4 Հուլիս 2013 - 10:08 AMT
2014թ. ակնկալվում է աշխատավարձերի բարձրացում ողջ հանրային հատվածում տարբեր սանդղակներով: Ինչպես հուլիսի 4-ին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը, կառավարության հաստատած 2014-2016 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրի շրջանակներում շուրջ 51 մլրդ դրամ կուղղվի քաղծառայողների աշխատավարձերի բարձրացմանը:
Բացի այդ, ըստ նրա 2014թ. հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 50 000 դրամ, որի համար կհատկացվի լրացուցիչ 10 մլրդ դրամ:
«Այսօր պետության կողմից վճարվող աշխատավարձերի հիմնադրամը ընդհանուր առմամբ կազմում է 240 մլրդ դրամ, 2014թ. աճ կլինի 60 մլրդ դրամով կամ միջինը 40 տոկոսով»,-ասել է նա:
Կառավարության որոշման համաձայն ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը 35 000 դրամի փոխարեն կկազմի 45 000 դրամ:

В 2014 году во всем общественном секторе Армении ожидается повышение зарплат по разной шкале. Как сообщил 4 июля министр финансов Армении Давид Саргсян, в рамках утвержденной правительством Армении среднесрочной программы расходов на 2014-2016 гг., порядка 51 млрд драмов будет направлено на повышение заработных плат гражданским служащим.
Помимо это, по его словам, с 1 января 2014 год запланировано повышение минимального размера зарплаты до 50 000 драмов, в связи с чем дополнительные 10 млрд драмов будут направлены на эти мероприятия. «Зарплатный фонд, выплачиваемы государством, сегодня составляет в общей сложности 240 млрд драмов, в 2014 году будет рост на 60 млрд драмов или в среднем на 40%», – сказал он.
Согласно решению правительства Армении с 1 июля текущего года вместо 35 тысяч драмов минимальная зарплата в стране составит 45 тысяч драмов.