդարանը ընդունել է Ադրբեջանի կողմից Հին Ջուղայի (Նախիջեւան) գերեզմանատան խաչքարերի ոչնչացումը դատապարտող բանաձեւ, հաղորդում է ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբը: Բանաձեւին կողմ է քվեարկել Եվրախորհրդարանի 85 պատգամավոր, դեմ` 5-ը: Ելույթ ունեցողները շեշտեցին, որ անընդունելի է մշակութային համամարդկային նշանակություն ունեցող այդ խաչքարերի ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից, ինչի համար էլ պետք է հստակ պատգամ ուղարկել Եվրամիության նոր հարեւանության ծրագրին մաս կազմող հանցագործ պետությանը` Ադրբեջանին: Պատասխանելով Ադրբեջանի պաշտոնական ժխտումներին` ելույթ ունեցողները հարցնում էին, որ եթե իսկապես տեսագրված ոչնչացումը հայկական խաչքարերի ոչնչացում չէ, ինչո՞ւ Բաքուն թույլ չի տալիս, որ անկախ դիտորդներ այցելեն այնտեղ եւ տեղում ստուգեն եղելությունը: Նրանք պատասխանեցին նաեւ այն առարկություններին, թե խաչքարերի ոչնչացումը տեղի է ունենում Ղարաբաղյան պատերազմի շրջանակներում` ընդգծելով, որ «Նախիջեւանը հեռու է պատերազմի թատերաբեմից»: Քննարկումների ժամանակ ելույթ ունեցավ նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը եւ հայտնեց, թե հանձնաժողովը չի զբաղվում Եվրամիությունից դուրս գտնվող երկրների մշակութային կոթողներով, եւ եթե իսկապես հաստատվի, որ ոչնչացվածները խաչքարեր են, դա պետք է դատապարտել: Պետք է նաեւ նկատի ունենալ, որ դա տեղի է ունեցել Ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում, ինչի պատճառով էլ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել, որպեսզի հակամարտությունը խաղաղ կարգավորվի:

17 Февраль 2006 - 15:10 AMT
Азербайджан намерен направить письмо протеста в Европарламент, который накануне принял резолюцию, осуждающую уничтожение армянских хачкаров в Нахичеване. Об этом заявил начальник управления по печати и информационной политике МИД Азербайджана Таир Тагизаде. “Но пока мы не получали от Европарламента какого-либо официального документа”, – заявил он, сообщает ИА “Азеpи-Пpесс”.
Напомним, что накануне Европарламент принял резолюцию, осуждающую уничтожение армянских памятников в Нахичеване, за которую проголосовало 85 депутатов Европарламента, против – 5. В ходе обсуждения документа парламентарии отметили неприемлемость уничтожения со стороны Азербайджана имеющих мировую ценность армянских хачкаров (камень-крест). В связи с этим, добавили парламентарии, необходимо направить четкое заявление составляющему часть Европейской политики соседства Евросоюза преступному государству – Азербайджану. Отвечая на официальные отрицания данного факта азербайджанскими властями, парламентарии задали вопрос: “Если запечатленные кадры не представляют уничтожение армянских хачкаров, почему Баку не позволяет независимым наблюдателям посетить Нахичеван и на месте разобраться в ситуации?”. Европарламентарии ответили также на утверждения, что “уничтожение хачкаров имеет место в рамках Карабахской войны”, заявив, что “Нахичеван находится далеко от арены военных действий”. В ходе обсуждения выступил и представитель Еврокомиссии, который заявил, что Еврокомиссия не занимается культурными ценностями стран, не входящих в Евросоюз, добавив при этом, что и если на самом деле будет доказано, что уничтожались именно хачкары, этот факт должен быть осужден. Необходимо также учитывать тот факт, подчеркнул представитель Еврокомиссии, что армянские хачкары уничтожаются в рамках нагорно-карабахского конфликта, и по этой причине ЕС готов содействовать мирному урегулированию проблемы.