18 Փետրվար 2006 - 09:23 AMT
«Հայկական սփյուռքի ծայրահեղական շրջանակների ճնշմամբ մշակված եւ փետրվարի 16-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված «Մշակութային ժառանգությունն Ադրբեջանում» խորագրով բանաձեւը մեծ ափսոսանքի զգացմունք է առաջացնում»: Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ: «Դարեր շարունակ իր էթնիկ բազմազանությամբ աչքի ընկնող Ադրբեջանի Հանրապետությունը, որը միշտ հավատարիմ է եղել այն զարգացնելու գաղափարին, իր պետության հովանու տակ է վերցրել 3,5 մլն հուշարձան: Ադրբեջանը միշտ թափանցիկ եւ կառուցողական հիմքի վրա է համագործակցել միջազգային կառույցների հետ, որոնք գործում են այդ ոլորտում, եւ դրական արդյունքների է հասել այդ ուղղությամբ, որոնք ճանաչվել են միջազգային ասպարեզում»,-նշում է ԱՀ ԱԳՆ-ն: «Այս որոշումը պետք է գնահատել որպես կանխակալ եւ անտեղի դիրքորոշում` Հայաստանի տարածքում եւ Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում ադրբեջանական պատմամշակութային հուշարաձնների հետեւողական ոչնչացման ֆոնի վրա: Այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը ճանաչում է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում կատարած բոլոր մշակութային եւ պատմական արժեքների ավերածությունները, Եվրախորհրդարանի նման նշանակալի կառույցի կողմից նման որոշման կայացումը զարմանք է առաջացնում»,-նշում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 16-ին Եվրախորհրդարանը ընդունել է Ադրբեջանի կողմից Հին Ջուղայի (Նախիջեւան) գերեզմանատան խաչքարերի ոչնչացումը դատապարտող բանաձեւ, հաղորդում է ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբը: Բանաձեւին կողմ է քվեարկել Եվրախորհրդարանի 85 պատգամավոր, դեմ` 5-ը: Ելույթ ունեցողները շեշտեցին, որ անընդունելի է մշակութային համամարդկային նշանակություն ունեցող այդ խաչքարերի ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից, ինչի համար էլ պետք է հստակ պատգամ ուղարկել Եվրամիության նոր հարեւանության ծրագրին մաս կազմող հանցագործ պետությանը` Ադրբեջանին: Պատասխանելով Ադրբեջանի պաշտոնական ժխտումներին` ելույթ ունեցողները հարցնում էին, որ եթե իսկապես տեսագրված ոչնչացումը հայկական խաչքարերի ոչնչացում չէ, ինչո՞ւ Բաքուն թույլ չի տալիս, որ անկախ դիտորդներ այցելեն այնտեղ եւ տեղում ստուգեն եղելությունը: Նրանք պատասխանեցին նաեւ այն առարկություններին, թե խաչքարերի ոչնչացումը տեղի է ունենում Ղարաբաղյան պատերազմի շրջանակներում` ընդգծելով, որ «Նախիջեւանը հեռու է պատերազմի թատերաբեմից»: Քննարկումների ժամանակ ելույթ ունեցավ նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը եւ հայտնեց, թե հանձնաժողովը չի զբաղվում Եվրամիությունից դուրս գտնվող երկրների մշակութային կոթողներով, եւ եթե իսկապես հաստատվի, որ ոչնչացվածները խաչքարեր են, դա պետք է դատապարտել: Պետք է նաեւ նկատի ունենալ, որ դա տեղի է ունեցել Ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում, ինչի պատճառով էլ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել, որպեսզի հակամարտությունը խաղաղ կարգավորվի:

18 Февраль 2006 - 09:23 AMT
“Выдвинутая под давлением радикальных кругов армянской диаспоры и принятая 16 февраля Европарламентом резолюция под названием «Культурное наследие в Азербайджане» вызывает чувство большого сожаления”. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Азербайджана. «Отличающаяся на протяжении веков своим этническим разнообразием и постоянно демонстрирующая свою приверженность его развивать Азербайджанская Республика взяла под опеку государства 3,5 млн. памятников. Азербайджан всегда на прозрачной и конструктивной основе сотрудничал со всеми международными организациями, функционирующими в этой сфере, и достиг в этом направлении позитивных результатов, признанных на международной арене»,- отмечает МИД АР.
«Это решение должно расцениваться как предвзятая и неуместная позиция на фоне последовательного разрушения, в особенности на территории Армении и оккупированных территориях Азербайджана, азербайджанских культурно-исторических памятников. В период признания международной общественностью погромов всех культурных и исторических ценностей, осуществленных Арменией на оккупированных территориях Азербайджана, принятие такой значимой структурой, как Европарламент подобного решения вызывает удивление», – отмечает МИД Азербайджана, сообщает агентство “Тренд”.
Напомним, что 16-го февраля Европарламент принял резолюцию, осуждающую уничтожение армянских памятников в Нахичеване, за которую проголосовало 85 депутатов Европарламента, против – 5. В ходе обсуждения документа парламентарии отметили неприемлемость уничтожения со стороны Азербайджана имеющих мировую ценность армянских хачкаров (камень-крест). В связи с этим, добавили парламентарии, необходимо направить четкое заявление составляющему часть Европейской политики соседства Евросоюза преступному государству – Азербайджану. Отвечая на официальные отрицания данного факта азербайджанскими властями, парламентарии задали вопрос: “Если запечатленные кадры не представляют уничтожение армянских хачкаров, почему Баку не позволяет независимым наблюдателям посетить Нахичеван и на месте разобраться в ситуации?”. Европарламентарии ответили также на утверждения, что “уничтожение хачкаров имеет место в рамках Карабахской войны”, заявив, что “Нахичеван находится далеко от арены военных действий”. В ходе обсуждения выступил и представитель Еврокомиссии, который заявил, что Еврокомиссия не занимается культурными ценностями стран, не входящих в Евросоюз, добавив при этом, что и если на самом деле будет доказано, что уничтожались именно хачкары, этот факт должен быть осужден. Необходимо также учитывать тот факт, подчеркнул представитель Еврокомиссии, что армянские хачкары уничтожаются в рамках нагорно-карабахского конфликта, и по этой причине ЕС готов содействовать мирному урегулированию проблемы.