Փետրվարի 21-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կմեկնի Բաքու, որտեղ կմասնակցի Ադրբեջանում Ռուսաստանի տարվա բացման արարողությանը: Միասնական Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի կուսակցության (ՄԱԺՃԿ) միջազգային հարցերով քարտուղար Էլչին Միրզաբեյլին գտնում է, որ Պուտինի այցն Ադրբեջան կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանի երկրների համար: Ըստ նրա, Ռամբույեի բանակցություններից հետո, ղարաբաղյան հակամարտության քննարկումը Ռուսաստանի նախագահի Ադրբեջան կատարելիք այցի շրջանակներում կարեւոր նշանակություն ունի: «Վերջին ժամանակներս Ռուսաստանը ակտիվ գործունեություն է ծավալել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում ամրապնդելու ուղղությամբ: Պաշտոնական Մոսկվան բավական ակտիվ է G8 հանդիպման շրջանակներում: Ռուսաստանի նախագահի առաջիկա այցը կարեւորվում է ողջ Հարավային Կովկասի համար` որոշ հարցեր պարզաբանելու առումով: Ակնկալվում է, որ ուշադրության կենտրոնում կլինի Ռուսաստանի նախագահի հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության եւ ԱՊՀ տարածքի այլ հակամարտությունների վերաբերյալ»,-նշել է նա:
Միեւնույն ժամանակ, կուսակցության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ չի հավատում, թե Պուտինի Բաքու կատարելիք այցի ժամանակ առաջընթաց կարող է արձանագրվել ղարաբաղյան հարցում, քանի որ Ռուսաստանը իր ռազմավարական շահերը պաշտպանում է հակամարտությունների միջոցով, հաղորդում է Բաքվի «525» թերթը:

18 Февраль 2006 - 10:56 AMT
21 февраля президент России Владимир Путин отбудет в Баку, где примет участие на церемонии открытия Года России в Азербайджане. Секретарь Партии народного фронта единого Азербайджана (ПНФЕА) по международным вопросам Эльчин Мирзабейли считает, что визит Путина в Азербайджан имеет важное значение как для стран этого региона. По его мнению, после переговоров в Рамбуйе, обсуждение нагорно-карабахского конфликта в рамках визита президента России в Азербайджан имеет важное значение. «В последнее время Россия ведет активную деятельность в направлении усиления своего влияния в регионе. Официальная Москва достаточно активна в рамках встречи G8. Предстоящий визит российского президента имеет очень важное значение для всего Южного Кавказа с точки зрения внесения ясности в некоторые вопросы. Ожидается, что в центре внимания будет заявления российского президента по поводу нагорно-карабахского конфликта и других противостояний на территории СНГ», – отметил он.
Вместе с тем, функционер партии подчеркнул, что он не верит в то, что во время визита Путина в Баку будет достигнут прогресс в карабахском конфликте, так как Россия осуществляет свои стратегические интересы посредством конфликтов, сообщает бакинская газета «525».